Coldrex Honey & Lemon pulb./susp. orala N10

Код товара: 47605
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: GlaxoSmithKline Export Ltd (prod.: Glaxo Wellcome Operations, Marea Britanie)
Страна: Marea Britanie
Форма: пор. д/п сусп. д/внутр. прим.



COLDREX HONEY & LEMON pulbere pentru suspensie orală

Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrina

1. CE ESTE COLDREX HONEY & LEMON SI PENTRU CE SE UTILIZEAZA

Coldrex Honey & Lemon este un tratament pentru raceala si gripa ameliorand: febra, frisoanele, durerea de cap, durerile musculare, congestia nazala, durerea faringiana, sinuzita precum si durerea si hipersecretia nazala acuta asociate acesteia.

Contine trei substante active:

-paracetamol, care amelioreaza durerea si va scade temperatura atunci cand aveti febra;

-clorhidrat de fenilefrina, un decongestionant care va desfunda nasul si sinusurile, ajutandu-va sa respirati mai usor;

-vitamina C (acid ascorbic), care ajuta la inlocuirea vitaminei C care se poate pierde in stadiile initiale de raceala si gripa.

2. INAINTE SA LUATI COLDREX HONEY & LEMON

Nu luati Coldrex Honey & Lemondaca:

-sunteti alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrina, vitamina C sau oricare

-dintre celelalte componente ale Coldrex Honey & Lemon (vezi pct. 6),

-daca aveti tensiune arteriala mare,

-daca aveti o tiroida hiperactiva,

-daca aveti o boala cardiaca,

-daca aveti diabet zaharat,

-daca aveti feocromocitom (o tumoare in apropierea rinichilor),

-daca aveti glaucom cu unghi inchis (tensiune crescuta la nivelul ochilor),

-daca urmati tratament cu antidepresive triciclice sau inhibitori de monoaminooxidaza-IMAO (inclusiv o perioada de 2 saptamani de la oprirea tratamentului cu acestia)

- daca urmati tratament cu beta blocante (vezi pct. Folosirea altor medicamente).

-daca sunteti in tratament cu alte decongestionante simpatomimetice

Nu se administreaza copiilor cu varsta sub 12 ani.

Aveti grija deosebita cand luati Coldrex Honey & Lemon

Nu depasiti doza zilnica recomandata.

Cereti sfatul medicului, inainte de inceperea tratamentului cu acest medicament, daca suferiti de vreuna din urmatoarele afectiuni:

-marirea volumului prostatei sau dificultati de urinare,

-afectiuni ale vaselor de sange (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub forma de dureri la nivelul degetelor ca raspuns la frig sau stres).

boala renala sau hepatica severa. Antecedentele de boala hepatica cresc riscul afectarii hepatice datorate paracetamolului.

Adresati-va medicului pentru recomandari in cazul in care suferiti de boli hepatice incluzand hepatita virala sau alcoolism, deoarece in acest caz medicamentul poate fi mai toxic pentru dumneavoastra.

Este necesara prudenta la varstnici si la pacientii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creste tensiunea arteriala.

Cereti sfatul medicului sau farmacistului daca nu sunteti sigur daca puteti lua acest medicament.

Folosirea altor medicamente

Va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului daca luati sau ati luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fara prescriptie medicala.

In mod special discutati cu medicul dumneavoastra sau farmacistul:

-daca luati antidepresive triciclice (amitriptilina);

-daca luati sau ati luat in ultimele 2 saptamani medicamente pentru tratamentul depresiei cunoscute ca IMAO;

-daca luati beta blocante, utilizate pentru tratarea problemelor cardiace si a tensiunii arteriale mari.

In acest caz nu trebuie sa utilizati Coldrex Honey & Lemon.

De asemenea, inainte de a lua acest medicament, adresati-va medicului sau farmacistului daca:

-luati warfarina (utilizata pentru prevenirea formarii cheagurilor de sange) sau medicamente similare;

-luati metoclopramida si domperidona (stimuleaza motilitatea stomacului si intestinului subtire si au efecte antivomitive);

-luati digoxina sau medicamente similare pentru boli cardiace,

-luati colestiramina (rasina fixatoare de acizi biliari utilizata pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sange), luati medicamente care blocheaza sau stimuleaza senzatia de foame.

Trebuie evitata utilizarea concomitenta a altor medicamente pentru raceala sau a altor medicamente decongestionante sau care contin paracetamol.

Modificari ale rezultatelor unor analize de laborator

Daca urmeaza sa vi se faca analize spuneti medicului ca urmati tratament cu Coldrex Honey & Lemon deoarece paracetamolul poate influenta valorile uricemiei determinate prin metoda acidului fosfotungstic (valori fals crescute) si ale glicemiei, prin metode oxidative (valori fals scazute).

Sarcina si alaptarea

Daca sunteti gravida, incercati sa ramaneti gravida sau alaptati, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului pentru recomandari inainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Honey & Lemon.

Coldrex Honey & Lemon nu trebuie utilizat in timpul sarcinii sau alaptarii, cu exceptia cazurilor in care medicul considera acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor si folosirea utilajelor

Nu conduceti vehicule si nu folositi utilaje daca sunteti afectati de ameteala in timpul tratamentului cu acest medicament.

Informatii importante privind unele componente ale Coldrex Honey & Lemon

Medicamentul contine zahar. Daca medicul dumneavoastra v-a atentionat ca aveti intoleranta la unele categorii de glucide, va rugam sa-l intrebati inainte de a lua acest medicament. Un plic contine 2,468 g zahar. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii cu diabet zaharat.

Medicamentul contine aspartam care este sursa de fenilalanina. Poate fi daunator pentru persoanele cu fenilcetonurie.

Acest medicament contine sodiu 120 mg pe doza. Acest lucru trebuie avut in vedere la pacientii ce urmeaza o dieta cu restrictie de sodiu.

3. CUM SA LUATI COLDREX HONEY & LEMON

Pentru administrare orala.

Goliti continutul unui plic intr-o cana. Adaugati apa calda, amestecati bine.

Adulti (inclusiv varstnici) si copii cu varsta de 12 ani si peste

Doza recomandata este de un plic la fiecare 4-6 ore, in functie de necesitati, fara a depasi cinci plicuri in 24 de ore.

Intervalul minim intre administrari trebuie sa fie de 4 ore.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile, fara recomandarea medicului.

Nu administrati Coldrex Honey & Lemon copiilor cu varsta sub 12 ani.

Daca simptomele persista mai mult de 3 zile, cereti sfatul medicului.

Daca luati mai mult decat trebuie din Coldrex Honey & Lemon

Adresati-va imediat medicului dumneavoastra si explicati-i exact cat de mult ati luat. Medicul dumneavoastra va va sfatui ce trebuie sa faceti.

Este important sa-i spuneti medicului, chiar daca va simtiti bine. Daca o persoana a luat prea mult paracetamol, exista riscul de afectare hepatica grava intarziata. In caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau in tulburari hepatice, gastro-intestinale, reactii alergice, dureri de cap, agitatie, palpitatii si cresterea tensiunii arteriale.

Daca uitati sa luati o doza de Coldrex Honey & Lemon

Luati doza de indata ce va amintiti. Nu luati mai mult de o doza la fiecare 4 ore. Nu luati o doza dubla pentru a compensa doza uitata.

Daca aveti orice intrebari suplimentare cu privire la acest medicament, adresati-va medicului dumneavoastra sau farmacistului.

4. REACTII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex Honey & Lemon poate provoca reactii adverse, cu toate ca nu apar la toate persoanele.

Reactiile adverse sunt clasificate in functie de frecventa, utilizand urmatoarea conventie:

Foarte frecvente: care afecteaza mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 10 pacienti

Mai putin frecvente: care afecteaza mai putin de 1 din 100 pacienti

Rare: care afecteaza mai putin de 1 din 1000 pacienti

Foarte rare: care afecteaza mai putin de 1 din 10000 pacienti

Cu frecventa necunoscuta: care nu poate fi estimata din datele disponibile

Reactii adverse foarte rare includ:

-scaderea numarului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);

-eruptii trecatoare pe piele si alte alergii, inclusiv o reactie alergica brusca de mare amploare care implica intregul organism numita anafilaxie;

-ingustarea cailor respiratorii datorita spasmului musculaturii (bronhospasm);

-afectiuni ale ficatului.

Reactiile adverse rare pot include:

-eruptii trecatoare pe piele si alte alergii;

-cresterea tensiunii la nivelul ochilor;

-dificultati de urinare (retentie urinara);

-perceperea suparatoare a batailor inimii (palpitatii).

Reactiile adverse cu frecventa necunoscuta pot include:

-cresterea tensiunii arteriale,

-dureri de cap (cefalee);

-senzatie de ameteala;

-incapacitate de a dormi (insomnie),

-nervozitate,

-varsaturi; greata
;diaree.

Incetati sa mai luati Coldrex Honey & Lemon si consultati medicul daca observati urmatoarele reactii adverse

-iritatie a pielii , descuamare sau ulcere bucale;

-pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor.

Aceasta reactie este foarte rara dar apare la persoanele care au glaucom.

-vanataie inexplicabila sau sangerare neasteptata;

-dificultate la urinare.

Aceasta reactie poate apare la barbatii care au prostata marita.

-daca anterior ati avut dificultati de respiratie cand ati luat aspirina sau alte antiinflamatoare nesteroidiene si acum aveti aceeasi reactie la acest medicament.

Daca vreuna dintre reactiile adverse devine grava sau daca observati orice reactie adversa nementionata in acest prospect va rugam sa spuneti medicului dumneavoastra sau farmacistului.

5. CUM SE PASTREAZA COLDREX HONEY & LEMON

A nu se lasa la indemana si vederea copiilor.

Nu utilizati Coldrex Honey & Lemon dupa data de expirare inscrisa pe ambalaj, dupa EXP. Data de expirare se refera la ultima zi a lunii respective.

A se pastra la temperaturi sub 25°C, in ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere.

Intrebati farmacistul cum sa eliminati medicamentele care nu va mai sunt necesare. Aceste masuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMATII SUPLIMENTARE

Ce contine Coldrex Honey & Lemon

-Substantele active sunt: paracetamol, clorhidrat de fenilefrina si acid ascorbic (vitamina C).

Fiecare plic contine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrina 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 60 mg.

-Celelalte componente sunt: etilceluloza, acid citric anhidru, zaharina sodica, citrat de sodiu aroma de lamaie, aroma de miere, Caramel Colour, amidon de porumb, aspartam, zahar.

Cum arata Coldrex Honey & Lemon si continutul ambalajului

Pulbere de culoare crem pana la brun deschis, cu miros si gust de lamaie si miere.

Ambalaje

Cutie cu 5 plicuri din hartie-PE-Al-PE a cate 5 g pulbere pentru suspensie orala.

Cutie cu 10 plicuri din hartie-PE-Al-PE a cate 5 g pulbere pentru suspensie orala.

Plicurile sunt polietilenlaminate, alcatuite din hartie/polietilen/folie de aluminiu/.

Este posibil ca nu toate marimile de ambalaj sa fie comercializate.

Detinatorul autorizatiei de punere pe piata

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Producator

SmithKline Beecham S. A.

Carretera de Ajalvir, Km 2. 5, 28806 Alcala de Henares,

Madrid, Spania




Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 954
Код товара: 58469
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 42909
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 139
Код товара: 57475
Топ сезона
Код товара: 58102
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 360
Код товара: 47067
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 3
Код товара: 12252
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 11304
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 632
Код товара: 46408
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 774
Код товара: 57889
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 590
Код товара: 52542
Акция
Цена товара в пунктах: 646
Код товара: 50379
Акция
Цена товара в пунктах: 763
Код товара: 52885
Акция
Цена товара в пунктах: 636
Код товара: 59417
Акция
Цена товара в пунктах: 599
Код товара: 42221
Акция
Цена товара в пунктах: 4598
Код товара: 53575
Акция
Цена товара в пунктах: 547
Код товара: 57310
Акция
Цена товара в пунктах: 672
Код товара: 54376
Акция
Цена товара в пунктах: 469
Код товара: 55594
Акция
Цена товара в пунктах: 763
Код товара: 52886
Акция
Цена товара в пунктах: 4317
Код товара: 53512
Рекомендуем
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 58603
Цена товара в пунктах: 794
Код товара: 56657
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 58470
Цена товара в пунктах: 336
Код товара: 55534
Цена товара в пунктах: 828
Код товара: 59584
Цена товара в пунктах: 686
Код товара: 58535
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54881
Цена товара в пунктах: 778
Код товара: 59583
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 954
Код товара: 58469
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54879
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 371
Код товара: 48651
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 676
Код товара: 58538
Просмотренные товары
Cod Liver Oil Pur Natures Aid
Uleiul din ficat de cod este una dintre cele mai bune surse naturale de acizi graşi esenţiali si Omega-3 si, in plus,conţine o gama variata de vitamine importante pentru sanatatea generala a organismului, printre care si grupul de vitamine A, D si E.Beneficiile consumului de ulei din ficat de cod.