A-ferin Forte comp. film. N30

Cod produs: 32943
NEW
Divizarea: 30
Doza concentratia: 1
Forma: comp. film.
Producator: Bilim Pharmaceuticals AS
Tara: Turcia
Stoc: suficient
43 81 lei
(-8%)
40 31 lei
Beneficii:
4 puncte de loialitate
Livrare gratuită
Caută în farmacii

A-FERIN® FORTE


comprimate filmate                                                


DENUMIREA COMERCIALĂ 


A-ferin® forte


DCI-ul substanţelor active


Paracetamolum


Chlorpheniraminum


COMPOZIŢIA PREPARATULUI


1 comprimat filmat conţine:


substanţe active: paracetamol 650 mg, clorfeniramină maleat 4 mg;


excipienți: amidon, croscarmeloză sodică, povidonă K30, celuloză microcristalină, siliciu coloidal anhidru, stearat de magneziu, filmul: hidroxipropilmetil celuloză 5 cp, macrogol 400, dioxid de titan, galben de chinolină (E 104). 


DESCRIEREA PREPARATULUI


Comprimate alungite, biconvexe, acoperite cu film de culoare galbenă, cu incizie pe o suprafaţă şi cu inscripţia „A-ferin” – pe cealaltă.


FORMA FARMACEUTICĂ


Comprimate filmate.


Grupa farmacoterapeutică şi codul ATC 


Analgezic, antipiretic, N02B E51


PROPRIETĂŢI FARMACOLOGICE


Proprietăţi farmacodinamice


Paracetamolul manifestă acţiune analgezică şi antipiretică. Mecanismul acţiunii constă în inhibiţia sintezei prostaglandinelor, predominant în centrul termoreglator hipotalamic, măreşte pragul de excitabilitate a centrelor de durere talamici. Paracetamolul nu afectează agregarea trombocitelor şi timpul protrombinic.


Clorfeniramina manifestă acţiune antihistaminică datorită blocării receptorilor H1histaminergici, ca urmare reduce simptomele alergice din partea căilor respiratorii superioare, aşa ca: congestia nazală, iritarea nazală şi faringiană, strănutul, rinoreea, lăcrimarea.  


Proprietăţi farmacocinetice


Paracetamolul


Absorbţie.


După administrarea orală paracetamolul se absoarbe rapid şi practic complet din tractul gastrointestinal. 


Distribuţie.


Paracetamolul difuzează pe larg în majoritatea ţesuturilor organismului. Se fixează de proteinele plasmatice în raport de 25%. 


Eliminare.


Se metabolizează în ficat şi se elimină prin rinichi sub formă nemodificată şi metaboliţi. Clorfeniramina  


Absorbţie.


Se absoarbe bine în tractul gastrointestinal. Biodisponibilitatea este scăzută, deoarece se supune primului pasaj hepatic. 


Distribuţie.


Realizează concentraţii plasmatice maxime timp de 2-6 ore după administrarea orală. Se fixează de proteinele plasmatice în proporţie de 69-72%. Timpul de înjumătăţire plasmatic este de 12–43 ore la persoane cu funcţia renală şi hepatică intactă şi 9,6-13,1 ore la copii. Difuzează rapid în lichidele organismului inclusiv sistemul nervos central. 


Eliminare.


Clorfeniramina se metabolizează pe larg şi se elimină preponderent prin rinichi.


INDICAŢII TERAPEUTICE 


A-ferin® forte este indicat în tratamentul gripei, răcelii şi altor infecţii respiratorii acute însoţite de următoarele simptome: congestie nazală,prurit nazal, cefalee, dureri musculare, dureri în gât, fatigabilitate, febră, rinită, lăcrimare şi prurit ocular.


DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE


Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani: câte 1 comprimat fiecare 4-6 ore.


Doza maximă nictemerală nu va depăşi 6 comprimate.


REACŢII ADVERSE


Pentru aprecierea frecvenţei reacţiilor adverse se utilizează următoarele criterii: foarte frecvente (>1/10),frecvente (>1/100 şi <1/10), mai puţin frecvente (>1/1000 şi <1/100), rare (>1/10000 şi <1/1000),foarte rare (<1/10000), cu frecvenţă necunoscută (care nu pot fi estimate din datele disponibile).


Tulburări acustice și vestibulare: frecvente – vertij.


Tulburări oculare: mai puțin frecvente - vedere înceţoşată.


Tulburări gastrointestinale: rare – xerostomie.


Tulburări ale sistemului nervos: frecvente - sedare.


Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat: frecvente - erupții cutanate.


CONTRAINDICAŢII


A-ferin®forte comprimate este contraindicat pacienților cu hipersensibilitate la unul din componentele preparatului. Nu se admite administrarea concomitentă cu inhibitorii MAO. Terapia cu inhibitorii MAO va fi suspendată cu 2 săptămâni înainte de iniţierea terapiei cu A-ferin® forte.


SUPRADOZAJ


La supradozarea preparatului sunt posibile: cefalee, vertij, nervozitate, confuzie, halucinaţii, convulsii şi aritmii. Tratament: în primele 16 ore se va administra cărbune activat sau antidotul specific al paracetamolului, N-acetilcisteina. În intoxicaţie severă se recurge la hemodializă sau hemoperfuzie. Se recomandă monitorizarea nivelurilor aminotransferazelor.


ATENŢIONĂRI ŞI PRECAUŢII SPECIALE DE UTILIZARE


La pacienţii cu afecţiuni hepatice, renale, cardiace, pulmonare şi anemie terapia cu Aferin® forte se va efectua sub supraveghere medicală. În caz dacă timp de 3 zile starea clinică nu se ameliorează, este necesară consultaţia medicului. Durata administrării preparatului nu va depăşi 7 zile. Administrarea preparatului la copiii sub 12 ani este contraindicată. Se va evita administrarea concomitentă a băuturilor alcoolice din cauza potenţării efectului sedativ.


Utilizarea în timpul sarcinii şi perioadei de alăptare


Administrarea preparatului în timpul sarcinii şi perioada de alăptare se va efectua doar sub supravegherea medicului.


Efecte asupra capacităţii de conducere a autovehiculelor şi manevrare a utilajului Deoarece A-ferin® forte poate provoca fatigabilitate, preparatul se va administra cu prudenţă la pacienţii care conduc autovehicule şi manevrează utilaje.


INTERACŢIUNI CU ALTE PREPARATE MEDICAMENTOASE


Clorfeniramina potentează efectul alcoolului şi anidepresantelor. 


Inhibitorii MAO potentează şi prelungesc efectele antimuscarinice şi sedative ale preparatelor antihistaminice. Aceste preparate nu se vor administra concomitent.


Antiepilepticele, barbituricele, antidepresivele triciclice şi alcoolul prelungeşte perioada de înjumătăţire a paracetamolului şi creşte riscul hepatotoxic. Administrarea concomitentă cu isoniazida sau rifampicina creşte riscul acţiunii hepatotoxice. Administrarea de durată sau în doze mari a paracetamolului poate potenţa efectul anticoagulantelor.


Anticonvulsivantele şi contraceptivele perorale pot induce enzimele microzomiale hepatice la administrare îndelungată. Aceasta rezultă în reducerea eficienţei paracetamolului. Metoclopramidul poate accelera absorbţia paracetamolului.


PREZENTARE, AMBALAJ                                                                                                                         


Câte 15 comprimate filmate în blister. Câte 2 blistere împreună cu instrucţiunea de administrare în cutie de carton.


PĂSTRARE  


A se păstra la temperatura sub 30 ºC.


A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor!


TERMEN DE VALABILITATE


5ani. A nu se utiliza după expirarea termenului de valabilitate indicat pe ambalaj.


STATUTUL LEGAL 


Fără prescripţie medicală.


DEŢINĂTORUL CERTIFICATULUI DE ÎNREGISTRARE


Bilim Pharmaceuticals A. Ș. 34440 Beyoglu /Istanbul,


Turcia


DENUMIREA ŞI ADRESA PRODUCĂTORULUI


Bilim Pharmaceuticals A.Ș. GOSB 41480 Gebze-Koceaeli ,


Turcia                                                                                                                           

Vezi descrierea completă
Acest produs este disponibil în următoarele farmacii
Top sezon
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 25
Cod produs: 17280
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 5
Cod produs: 11432
NEW
Top sezon
Cod produs: 20224
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 21
Cod produs: 42955
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 5
Cod produs: 42957
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 25
Cod produs: 57614
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 9
Cod produs: 50690
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 5
Cod produs: 42956
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 7
Cod produs: 11434
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 95
Cod produs: 36144
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 4
Cod produs: 11431
Oferte Speciale
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 536
Cod produs: 57477
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 632
Cod produs: 57315
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 2435
Cod produs: 54878
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 427
Cod produs: 55111
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 2517
Cod produs: 57250
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 6944
Cod produs: 58043
NEW
Promoție
Top sezon
Preț produs în pct: 513
Cod produs: 45062
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 2415
Cod produs: 58042
NEW
Promoție
Preț produs în pct: 1893
Cod produs: 51944
Produse vizualizate
MaxiVita Premium ACNESTOP
Acneea nu este doar o problemă de adolescență, dar se poate întâlni și în rîndul adulților. Există mulți factori care contribuie la formarea acneii , a punctelor negre și a altor probleme de pielii. Acestea includ dezechilibre hormonale, nutriție și îngrijire necorespunzătoare a pielii. Pielea este o imagine a stării interne a corpului nostru. Prin urmare, este important să o curățăm și să o completăm cu un deficit de nutrienți.