Dex comp. film.25 mg N10 (Dexketoprofen)

Код товара: 56942
Количество доз: 10
Доза: 25
Производитель: Lek Pharmaceuticals d.d.
Страна: Беларусь
Форма: табл. п/о.
Наличие: достаточно
28 64 леев
(-14%)
24 65 леев
Выгода:
2 пунктов лояльности
Бесплатная доставка
Искать в аптеках

DEX 25 mg comprimate filmate

Dexketoprofen

 

1. Ce este DEX şi pentru ce se utilizează

 

DEX este un medicament ce conține substanța activă numită dexketoprofen trometamol, care aparține unui grup de medicamente denumit antiinflamatoare nesteroidiene (AINS).

DEX este utilizat pentru tratamentul durerilor de intensitate uşoară până la moderată, cum sunt dureri musculo-scheletice, dureri menstruale (dismenoree), dureri dentare.

 

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi DEX

 

Nu luaţi DEX:

- dacă sunteți hipersensibil (alergic) la dexketoprofen trometamol sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă aţi avut episoade de astm bronşic sau aţi avut dificultate în respiraţie, rinită alergică acută (inflamație trecătoare a mucoasei nasului), polipi nazali (excrescență pe suprafața mucoasei nasului), reacție la nivelul pielii însoțită de apariția de papule eritematoase și pruriginoase care se albesc la apasare (urticarie) sau umflare a feţei, ochilor, buzelor sau limbii şi dificultăţi în respiraţie (angioedem) după utilizarea acidului acetilsalicilic sau a altor antiinflamatoare nesteroidiene;

- dacă aţi avut reacţii alergice la lumină (fotoalergii) sau reacţii fototoxice (o formă particulară de înroşire şi/sau apariţie de băşici pe pielea expusă la soare) în timpul utilizării de ketoprofen sau fibraţi (medicamente utilizate pentru scăderea nivelului grăsimilor în sânge);

- dacă aveţi ulcer peptic/gastric sau sângerări intestinale sau dacă aţi avut anterior sângerări la nivelul stomacului sau intestinului, ulceraţii sau perforaţii;

- dacă ați avut antecedente de sîngerări sau perforații gastro-intestinale, determinat de o terapie anterioară cu AINS;

- dacă aveţi probleme digestive cronice (de exemplu, indigestie, arsuri la stomac);

- dacă aveţi sângerări sau tulburări de coagulare;

- dacă aveţi tulburări ale intestinului cu inflamaţie cronică (boala Crohn sau colită ulcerativă);

- dacă aveţi afecţiuni severe ale inimii (insuficienţă cardiacă);

 

 

- dacă aveți afecţiuni moderate sau severe ale rinichilor sau probleme severe ale ficatului;

- dacă aveţi diateză hemoragică (o afecțiune caracterizată prin tendinţă la sângerare);

- dacă sunteţi deshidratat sever (aţi pierdut o cantitate mare de lichid din organism) prin vărsături, diaree sau consum insuficient de lichide;

- dacă sunteţi în al treilea trimestru de sarcină sau alăptaţi.

 

Nu luaţi acest medicament dacă vă aflaţi în oricare dintre situaţiile enumerate mai sus. Dacă nu sunteţi sigur, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte să luaţi acest medicament.

 

Atenţionări şi precauţii

Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte de a lua acest medicament:

- dacă aveți alergii sau dacă aţi avut probleme alergice în trecut;

- dacă suferiţi sau aţi suferit în trecut de alte afecţiuni ale stomacului sau intestinului;

- dacă aveţi sau aţi avut probleme ale rinichilor, ficatului sau inimii (tensiune arterială mare şi/sau insuficiență cardiacă), precum şi retenție de lichide în organism;

- dacă aveţi probleme ale inimii, accident vascular cerebral în antecedente sau consideraţi că aţi putea fi în situaţie de risc din cauza acestor afecţiuni (de exemplu, dacă aveţi tensiunea arterială mărită, diabet zaharat, valori crescute ale colesterolului sau sunteţi fumător) trebuie să discutaţi despre tratament cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Medicamente precum DEX se pot asocia cu un risc uşor crescut de apariţie a atacului de cord („infarct miocardic”) sau a accidentului vascular cerebral. Riscurile de orice tip sunt mai probabile la doze mari şi în cazul tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza recomandată şi durata tratamentului;

- dacă sunteți pacient vârstnic: sunteți mai predispus în a prezenta reacţii adverse. Dacă oricare dintre acestea apar, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră;

- dacă aveţi o tulburare congenitală a metabolismului porfirinei (de exemplu, porfirie acută intermitentă);

- dacă luaţi medicamente pentru eliminarea apei sau nu consumaţi suficiente lichide şi aveţi un volum scăzut de sânge datorită unor pierderi excesive de lichide (de exemplu, urinare excesivă, diaree sau vărsături);

- dacă ați fost supus recent unei intervenții chirurgicale majore;

- dacă suferiți de astm bronșic în asociere cu rinită cronică, sinuzită cronică și/sau polipoză nazală, deoarece prezentați un risc mai mare pentru reacții alergice la AINS decât restul populației. Administrarea acestui medicament poate determina crize astmatice sau bronhospasm, în special la pacienții alergici la acid acetilsalicilic sau AINS;

- dacă aveți varicelă, deoarece antiinflamatoarele nesteroidiene pot agrava infecţia;

- dacă suferiţi de o tulburare a sângelui sau de formare a celulelor sanguine;

- dacă aveţi lupus eritematos sistemic (boală inflamatorie autoimună) sau boală mixtă de ţesut conjunctiv (tulburări ale sistemului imunitar care afectează ţesutul conjunctiv);

- dacă aţi suferit în trecut de o boală inflamatorie cronică a intestinului (colită ulcerativă, boala Crohn).

 

Antiinflamatoarele nesteroidiene, precum dexketoprofenul, pot masca simptomele unei infecții sau febra.

Dacă nu sunteţi sigur că vă aflaţi în oricare dintre situaţiile enumerate mai sus, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte să utilizaţi acest medicament.

 

DEX împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Aceasta este necesar deoarece DEX poate afecta modul în care acţionează alte medicamente. De asemenea, alte medicamente pot afecta modul în care acţionează DEX.

Întotdeauna informaţi-l pe medicul dumneavoastră, pe dentist sau farmacist dacă utilizaţi oricare dintre următoarele medicamente:

- acid acetilsalicilic, ibuprofen, salicilați sau oricare alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene;

- warfarină, heparină sau alte medicamente care previn formarea cheagurilor de sânge;

- corticosteroizi (utilizați pentru tratamentul diferitelor afecțiuni, inclusiv astmul bronsic sever și poliartrita reumatoidă);

- litiu (utilizat pentru tratarea unor tulburări psihice);

- metotrexat (utilizat în tratamentul poliartritei reumatoide şi al cancerului);

- hidantoină (utilizată pentru tratamentul epilepsiei);

- sulfametoxazol (utilizat pentru tratamentul infecţiilor bacteriene);

- inhibitori ai ECA, diuretice, beta-blocante şi antagonişti de angiotensină II (utilizaţi pentru tratamentul tensiunii arteriale mare şi afecțiunilor inimii);

- pentoxifilină şi oxpentifilină (utilizate în tratamentul ulcerului venos cronic);

- zidovudină (utilizată pentru tratamentul infecţiilor virale);

- clorpropamida şi glibenclamida (utilizate pentru tratarea diabetului zaharat (hipoglicemiante orale);

- ciclosporină sau tacrolimus utilizate în tratarea tulburărilor sistemului imunitar şi în transplantul de organe;

- streptokinază şi alte trombolitice sau fibrinolitice, cum sunt medicamentele utilizate pentru a distruge cheagurile de sânge;

- antidepresive de tipul inhibitorilor selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS) (de exemplu, citalopram, fluoxetină, sertralină);

- antiagregante plachetare utilizate în reducerea agregării plachetare şi formarea cheagurilor de sânge;

- probenecid (utilizat în tratamentul gutei);

- digoxină (utilizată în tulburările cardiace cronice);

- mifepristonă (utilizată pentru întreruperea sarcinii (avort medicamentos));

- antibiotice din clasa chinolonelor (de exemplu, ciprofloxacină, levofloxacină - utilizate pentru tratamentul infecţiilor bacteriene);

- tenofovir (medicament antiretroviral sau antiviral utilizat în tratamentul infecţiei cu HIV sau cu virusul hepatitei B (VHB));

- deferasirox (utilizat pentru tratamentul supraîncărcării cronice cu fer după transfuzii frecvente cu sânge);

- pemetrexed (medicament utilizat în tratamentul cancerului).

 

DEX împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Luaţi comprimatele în timpul mesei, acest lucru ajutând la scăderea riscului de reacţii adverse asupra stomacului şi intestinului. Cu toate acestea, dacă durerea este acută luaţi comprimatele pe nemâncate, cu cel puţin 30 minute înainte de masă, aceasta ajutând ca acţiunea medicamentului să se manifeste mai rapid.

 

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi însărcinată sau intenţionaţi să rămâneţi însărcinată, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament, deoarece se poate ca acest medicament să nu fie potrivit pentru dumneavoastră.

Utilizarea acestui medicament este contraindicată în timpul ultimelor trei luni de sarcină sau când alăptaţi. Consultaţi medicul pentru recomandări.

Administrarea Dex trebuie evitată de femeile care planifică o sarcină sau sunt gravide. În orice moment în timpul sarcinii, tratamentul trebuie să fie numai la indicația medicului.

Utilizarea acestui medicament nu este recomandată în timp ce încercați să concepeți un copil sau în timpul investigațiilor pentru infertilitate.

 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

DEX poate determina stare de ameţeală, vedere încețoșată și somnolenţă şi, din acest motiv, poate influenţa negativ capacitatea de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje. Dacă observaţi vreuna din aceste reacţii adverse nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje până la dispariția acestor simptome. Adresaţi-vă medicului dumneavoastră pentru recomandări.

 

3. Cum să luaţi DEX

 

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a indicat medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Doza de DEX este în funcţie de natura, severitatea şi durata durerii. Medicul dumneavoastră vă va spune câte comprimate filmate puteţi lua pe zi şi pentru cât timp.

Adulți

Doza recomandată este, în general, de 12,5 mg dexketoprofen la fiecare 4-6 ore sau 25 mg dexketoprofen la fiecare 8 ore. Doza zilnică maximă este de 75 mg.

Vârstnici

La pacienții vârstnici tratamentul trebuie inițiat cu doza minimă recomandată. Doza zilnică maximă este de 50 mg (2 comprimate filmate DEX). La pacienţii vârstnici această doză iniţială poate fi crescută la cea general recomandată (75 mg), dacă DEX a fost bine tolerat.

Dacă durerea este intensă şi doriţi un efect mai rapid, luaţi comprimatul filmat pe stomacul gol (cu cel puţin 30 minute înaintea mesei), deoarece acesta se va absorbi mai uşor (vezi pct. 2 „DEX împreună cu alimente şi băuturi”).

Reacţiile adverse pot fi reduse la minimum prin utilizarea celei mai mici doze eficace pentru cea mai scurtă perioadă de timp necesară controlării simptomelor. DEX nu se utilizează ca tratament de lungă durată. Administrarea trebuie limitată la perioada necesară pentru eliminarea durerii.

 

Dacă luaţi mai mult DEX decât trebuie

Dacă aţi luat sau credeţi că aţi luat o doză mai mare decât trebuie (supradozaj), spuneţi imediat medicului dumneavoastră sau prezentaţi-vă la cea mai apropiată unitate medicală. Aduceţi medicamentele rămase cu dumneavoastră.

 

Dacă uitaţi să luaţi DEX

Dacă uitaţi să luaţi medicamentul sau aţi luat o doză mai mică decât cea recomandată de medicul dumneavoastră nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată; aşteptaţi momentul stabilit pentru administrarea urmatoarei doze şi continuaţi tratamentul aşa cum v-a prescris medicul dumneavoastră.

Dacă aveți orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

4. Reacţii adverse posibile

 

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane): greaţă şi/sau vărsături, dureri abdominale, diaree, probleme digestive (dispepsie).

Reacţii adverse mai puţin frecvente (pot afecta până la 1 din 100 de persoane): tulburări de somn (insomnie), stare de neliniște (anxietate), dureri de cap, amețeli, somnolență, senzație de învârtire (vertij), palpitații (conștientizarea bătăilor inimii,), înroșire a feței, probleme de stomac, constipație, uscăciune a gurii, flatulență, erupții trecătoare pe piele, oboseală, durere, slăbiciune generalizată (astenie), frisoane, stare generală de rău (indispoziție).

Reacţii adverse rare (pot afecta până la 1 din 1000 de persoane): umflare a gâtului (edem laringian), pierdere a poftei de mâncare (anorexie), senzații anormale de furnicături, arsuri, senzații de amorteală în mâini și picioare (parestezii), stare de leşin, tensiune arterială mare, respiraţie prea lentă, ulcer peptic, ulcer perforat sau care sângerează, care se poate manifesta sub formă de vărsături cu sânge sau scaun închis la culoare, tulburări ale ficatului, senzaţie de mâncărime pe piele (urticarie), acnee, transpirație excesivă, dureri de spate, insuficienţă renală acută, urinare în cantitate mai mare decât cea normală, tulburări ale menstruaţiei, afecţiuni ale prostatei, reţinere de apă în organism şi umflarea extremităţilor (de exemplu, umflarea gleznelor), rezultate anormale ale testelor funcționale hepatice.

Reacții adverse foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 de persoane): scădere a numărului de celule albe din sânge (neutropenie), scădere a numărului de plachete (trombocitopenie), reacţii anafilactice (reacţii alergice care pot merge până la şoc sau tulburare generală, bruscă şi violentă, a funcţiilor organismului), vedere încețoșată, țiuit în urechi (tinitus), accelerare a ritmului bătăilor inimii, tensiune arterială mică, dificultăți în respirație din cauza îngustării căilor respiratorii (bronhospasm), senzație de sufocare (dispnee), inflamație a pancreasului, leziuni la nivelul pielii, gurii, ochilor şi în zona genitală (sindrom Stevens-Johnson şi sindrom Lyell), umflarea feţei sau buzelor şi gâtului (angioedem), creșterea sensibilităţii la lumină, mâncărime, afecțiuni ale rinichilor.

Spuneţi medicului dumneavoastră imediat dacă observaţi orice reacţii adverse la nivelul stomacului şi intestinelor la începutul tratamentului (de exemplu, dureri la nivelul stomacului, arsuri sau sângerări), mai ales dacă aţi avut în trecut una din aceste reacţii adverse după o lungă administrare a unui medicament antiinflamator şi, în special, dacă sunteţi în vârstă.

Opriţi administrarea medicamentului DEX cât mai curând posibil dacă observaţi o erupție la nivelul pielii sau orice leziune pe suprafaţa mucoasei gurii sau organelor genitale sau orice alt semn care indică alergie.

În timpul tratamentului cu medicamente antiinflamatoare nesteroidiene s-a observat retenţie de lichide şi umflare (în special a gleznelor şi picioarelor), creşterea tensiunii arteriale şi insuficiență cardiacă.

AINS, în special în doze mari și la utilizarea pe termen lung, pot duce la un risc nesemnificativ de dezvoltare a infarctului miocardic acut sau accidentului vascular cerebral.

La pacienții cu tulburări ale sistemului imunitar care afectează țesutul conjunctiv (lupus eritematos sistemic sau boală mixtă de țesut conjunctiv), medicamentele antiinflamatoare pot determina, foarte rar, febră, dureri de cap și rigiditate a cefei.

Ca și în cazul altor AINS, pot apărea reacții hematologice (purpură, anemie aplastică și hemolitică și rareori agranulocitoză și hipoplazie medulară).

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

5. Cum se păstrează DEX

 

A nu se lăsa la vederea și îndemâna copiilor

A se păstra la loc uscat, ferit de lumină, la temperaturi sub 25°C.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

 

Ce conţine DEX

Substanţa activă este dexketoprofen trometamolul. Fiecare comprimat filmat conţine 25 mg dexketoprofen (sub formă de dexketoprofen trometamol).

Celelalte componente sunt: amidonglicolat de sodiu, stearat de magneziu, celuloză microcristalină,

Opadry II 85F18422 alb (alcool polivinilic, dioxid de titan, polietilenglicol, talc).

 

Cum arată DEX și conţinutul ambalajului

DEX se prezintă sub formă de comprimate filmate de culoare albă, rotunde, biconvexe.

DEX este disponibil în cutii de carton ce conțin 1 blister din folie de polimer/folie de aluminiu a câte 10 comprimate filmate și prospectul pentru utilizator/pacient.

 

Deţinătorul certificatului de înregistrare

Lekpharm SRL

str. Minskaya 2a, or. Logoisk 223141,

Republica Belarus

Tel./fax: +375 1774 53801

e-mail: [email protected]

 

Fabricantul

Lekpharm SRL

str. Minskaya 2a/4, or. Logoisk 223141,

Republica Belarus

 

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 97
Код товара: 57993
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 641
Код товара: 58538
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 793
Код товара: 60465
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 96
Код товара: 60981
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 95
Код товара: 60986
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 381
Код товара: 55358
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 87
Код товара: 60983
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 480
Код товара: 58470
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 15
Код товара: 49069
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 11434
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 567
Код товара: 45995
Акции
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1612
Код товара: 60327
Акция
Цена товара в пунктах: 663
Код товара: 52089
Акция
Цена товара в пунктах: 527
Код товара: 57310
Акция
Цена товара в пунктах: 574
Код товара: 42221
Акция
Цена товара в пунктах: 776
Код товара: 60685
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 733
Код товара: 61454
Акция
Цена товара в пунктах: 589
Код товара: 46542
Акция
Цена товара в пунктах: 1744
Код товара: 53141
Акция
Цена товара в пунктах: 248
Код товара: 60890
Акция
Цена товара в пунктах: 6387
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 431
Код товара: 55111
Рекомендуем
NEW
Цена товара в пунктах: 1657
Код товара: 61635
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 592
Код товара: 55355
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 105
Код товара: 60987
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 78
Код товара: 60984
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 641
Код товара: 58538
Просмотренные товары
Collagen
De ce trebuie sa administram collagen? Este una din cele mai raspindite intrebari. Colagenul este o proteina, din care sunt formate tesuturile organismului uman. El este responsabil pentru fermitatea muschilor si elasticitatea pielii, intareste articulatiile si ligamentele. Organismul omului produce aceasta proteina desinestatator. Si aici apare intrebarea, atunci pentru ce sa-l mai administram? Problema este ca, cu virsta, sinteza colagenului se incetineste. Pentru cei, care doresc sa amine batrinetea si sa readuca fermitate corpului, sa pastreze mobilitatea articulatiilor, sunt elaborate suplimente cu Colagen!