Ibuprofen supp. 60mg N5x2 (FP)

Cod produs: 63963
Top sezon
Divizarea: 10
Doza concentratia: 60
Forma: sup.
Producator: FarmaPrim SRL
Tara: Republica Moldova
Stoc: suficient
47 34 lei
(-10%)
42 67 lei
Beneficii:
4 puncte de loialitate
Livrare gratuită
Caută în farmacii

Ibuprofen 60 mg supozitoare 

Ibuprofen 125 mg supozitoare

Ibuprofen

1. Ce este Ibuprofen şi pentru ce se utilizează

Ibuprofenul aparţine clasei de medicamente numite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). AINS modifică răspunsul organismului la durere, inflamaţie şi febră.

Se utilizează pentru tratamentul simptomatic, de scurtă durată al:

- tratamentul simptomatic al durerilor de intensitate uşoară până la moderată;

- tratamentul simptomatic al febrei.

Ibuprofen este recomandat în cazul în care administrarea pe calea orală nu este posibilă sau în caz de vărsături.

Ibuprofen 60 mg sub formă de supozitoare se utilizează la copii cu greutatea corporală cuprinsă între 6,0 kg (3 luni) şi 12,5 kg (2 ani).

Ibuprofen 125 mg sub formă de supozitoare este recomandat copiilor cu greutatea corporală cuprinsă între 12,5 kg (2 ani) şi 20,5 kg (6 ani).

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Ibuprofen

Nu administraţi Ibuprofen copiilor care:

- sunt alergici (hipersensibili) la ibuprofen sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- au avut în trecut reacţii alergice, cum prezintă dificultate în respiraţie, astmul bronşic, secreţii nazale, erupţie tranzitorie pe piele însoţită de mâncărime, umflare a buzelor, feţei, limbii sau a gâtului după utilizarea medicamentelor care conţin ibuprofen, acid acetilsalicilic sau alte AINS;

- au antecedente de sângerare gastrointestinală sau perforaţie, legate de utilizarea anterioară a AINS;

- au în prezent sau au avut vreodată două sau mai multe episoade de ulcer, sângerări la nivelul stomacului sau duodenului (ulcer peptic);

- sunt deshidrataţi (au pierdut lichide prin vărsături, diaree sau prin consum insuficient de lichide);

- au o hemoragie cerebrovasculară sau altă hemoragie activă;

- au tulburări ae formare a sângelui de cauză necunoscută;

- au o boală severă a ficatului, rinichilor sau a inimii.

Nu utilizaţi Ibuprofen dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină.

Medicamentul nu trebuie administrat la copiii care cântăresc mai puţin de 6,0 kg (cu vârsta sub 3 luni).

Atenţionări şi precauţii

înainte să utilizaţi Ibuprofen adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului în cazul în care copilul dumneavoastră:

- are o infecţie - vezi rubrica „Infecţii” de mai jos;

- are anumite boli ale pielii (lupus eritematos sistemic (LES) sau boala mixtă de ţesut conjunctiv);

- are anumite tulburări ereditare de formare a sângelui (de exemplu porfirie acută intermitentă);

- dacă are tulburări de coagulare;

- dacă are sau a avut vreodată o boală a intestinelor (colită ulcerativă sau boala Crohn);

- dacă a avut vreo'dată o tensiune arterială crescută şi/sau insuficienţă cardiacă;

- dacă are o funcţie redusă a rinichilor;

- dacă are afecţiuni ale ficatului;

- dacă are afecţiuni ale rectului sau ale anusului;

- dacă are sau a avut astm bronşic sau boli alergice deoarece pot apărea dificultăţi de respiraţie;

- dacă are febra fânului, polipi nazali sau bou respiratorii obstructive cronice există un risc crescut de reacţii alergice. Acestea se pot prezenta sub forma unor crize de astm bronşic (aşa numitul astm bronşic indus de analgezice), edem Quincke sau urticarie;

- dacă din cauza utilizării acestui medicament aveţi o sângerare la nivelul stomacului sau al intestinului, ulcer sau perforare. Aceste boli nu sunt neapărat precedate de semnale de alarmă şi pot apărea şi la pacienţii fără astfel de boli în antecedente, putând fi letale. Atunci când apare sângerarea de la nivelul stomacului sau al intestinului sau ulcerarea, tratamentul trebuie oprit imediat. Se recomandă atenţie dacă luaţi alte medicamente care pot creşte riscul de ulcerare sau de sângerare, cum sunt corticosteroizii orali (cum este prednisolonul), medicamentele pentru subţierea sângelui (cum este warfarina), inhibitorii selectivi ai recaptării serotoninei (un medicament pentru depresie) sau antiagregante plachetare (cum este acidul acetilsalicilic);

- dacă urmează un alt medicament AINS (inclusiv inhibitori COX-2 precum celecoxib sau etoricoxib). Utilizarea concomitentă de antiinflamatoare nesteroidiene, inclusiv inhibitori specifici de ciclooxigenază-2,-creşte riscul de reacţii adverse (vezi pct „Utilizarea altor medi- camenţe” de mai jos), şi trebuie evitată;

- dacă suferă de vărsat de vânt (varicelă) se recomandă evitarea administrării ibuprofenului;

- dacă urmează iin tratament pe termen lung cu Ibuprofen, este necesar de efectuat regulat evaluări ale funcţiei rinichilor, si ficatului şi, ae asemeneaa, hemoleucograma;

- efectele nedorite pot fi reduse la •minimum prin utilizarea dozei eficiente minime pentru cea

mai scurtă perioadă de timp;

- vârstnicii prezintă un risc crescut de reacţii adverse;

- în general, utilizarea obişnuită a (mai multor tipuri de) analgezice poate conduce la probleme grave şi de durată ale rinichilor. Acest risc poate fi crescut în condiţii de solicitare nzică asociată cu pierdere de săruri şi deshidratare. Prin urmare, ar trebui să fie evitată;

- utilizarea prelungită a oricărui tip de calmant pentru dureri de cap poate să le agraveze. Dacă sunteţi în această situaţie sau dacă credeţi ca aţi putea fi, cereţi sfatul medicului şi întrerupeţi tratamentul. Diagnosticul de durere de cap indusă de utilizarea în exces a medicamentelor trebuie suspectat la pacienţii care au dureri de cap frecvente sau zilnice, în pofida (sau din cauza) utilizării regulate de medicamente contra durerii de cap;

- medicamentele ca Ibuprofen pot fi asociate cu un risc uşor crescut de stop cardiac („infarct miocardic”) sau de accident vascular cerebral. Orice risc este mai probabil cu doze mari şi cu tratament prelungit. Nu depăşiţi doza recomandată sau durata recomandată a tratamentului, care este de maxim 24 de ore pentru copii cu vârsta între 3-5 luni şi de maxim 3 zile pentru copii cu vârsta peste 6 luni;

- dacă aveţi probleme cu inima, aţi avut atac cerebral sau credeţi că aveţi un risc crescut pentru acestea (de exemplu dacă aveţi tensiune arterială mare, diabet zaharat sau valori mari ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratamentul dumneavoastră cu medicul sau cu farmacistul;

- există un risc de insuficienţă renală la copiii deshidrataţi;

- supravegherea medicală este necesară imediat după intervenţii chirurgicale majore.

Infecţii

Ibuprofen poate ascunde semne ale infecţiei, precum febră şi durere. Prin urmare, este posibil ca Ibuprofen să întârzie tratarea adecvată a infecţiei, ceea ce poate mări riscul de complicaţii. Acest lucru a fost observat în cazul pneumoniei cauzate de bacterii şi al infecţiilor bacteriene ale pielii asociate cu vărsatul de vânt. Dacă luaţi acest medicament în timp ce aveţi o infecţie, iar simpto- mele infecţiei nu dispar sau se agravează, adresaţi-vă imediat unui medic.

Reacţii la nivelul pielii

Au fost raportate reacţii grave la nivelul pielii în asociere cu tratamentul cu Ibuprofen. Trebuie să încetaţi să mai luaţi Ibuprofen şi să solicitaţi imediat asistenţă medicală dacă prezentaţi erupţie pe piele, leziuni ale mucoaselor, băşici sau alte semne de alergie, întrucât acestea pot fî primele semne ale unei reacţii foarte grave la nivelul pielii. Vezi pct. 4.

Ibuprofen împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.

Ibuprofen nu trebuie utilizat în acelaşi timp cu:

- acid acetilsalicilic, cu excepţia situaţiei în care medicul a recomandat acid acetilsalicilic în doză mică (până la 75 mg pe zi), deoarece ar putea creşte riscul de reacţii adverse;

- alte AINS, inclusiv inhibitori selectivi ai ciclooxigenazei-2 (medicamente care se folosesc împotriva durerii şi inflamaţiei).

Trebuie să utilizaţi Ibuprofen cu prudenţă dacă luaţi:

- glucocorticoizi (medicamente antiinflamatorii, cum este prednisonul);

- anticoagulante (medicamente care împedică coagularea sângelui, cum este warfarina);

- fenitoină (antiepileptic);

- litiu (pentru tratarea bolilor mentale);

- antiagregante plachetare (medicamente care previn formarea cheagurilor de sânge);

- inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (antidepresive);

- medicamente pentru tensiune arterială crescută (inhibitori ai enzimei de conversie a angio- tensinei, de exemplu, captopril, betablocante cum este atenololul, antagonişti ai angiotensinei II cum este losartanul). Dacă aveţi afecţiuni ale rinichilor, utilizarea acestor medicamente împreună cu ibuprofenul pot duce la deteriorarea funcţiei renale, inclusiv insuficienţă renală acută, care de obicei este reversibilă;

- diuretice (utilizate pentru eliminarea surplusului de apă din organism), inclusiv diuretice care economisesc potasiu;

- probenecid şi sulfinpirazonă (medicamente pentru tratamentul gutei);

- glicozide cardiace (ae exemplu, digoxina) utilizate în tratamentul diferitor afecţiuni ale inimii;

- metotrexat (medicament anticanceros sau imunodeprimant);

- tacrolimus şi ciclosporină (pentru inhibarea sistemul imunitar după transplantul de organe);

- zidovudină (medicament pentru tratamentul infecţiei cu HIV/SIDA);

- sulfoniluree (medicamente pentru tratamentul diabetului zaharat);

- antibiotice chinolone (de exemplu, ciprofloxacină, levofloxacină), utilizate în infecţii bacteriene;

- inhibitori de CYP2C9 (medicamente antifungice).

Ibuprofen împreună cu alcool

Nu se recomandă consumul de alcool in timpul tratamentului cu Ibuprofen. Alcoolul poate accentua unele reacţii adverse, cum sunt cele care afectează stomacul şi intestinul sau cele ale sistemului nervos central.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a utiliza acest medicament.

Sarcina

în timpul I şi celui de-al II trimestru de sarcină, Ibuprofen, poate fi utilizat numai la recomandarea medicului.

Nu utilizaţi AINS la 20 de săptămâni sau mai târziu în timpul sarcinii, cu excepţia cazului în care este recomandat în mod special de către medicul dumneavoastră, deoarece aceste medicamente prezintă un risc la copilul nenăscut. Discutaţi cu medicul dumneavoastră despre beneficiile şi riscurile acestor medicamente în timpul sarcinii înainte de a le utiliza, mai ales la 20 de săptămâni sau mai târziu.

în caz că nu sunteţi sigur dacă un medicament conţine AINS, adresaţi-vă unui farmacist sau unui profesionist din domeniul sănătăţii.

Pe parcursul celui de-al III trimestru de sarcină Ibuprofen este contraindicat.

Alăptarea

Ibuprofenul (substanţa activă) şi compuşii săi de metabolizare trec în laptele matern în cantităţi foarte mici. Deoarece nu s-au evidenţiat efecte dăunătoare la sugari, nu este necesar să se întrerupă alăptarea, dacă medicamentul este administrat in dozele recomandate şi pentru o perioadă scurtă de timp în tratamentul durerii uşoare până la moderată.

Fertilitatea

Ibuprofen poate afecta fertilitatea la femei. De aceea dacă intenţionaţi să rămâneţi gravidă şi aveţi dificultăţi sau sunteţi investigată pentru infertilitate trebuie îuată în considerare întreruperea tratamentului cu ibuprofen. Contactaţi medicul dumneavoastră.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Dacă este utilizat pe o perioadă scurtă de timp şi în dozele recomandate, Ibuprofen nu are niciun efect asupra capacităţii de a conduce şi de a folosi utilaje.

3. Cum să utilizaţi Ibuprofen

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Trebuie utilizată doza minimă eficace pentru cea mai scurtă perioadă de timp necesară pentru a ameliora simptomele.

Dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră are o infecţie, adresaţi-vă imediat unui medic în cazul în care simptomele (cum ar fi febră şi durere) nu dispar sau se agravează (vezi pct. 2). Se administrează rectal. Pentru a îmbunătăţi lubrifierea supozitorului, incălziţi-1 în mâină sau introduceţi-1 în apă caldă pentru un timp scurt.

Tratamentul trebuie să fie de scurtă durată.

Doza unică maximă nu trebuie să depăşească 10 mg ibuprofen per kg de greutate corporală. Intervalul de dozare nu trebuie să fie mai mic de 6 ore.g..

Doza totală maximă zilnică de ibuprofen este de 20-30 mg/kg corp, divizată în 3-4 prize.

La copii cu vârsta cuprinsă între 3-5 luni, cu greutate peste 6,0 kg, dacă simptomele se agravează se recomandă consult medical, iar dacă simptomele persistă se recomandă consult medical în primele 24 de ore.

La copii cu vârsta peste 6 luni, dacă simptomele persistă mai mult de 3 zile, se recomandă consult medical.

Dacă dumneavoastră sau copilul dumneavoastră suferiţi de disfuncţii ale ficatului sau rinichiului, adresaţi-vă medicului înainte de a utiliza Ibuprofen.

Dacă utilizaţi mai mult Ibuprofen decât trebuie

Dacă ati administrat mai mult Ibuprofen decât trebuie sau copilul dumneavoastră a luat medicamentul în mod accidental, adresaţi-vă imediat unui medic sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Simptomele pot include: greaţă, vărsături (pot conţine urme de sânge), dureri abdominale, sângerare gastrointestinală, confuzie, dureri ae cap, ţiuituri în urechi, mişcări involuntare rapide ale ochilor (nistagmus) sau mai rar diaree. în cazul intoxicaţiei grave s-au raportat următoarele simptome: vertij, slăbiciune şi ameţeală, somnolenţă, vedere înceţoşată, tensiune arterială mică, dureri în piept, palpitaţii, stări de excitare nervoasă, dezorientare, comă convulsii (în special la copii), pierdere a conştienţei, hiperpotasemie (creşterea nivelului de potasiu din sânge), creşterea timpului de protrombină/INR, insuficienţă renală acută, afectare a ficatului, sânge în urină, senzaţie de corp rece, depresie respiratorie, cianoză şi exacerbarea astmului bronşic la astmatici şi probleme respiratorii.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Dacă uitaţi să utilizaţi Ibuprofen

Nu utilizaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Efectele adverse pot fi minimizate prin luarea celei mai mici doze pentru cea mai scurtă perioadă necesară pentru ameliorarea simptomelor. Puteti avea una dintre cele mai cunoscute reacţii adverse ale AINS (vezi mai jos). Dacă vi se întâmplă acest lucru sau dacă aveţi motive de îngrijorare, întrerupeţi luarea acestui medicament şi discutaţi cu medicul dumneavoastră cât mai curând posibil. Persoanele în vârstă care utilizează acest medicament au un risc crescut de apariţie a problemelor asociate cu reacţiile adverse.

1) Pe durata tratamentului pot apărea reacţii adverse severe:

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

- semne de sângerare intestinală (vărsături cu sânge sau particule închise la culoare care seamănă cu zaţul de cafea, scaune de culoare neagră ca smoala), ulcere sau peforaţii (dureri severe abdominale) care pot pune viaţa în pericol, în special la pacienţii vârstnici.

Foarte rare (pot afecta până ta 1 din 10 000 persoane):

- reacţii severe de hipersensibilitate cum sunt umflare a feţei, limbii si a gâtului, dificultăţi la respiraţie, respiraţie şuierătoare, accelerare a bătăilor inimii, scădere bruscă a tensiunii arteriale care duce la şoc;

- formă mai severă de erupţie pe piele, care provoacă descuamare a pielii pe mai mult de 30 % din suprafaţa corpului (necroliză epidermică toxică).

în cazul apariţiei unor astfel de reacţii adverse severe opriţi utilizarea de Ibuprofen şi adresaţi-vă IMEDIAT medicului dumneavoastră sau departamentului de urgenţă al celui mai apropiat spital.

2) Alte reacţii adverse care pot să apară:

Frecvente (care afectează mai puţin de 1 din 10 persoane)

- afecţiuni ale stomacului cum sunt arsuri, dureri de stomac şi greaţă, indigestie, diaree, vărsături, flatulenţă (vânturi), constipaţie, şi uşoare sângerări de la nivelul stomacului şi/sau al intestinului care pot cauza anemie în cazuri excepţionale.

Mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 persoane):

- reacţii de hipersensibilitate cu urticarie şi mâncărimi;

- tulburări ale sistemului nervos central cum sunt dureri de cap, ameţeală, insomnie, stare de agitaţie, iritabilitate sau oboseală;

- ulcere la nivelul stomacului sau al intestinului, cu perforare sau sângerare, inflamaţie a mucoasei bucale cu ulceraţie (stomatită ulcerativă), agravare a unor boli intestinale existente

(colită ulcerativă sau boala Crohn), gastrită, iritaţie localizată la nivelul rectului;

- tulburări de vedere;

- diverse iritaţii pe piele.

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane):

- tinitus (zgomote în urechi);

- concentraţii crescute de uree în sânge, durere în flancuri şi/sau la nivelul abdomenului, sânge în urină şi febra pot fi semne de afectare a rinichilor (necroză papilară);

- nivel scăzut de hemoglobină.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10 000 persoane):

- tulburări de formare a celulelor sanguine (anemie, leucopenie, trombocitopenie, pancitope- nie, agranulocitoză). Primele simptome sunt: febră, durere în gât, ulcere superficiale la nivelul gurii, simptome asemănătoare gripei, oboseală severă, sângerare inexplicabilă din nas şi vâ- nătăi). în aceste cazuri, trebuie să opriţi tratamentul imediat, să vă adresaţi unui medic şi să evitaţi orice auto-medicaţie cu analgezice sau antipiretice (medicamente care reduc febra);

- reacţii psihotice, depresie;

- tensiune arterială mare, vasculită;

- palpitaţii;

- afectare a funcţiei ficatului, leziuni ale ficatului (primele semne pot fi îngălbenirea pielii), în special în timpul tratamentului pe termen lung, insuficienţă hectică, inflamaţie acută a ficatului (hepatită);

- insuficienţă cardiacă, atac de cord şi umflare a feţei sau a mâinilor (edem);

- esofagită, pancreatită, stenoză intestinală;

- scădere a cantităţii de urină excretată şi umflare (în special la pacienţii cu tensiune arterială mare sau funcţie renală redusă), umflare (edem) şi urină tulbure (sindrom nefrotic), boală de rinichi inflamatorie (nefrită interstitială), care poate duce la insuficienţă renală acută. în cazul în care apare unul dintre simptomeîe menţionate mai sus sau dacă vă simţiţi rău, nu mai luaţi Ibuprofen şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră, deoarece acestea pot fi primele semne de afectare renală sau insuficienţă renală;

- infecţii grave ale pielii şi complicaţii ale ţesuturilor moi în timpul varicelei (vărsatului de vânt)

- a fost descrisă agravarea inflamaţiilor legate de infecţii (ex. fasciită necrozantă) asociată cu utilizarea anumitor analgezice (AINS). In cazul în care apar sau se agravează semnele unei infecţii, trebuie să mergeţi la medic fără întârziere. Trebuie investigat dacă există o indicaţie pentru un tratament antimicrobian/antibiotic;

- simptome de meningită aseptică, cu înţepenirea gâtului, dureri de cap, greaţă, vărsături, febră sau dezorientare au rost observate atunci când se utilizează ibuprofen. Pacienţii cu boli autoi- mune (lupus eritematos sistemic, boală mixtă de ţesut conjunctiv) pot fi mai probabil afectaţi. Contactaţi medicul imediat dacă apar astfel de simptome;

- forme severe de reacţii la nivelui pielii, cum sunt erupţii pe piele, cu roşeaţă şi vezicule (de exemplu sindromul Stevens-Johnson, eritem polimorf, necroliză epidermică toxică/sindrom Lyell), cădere a părului (alopecie).

Frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile):

- reactivitate a tractului respirator cuprinzând astm bronşic, bronhospasm sau dispnee;

- poate să apară o reacţie cutanată severă cunoscută sub numele de sindrom DRESS. Simpto- mele sindromului DRESS includ: erupţie cutanată, febră, inflamarea ganglionilor limfatici şi eozinofile crescute (un tip de globule aîbe din sânge);

- erupţie extinsă pe piele, de culoare roşiatică şi cu aspect de solzi, cu umflături sub piele şi băşici, localizată în special în zonele în care pielea este cutată, pe trunchi şi la nivelul extremităţilor superioare, însoţită de febră, care apare la iniţierea tratamentului (pustuloză exante- matică generalizată acută). Dacă prezentaţi aceste simptome, încetaţi utilizarea Ibuprofen şi solicitaţi asistenţă medicală, vezi şi pct. 2;

- pielea devine sensibilă la lumină.

Medicamentele cum este Ibuprofen pot fi asociate cu un risc uşor crescut de stop cardiac („infarct miocardic”) sau de accident vascular cerebral.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi’orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

5. Cum se păstrează Ibuprofen

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 °C.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după „EXP”. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Ibuprofen

Substanţa activă este ibuprofen. Un supozitor conţine 60 mg'sau 125 mg ibuprofen.

Celelalte componente sunt: gliceride solide de semisinteză.

Cum arată Ibuprofen şi conţinutul ambalajului

Supozitoare în formă de torpilă de culoare albă sau aproape albă.

Ibuprofen este disponibil în cutii de carton cu 2 blistere din folie PVC/PE a câte 5 supozitoare împreună cu prospectul.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

FARMAPRIM SRL

str. Crinilor, 5, s. Porumbeni, r-ul Criuleni, Republica Moldova, MD-4829 telefon (+373 22) 28-18-45 fax (+373 22) 28-18-46 e-mail: [email protected]

Fabricantul

FARMAPRIM SRL

str. Crinilor, 5, s. Porumbeni, r-ul Criuleni, Republica Moldova, MD-4829

Atenționare! Nu trebuie să folosiți informațiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau de înlocuire a medicamentelor și a tratamentelor prescrise de personalul medical autorizat. Toate informațiile din acest site sunt publicate cu scop informativ și pot conține unele erori, vă rugăm să vă ghidați doar după informația din prospect! Rareori informația de pe pagină poate conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate, fi modificat de către producător fără preaviz sau pot conţine erori.

Vezi descrierea completă
Top sezon
Top sezon
Preț produs în pct: 154
Cod produs: 46171
Top sezon
Preț produs în pct: 366
Cod produs: 63784
Top sezon
Preț produs în pct: 135
Cod produs: 61896
Oferte Speciale
Promoție
Preț produs în pct: 786
Cod produs: 52089
RECOMANDĂM
Promoție
Top sezon
Preț produs în pct: 594
Cod produs: 42229
Produse vizualizate
Capsule Anti-Age: Colagen, Acid Hialuronic și Carcinină
În lupta împotriva semnelor îmbătrânirii, inovațiile din domeniul cosmetologiei și nutriției oferă soluții tot mai eficiente și accesibile. Printre aceste soluții, capsulele Anti-Age cu Colagen, Acid Hialuronic și Carcinina se numără printre cele mai populare și apreciate suplimente. Ele promit nu doar o piele mai fermă și mai elastică, dar și o îmbunătățire a sănătății generale a țesuturilor. Haideți să explorăm împreună cum funcționează aceste ingrediente și ce beneficii aduc ele.