Далерон C, табл 500 N12

Код товара: 10455
Доза: 500
Количество доз: 12
Производитель: KRKA d.d., Novo mesto
Страна: Словения
Форма: табл

Daleron 500 mg comprimate

Paracetamol
1. Cе este Daleron comprimate și pentru ce se utilizează

Daleron comprimate conține paracetamol, care inhibă sinteza ciclooxigenazei și prostaglandinelor în sistemul nervos central, reducând astfel febra și ameliorând durerea. Având o acțiune anti-inflamatorie slabă, provoacă mai puține efecte adverse gastrointestinale. Daleron comprimate este utilizat pentru a ameliora durerea ușoara pană la moderată: dureri de cap, dureri dentare, dureri menstruale, dureri musculare si reumatice, dureri în urma traumelor, procedurilor medicale și dentare. În gripă și răceală, Daleron comprimate ameliorează durerea musculară și articulară, scade febra care însoțește diferite infecții bacteriene și virale.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Daleron

Nu luaţi Daleron:

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la substanță activă sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
- dacă suferiți de insuficiență severă a funcției hepatice și renale,
- dacă aveți insuficiență hepatică cauzată de virusuri (hepatită virală),
- dacă v-ai născut cu insuficiență de glucozo-6-fosfat-dehidrogenază în celulele roșii ale sângelui dumneavoastră. Medicamentul nu trebuie administrat copiilor sub 6 ani.
Atenţionări şi precauţii

Discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Daleron:
- dacă aveți insuficiență hepatică sau renală ușoară sau moderată, este posibil să luați Daleron comprimate numai sub supraveghere medicală,
- nu luați Daleron comprimate mai mult decât este necesar; în cazul în care simptomele persistă mai mult de 5 zile, în pofida tratamentului, medicul trebuie să decidă cu privire la continuarea tratamentului. Este necesară prudență la pacienții slăbiți și epuizați și alcoolici.
Utilizarea altor medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente eliberate fără prescripție medicală. Interacțiunea cu alte medicamente poate rezulta în majorarea sau scăderea efectelor paracetamol sau ale acestor medicamente. Acest lucru se întâmplă cu unele medicamente utilizate pentru :
- prevenirea formării cheagurilor de sânge (warfarină),
- reglarea motilității intestinale (metoclopramidă),
- prevenirea grețurilor și vărsăturilor (domperidonă),
- reglarea nivelului de colesterol și alte lipide în sânge (colestiramină),
- tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice),
- tratamentul tuberculozei (rifampicină),
- tratamentul infecțiilor bacteriene (cloramfenicol),
- alte medicamente care conțin aceeași substanță activă, paracetamol,
- medicamente pentru ameliorarea durerii și scăderea febrei (salicilamide).
Utilizarea concomitentă a paracetamolului și alcool poate crește acțiunea toxică a paracetamolului asupra ficatului.
Utilizarea Daleron împreună cu alimente și băuturi

Nu consumați băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu paracetamol.
Sarcina și alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intenționați să aveți un copil, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Studiile preclinice efectuate la animale nu au arătat efecte nedorite asupra sarcinii și dezvoltării fetale. Cu toate acestea, riscul nu poate fi complet exclus.
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, luați medicamentul numai la recomandarea medicului, pentru cel mai scurt timp posibil, și eventual, doar o singură doză.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Daleron nu influențează asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
Daleron conține formaldehidă

Daleron conține formaldehidă, care ar putea cauza tulburări gastrice și diaree.
3. Cum să luați Daleron

Luați întotdeauna acest medicament exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Adulți și copii cu vârsta de 6 ani și mai mari

Doza recomandată pentru adulți și copii peste 12 ani este de 1 până la 2 comprimate, iar pentru copiii între 6 și 12 ani este de ½ comprimat până la 1 comprimat. Doza poate fi repetată de 4 ori pe zi. Intervalul intre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Nu se admite să luați mai mult de 8 comprimate, iar copii între 6 și 12 ani nu ar trebui să ia mai mult de 4 comprimate în 24 de ore.
Înghițiți comprimatul cu lichid. Nu depășiți dozele recomandate. La adulți, durata maximă de auto-medicatie pentru ameliorarea durerii este de șapte (7) zile și pentru scăderea febrei trei (3) zile. La copiii între 6 și 12 ani, durata maximă de auto-medicatie pentru ameliorarea durerii este de cinci (5) zile și pentru scăderea febrei trei (3) zile.
Copii cu vârsta sub 6 ani

Medicamentul nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 6 ani. Daleron suspensie conține paracetamol în doze adecvate pentru copii cu vârsta sub 6 ani.
Pacienți cu insuficiență renală

Medicamentul trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu insuficiență renală. Pacienții cu insuficiență renală severă nu trebuie să ia acest medicament.
Pacienți cu insuficiență hepatică

Medicamentul trebuie utilizat cu precauție la pacienții cu disfuncție hepatică. Pacienții cu insuficiență hepatică severă nu trebuie să ia acest medicament.
Vârstnici

Nu este necesară ajustarea dozelor la pacienții vârstnici.
Dacă aveți impresia că efectul Daleron este prea puternic sau prea slab, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
Dacă luaţi mai mult Daleron decât trebuie

Discutați imediat cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul. Dozele semnificativ mai mari decât cele recomandate (mai mult de 7,5 g sau mai mult de 15 comprimate la adulți) pot provoca hepatite severe și insuficiență renală. Semne de afectare hepatică devin evidente numai peste 2-4 zile după ingerarea unei supradoze. In primele 24 de ore, semnele de supradozaj acut se manifestă cu greață, vomă, transpirație crescută și dureri abdominale.
Dacă uitaţi să luaţi Daleron

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luați Daleron comprimate în caz de dureri sau febră, doar când este necesar.
Dacă încetaţi să luaţi Daleron

Puteți opri utilizarea Daleron în condiții de siguranță odată ce nu mai aveți nevoie de acesta.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la utilizarea acestui medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Daleron poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacțiile adverse sunt clasificate în următoarele grupe, conform frecvenței:
Foarte frecvente: pot afecta mai mult de 1 din 10 persoane
Frecvente: pot afecta până la 1 din 10 persoane
Mai puțin frecvente: pot afecta până la 1 din 100 de persoane
Rare: pot afecta până la 1 din 1000 de persoane
Foarte rare: pot afecta până la 1 din 10000 de persoane
Cu frecvență necunoscută: frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile
Rare:

- greață,
- reacții de hipersensibilitate, în special erupții pe piele, mâncărime și urticarie,
- oboseală.
Foarte rare:

- diaree și vărsături,
- icter, pancreatită (inflamația pancreasului) și valori crescute ale enzimelor hepatice,
- leucopenie (număr redus de globule albe din sânge) și trombocitopenie (număr redus de trombocite),
- au fost raportate cazuri de reacții cutanate grave.
Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Daleron

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
A nu se păstra la temperaturi peste 25 °C. A se păstra în ambalajul original.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Daleron:

- Substanța activă este paracetamol. Fiecare comprimat conține paracetamol 500 mg.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă, talc (E553b), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), stearat de magneziu (E470b), caseină formaldehidă și sorbat de potasiu (E202). A se vedea secțiunea 2 "Daleron conține formaldehidă".
Cum arată Daleron şi conţinutul ambalajului

Comprimatele sunt de culoare albă, rotunde, ușor biconvexe și marcate pe o parte. Comprimatul poate fi divizat în doze egale. Daleron este disponibil în cutii de:
- 12 comprimate (2 blistere a câte 6 comprimate)
Deţinătorul certificatului de înregistrare

KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia
Fabricantul

KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6, 8501 Novo mesto, Slovenia

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 334
Код товара: 64497
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 631
Код товара: 64092
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 5
Код товара: 42965
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 594
Код товара: 64086
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 55265
Топ сезона
Код товара: 59504
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 608
Код товара: 46409
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 351
Код товара: 59618
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 226
Код товара: 64537
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 268
Код товара: 61833
Рекомендуем
Акция
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 42229
Акция
Цена товара в пунктах: 387
Код товара: 61855
Акция
Цена товара в пунктах: 371
Код товара: 61853
Акция
Цена товара в пунктах: 557
Код товара: 61711
Акция
Цена товара в пунктах: 289
Код товара: 61848
Просмотренные товары
LULULUN - MĂȘTI JAPONEZE EXCLUSIVE
Originare din Japonia, aceste măști au câștigat o reputație internațională datorită calității lor superioare și a ingredientelor tradiționale locale japoneze, care au fost folosite de secole pentru a menține frumusețea și sănătatea tenului.