Acid acetilsalicilic - LF comp. 500mg N10

Cod produs: 59712
NEW
Divizarea: 10
Doza concentratia: 500
Forma: comp.
Producator: Lubnypharm SAD
Tara: Ucraina
Stoc: suficient
3 30 lei
(-12%)
2 90 lei
Beneficii:
Livrare gratuită
Caută în farmacii

Acid acetilsaiicilic-LF 500 mg comprimate

1. CE ESTE ACID ACETILSALICILIC-LF Şl PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Acid acetilsalicilic-LF face parte din categoria medicamentelor antiinflamatoare nesteroidiene şi conţine acid acetilsalicilic. Acesta este utilizat pentru:

- tratamentul simptomatic al durerii de cap, durerii dentare; durerii de gât, provocate de răceală; durerii menstruale; durerii musculare şi articulare; durerii lombare; durerii moderate cau- _zate de artrită.

In răceală sau infecţii respiratorii acute pentru ameliorarea simptomatică a durerii si febrei.

2. CE TREBUIE SĂ STITI ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI ACID ACETILSALICILIC-LF ’

Nu utilizaţi Acid acetilsalicilic-LF

- dacă sunteţi alergic la acid acetilsalicilic, alţi salicilaţi sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă aveţi antecedente de astm bronşic indus de administrarea salicilaţilor sau altor antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

- dacă aveţi ulcer gastroduodenal activ;

- dacă aveţi diateză hemoragică (tendinţa organismului la sân- gerări repetate);

- dacă aveţi afecţiuni grave ale rinichilor (insuficienţă renală severă);

- dacă aveţi afecţiuni grave ale ficatului (insuficienţă hepatică severă);

- dacă aveţi capacitate de pompare scăzută a inimii (insuficienţă cardiacă severă);

- dacă sunteţi copil sau adolescent cu vârsta sub 18 ani;

- dacă sunteţi în ultimul trimestru de sarcină (vezi pct. 2 Sarcina şi alăptarea).

- dacă urmaţi tratament cu metotrexat în doză egală cu sau mai mare de 15 mg pe săptămână.

- dacă administraţi concomitent doze mari de Acid Acetilsalicilic - LF cu medicamente utilizate pentru prevenirea coagulării sângelui («anticoagulante»), cum ar fi anticoagulante orale (de exemplu, warfarină), heparină, trombolitice (de exemplu, strep- tokinază) sau agenţi antiplachetari (ticlopidină, clopidogrel, ci- lostazol) (vezi pct. 2 Utilizarea altor medicamente).

Atenţionări şi precauţii

Înainte să luaţi Âcid acetilsalicilic-LF, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă vă regăsiţi în următoarele categorii de pacienţi şi situaţii:

- hipersensibilitate la remedii analgezice, antiinflamatoare, an- tireumatice, precum şi alergii la alte substanţe;

- antecedente de ulcere gastro-intestinale, inclusiv ulcere cronice sau recurente, antecedente de sângerări gastro-intestinale;

- tratament concomitent cu anticoagulante;

- la pacienţii cu insuficienţă renală sau la pacienţii cu tulburări circulatorii (de exemplu, boli renale vasculare, insuficienţă cardiacă congestivă, deshidratare, intervenţii chirurgicale majore, sepsis sau evenimente hemoragice majore), deoarece acidul acetilsalicilic poate mări suplimentar riscul de leziuni renale şi provoacă insuficienţă renală acută;

- tulburări ale funcţiei hepatice.

La pacienţi cu complicaţii alergice, inclusiv cu astm bronşic, rinită alergică, erupţii cutanate sau urticarie, prurit, edemul mucoasei nazale, polipi nazali, precum şi în asociere cu infecţii cronice ale căilor respiratorii şi la pacienţii cu reacţie alergică la alte medicamente utilizate pentru calmarea durerii, inflamaţiei sau febrei (cum ar fi diclofenac sau ibuprofen), pe fundalul tratamentului cu acid acetilsalicilic este posibilă dezvoltarea bronho- şpasmului şi accesului de astm bronşic. în intervenţii chirurgicale (inclusiv stomatologice), utilizarea preparatelor care conţin acid acetilsalicilic poate creşte probabilitatea apariţiei/intensificării sângerării datorită inhibării agregării plachetare pentru o anumită perioadă de timp după utilizarea acidului acetilsalicilic.

La administrarea dozelor mici de acid acetilsalicilic, excreţia de acid uric poate fi redusă. Aceasta poate duce la apariţia gutei la pacienţii cu rata scăzută de excreţie a acidului uric.

Nu trebuie prescris copiilor şi adolescenţilor cu vârsta sub 18 ani cu infecţii respiratorii virale acute, indiferent dacă sunt însoţite de o creştere a temperaturii corpului sau nu. în cazul unor infecţii virale, în special gripa A, B şi varicelă, există riscul de a dezvolta sindromul Reye odată cu administrarea de acid acetilsalicilic. Sindromul Reye este o boală rară care afectează creierul şi ficatul şi se poate solda cu sfârşit letal şi necesită îngrijiri medicale imediate. Dacă un copil sau adolescent prezintă vărsături severe, somnolenţă sau pierderea cunoştinţei din cauza unei infecţii virale, este necesar să consultaţi un medic, deoarece aceste simptome pot fi un semn precoce al sindromului Reye.

La administrarea prelungită pentru a detecta efectul advers al medicamentului, manifestat în formarea defectelor membranei mucoase ale tractului gastrointestinal sau provocarea recidivei unui ulcer peptic existent, este necesar să se examineze periodic masele fecale pentru detectarea sângelui ocult, precum şi efectuarea analizelor de sânge (o dată în 2 săptămâni). Cu 5-7 zile înainte de intervenţie chirurgicală, administrarea medicamentului trebuie întreruptă.

La pacienţii care suferă de deficit sever de glucozo-6-fosfat de- hidrogenază (G6PD), acidul acetilsalicilic poate induce distrugerea eritrociteior (hemoliză) şi anemie. Factorii care pot creşte riscul de hemoliză sunt, de exemplu, administrarea dozelor mari, febră sau infecţii acute.

Utilizarea prelungită a analgezicelor poate duce la apariţia durerilor de cap.

Utilizarea frecventă a medicamentelor analgezice poate provoca o întrerupere temporară a funcţionării rinichilor, cu riscul de a dezvolta insuficienţă renală (nefropatie analgezică). Riscul este deosebit de mare atunci când sunt utilizate simultan mai multe analgezice diferite.

Pacienţi vârstnici

Este necesară o monitorizare minuţioasă a pacienţilor din această grupă de vârstă. Dozele trebuie administrate mai mici, deoarece excreţia este redusă din cauza afectării funcţiei hepatice şi/sau renale la această categorie de pacienţi. Riscul de reacţii gastrointestinale toxice creşte.

Acid acetilsalicilic-LF împreună cu aşte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, în mod particular spuneţi medicului dumneavoastră dacă folosiţi unul dintre următoarele medicamente:

- digoxină

- medicamente hipoglicemice

- anticonvulsivante, cum ar fi acidul valproic şi fenitoina;

- alcool;

- ticlopidină, clopidogrel, trofiban;

- medicamente care inhibă agregarea plachetară;

- metamizol sodic;

- heparină sau alte anticoagulante;

- inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei;

- acid citric.

Combinaţii contraindicate.

- Anticoagulante orale.

- Metotrexat la o doză mai mare de 15 mg/săptămână.

- Heparină

- Agenţi antiplachetari (ticlopidină, clopidogrel, cilostazol) Combinaţii nedorite.

- Alte antiinflamatoare nesteroidiene.

- Agenţi uricosurici (benzbromaronă, probenecidă).

Combinaţii care necesită prudenţă.

- Agenţi antidiabetici (insuline).

- Diuretice şi inhibitori ai ECA.

- Glucocorticosteroizii sistemici (cu excepţia hidrocortizonului).

- Inhibitorii ECA.

- Când se utilizează metotrexatul în doze mai mici de 15 mg/

săptămână.

Combinaţii de luat in considerare.

- Dispozitive intrauterine.

- Agenţi gastro-intestinali de acţiune locală.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului

sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Sarcina

Studiile pe animale au arătat o toxicitate asupra reproducerii.Acidul acetilsalicilic nu trebuie luat în timpul l-lui şi celui de-al

II trimestru de sarcină, dacă aceasta nu este o măsură necesară.

Femeile care doresc să aibă copii sau femei în I şi al II trimestru de sarcină trebuie să menţină o doză scăzută şi cel mai

scurt tratament posibil atunci când administrează acid acetilsalicilic.

Acidul acetilsalicilic este contraindicat în al treilea trimestru de sarcină (vezi pct. 2 «Nu utilizaţi Acid Acetilsalicilic - LF»),

Studiile pe animale indică efectele teratogene (care produc malformaţii) ale acidului acetilsalicilic.

Alăptarea

Deoarece efectele secundare asupra sugarului nu au fost raportate anterior, nu este necesară sistarea alăptării cu utilizarea

periodică a dozei recomandate. In cazul unei administrări prelungite sau administrării unor doze mai mari, alăptarea trebuie

întreruptă.

Fertilitatea

Există dovezi că medicamentul poate cauza o tulburarea fertilităţii la femei, prin efecte asupra ovulaţiei. Acest efect este

reversibil după întreruperea tratamentului.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Acid acetilsalicilic-LF nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

3. CUM SĂ UTILIZAŢI ACID ACETILSALICILIC - LF

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră

sau farmacistul. Discutaţi cu medicul sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Acidul acetilsalicilic se administrează pe cale orală după mese, cu o cantitate suficientă de lichid.

Acidul acetilsalicilic nu trebuie administrat timp de mai mult de 3-5 zile fără a consulta medicul.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 18 ani

Doza unică constituie 500 - 1000 mg (1-2 comprimate). Administrarea repetată este posibilă peste 4-8 ore.

Doza zilnică maximă nu trebuie să depăşească 4 g acid acetilsalicilic (8 comprimate).

Pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală

Pentru pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală moderată,

doza de medicament trebuie redusă sau intervalul dintre doze trebuie crescut.

Copii şi adolescenţi

Medicamentul nu este recomandat copiilor sub 18 ani (vezi sec).

2 Atenţionări şi precauţii).

Dacă aţi utilizat mai mult Acid acetilsalicilic-LF decât trebuie

Aceste comprimate conţin acid acetilsalicilic. Nu luaţi medicamentul mai mult decât doza recomandată şi nu luaţi alte medicamente

'care pot conţine acid acetilsalicilic sau orice alte medicamente utilizate pentru ameliorarea simptomelor de durere,

inflamaţie sau medicamente antipiretice (antiinflamatoare nesteroidiene) atunci când utilizaţi Acid Acetilsalicilic-LF.

Contactaţi medicul, farmacistul sau mergeţi la cel mai apropiat spital imediat ce credeţi că este posibil să fi luat o doză mai

mare de medicament decât a fost prescris.

Simptomele unui supradozaj sunt: dezechilibru, ameţeli, zgomot în urechi, surditate, tulburări reversibile ale vederii, vărsături,

tulburări de coagulare a sângelui. La un supradozaj semnificativ - confuzie verbală, somnolenţă, colaps (tulburare

caracterizată prin pierderea oricărei forţe, scăderea bruscă a tensiunii arteriale, puls rapid şi foarte slab, răcirea tegumentelor

şi a extremităţilor etc.), tremor, greutate în respiraţie, sufocare, creştere anormală a temperaturii corpului, deshidratare, comă,

acidoză metabolică, alcaloză respiratorie, tulburararea metabolizării carbohidraţilor.

Luaţi acest prospect cu dumneavoastră şi cutia pentru ca medicul să ştie ce medicament şi câte comprimate aţi luat.

Dacă aţi uitat să luaţi Acid acetilsalicilic-LF

Luaţi următoarea doză când vă amintiţi. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse observate au fost:

Frecvente (afectează mai puţin de 1 persoană din 10):

• Acuze de disfuncţie gastrointestinală (pirozis, greaţă, vărsături, dureri abdominale).

Mai puţin frecvente (afectează mai puţin de 1 persoană din 100):

‘ Reacţii de hipersensibilitate, de exemplu, reacţii cutanate.

Rare (care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi):

• Hemoragiile grave. De exemplu, au fost raportate hemoragii

cerebrale, în special la pacienţii cu hipertensiune arterială decompensată şi/sau care urmează tratament concomitent cu agenţi

anticoagulanţi, care, în unele cazuri, pot pune viaţa în pericol.

• Hemoliza şi anemia hemolitică au fost raportate la pacienţii cu deficit sever de glucoză-6-fosfat dehidrogenază. Sângerare,

cum ar fi sângerarea nazală, sângerarea gingiilor, sângerarea pielii sau sângerare urogenitală cu o posibilă creştere a timpului

de sângerare. Această acţiune poate persista 4-8 zile după ingestia medicamentului.

• Reacţii de hipersensibilitate ale tractului respirator, ale tractului gastro-intestinal şi ale sistemului cardiovascular, în special

la pacienţii astmatici. Simptome posibile: scăderea tensiunii arteriale, dificultăţi de respiraţie, rinită, congestie nazală, şoc

anafilactic sau edem Quincke.

• Ulcere gastrointestinale, care foarte rar pot duce la perforaţie.

Sângerare gastrointestinală, care foarte rar poate duce la anemie fierodeficitară. Infiamaţia tractului gastro-intestinal.

• Reacţii de hipersensibilitate, de exemplu, reacţii cutanate severe (până la eritem exudativ multiform).

Foarte rare (care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi):

• Indici majoraţi ai funcţiei hepatice.

Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile):

• Dureri de cap, vertij, afectarea auzului, tinitus (zgomot în urechi), confuzie, pot fi simptomele unui supradozaj (vezi pct. 3

Dacă aţi utilizat mai mult Acid Acetilsalicilic - LF decât trebuie).

• Au fost raportate cazuri de afectarea funcţiei renale şi dezvoltarea insuficienţei renale acute.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii

adverse nemenţionate în acest prospect.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse,-adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii

adverse nemenţionate în acest prospect.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ ACID ACETILSALICILIC - LF

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 °C în ambalajul original.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după «EXP:». Data de expirare se referă la ultima zi

a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele

pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONŢINUTUL AMBALAJULUI Şl ALTE INFORMAŢII

Ce conţine Acid acetilsalicilic-LF Substanţa activă este acidul acetilsalicilic. Un comprimat conţine

acid acetilsalicilic 500 mg.

Celelalte componente sunt: amidon de cartofi, talc, acid citric monohidrat.

Cum arată Acid acetilsalicilic-LF şi conţinutul ambalajului

Comprimate cilindrice solide, regulate, rotunde, ale căror suprafeţe superioare şi inferioare sunt plane, marginile suprafeţelor

sunt teşite, cu linie mediană de divizare, de culoare albă. Linia mediană are numai rolul de a uşura ruperea comprimatului pentru

a putea fi înghiţit mai uşor şi nu de divizare în doze egale.

Pe suprafaţa comprimatelor este admis aspectul marmorat.

Câte 10 comprimate în blister din PVC şi folie de aluminiu împreună

cu prospectul pentru pacient.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

SA «Lubnypharm»

3/500, reg. Poltava, or. Lubnystr. Barvinkova, 16,

Ucraina

Fabricantul

SA «Lubnypharm»

37500, reg. Poltava, or. Lubny str. Barvinkova, 16,

Ucraina

Atenționare! Nu trebuie să folosiți informațiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau de înlocuire a medicamentelor și a tratamentelor prescrise de personalul medical autorizat. Toate informațiile din acest site sunt publicate cu scop informativ și pot conține unele erori, vă rugăm să vă ghidați doar după informația din prospect! Rareori informația de pe pagină poate conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate, fi modificat de către producător fără preaviz sau pot conţine erori.

Vezi descrierea completă
Produsul este in stoc in farmaciile marcate cu , iar farmaciile marcate cu nu este in stoc.
Top sezon
Top sezon
Preț produs în pct: 331
Cod produs: 38805
Top sezon
Preț produs în pct: 630
Cod produs: 47308
Top sezon
Preț produs în pct: 1119
Cod produs: 46407
Top sezon
Preț produs în pct: 26
Cod produs: 57614
Top sezon
Preț produs în pct: 7
Cod produs: 45493
NEW
Top sezon
Preț produs în pct: 6
Cod produs: 45470
Top sezon
Preț produs în pct: 231
Cod produs: 54881
Top sezon
Preț produs în pct: 472
Cod produs: 57540
Oferte Speciale
Promoție
Preț produs în pct: 469
Cod produs: 55594
Promoție
Preț produs în pct: 2377
Cod produs: 58042
Promoție
Preț produs în pct: 646
Cod produs: 50379
Promoție
Preț produs în pct: 628
Cod produs: 52542
RECOMANDĂM
Preț produs în pct: 361
Cod produs: 53289
Preț produs în pct: 258
Cod produs: 35497
Preț produs în pct: 778
Cod produs: 55758
Produse vizualizate
Crampele musculare
Ce sunt crampele musculare?Crampele musculare reprezintă contracțiile involuntare, prelungite și dureroase a unui mușchi sau a unui grup muscular. Există mai multe tipuri de crampe, în dependență de cauzele apariției lor. Ele pot fi provocate de suprasolicitarea mușchilor în timpul unui efort fizic sau dimpotrivă dacă un mușchi stă mult timp inactiv. La fel de influentă este și deshidratarea, dieta săracă în minerale, insuficienţa renală, insuficienţa circulatorie, vârsta, chiar și anumite medicamente pot provoca aceste contracții musculare.