Coldrex Max Grip plic. N10(lamie)

Код товара: 13097
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, GlaxoSmithKline Export Ltd (prod.: SmithKline Beecham SA, Spani
Страна: Marea Britanie
Форма: пор. д/п сусп. д/внутр. прим.
Наличие: достаточно
100 82 леев
(-7%)
93 62 леев
Выгода:
9 пунктов лояльности
Бесплатная доставка
Искать в аптеках


Coldrex Maxgrip Lemon pulbere pentru suspensie orală

Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină

1. CE ESTE COLDREX MAXGRIP LEMON ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Maxgrip Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe active:

- paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră; - clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;

- vitamina C (acidul ascorbic) înlocuieşte vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă.

Coldrex Maxgrip Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP LEMON

Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon dacă:

- sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Maxgrip Lemon;

- dacă aveţi insuficienţă hepatică sau renală;

- dacă aveţi hipertensiune arterială;

- dacă aveţi hipertiroidism;

- dacă suferiţi de o boală cardiacă;

- dacă aveţi diabet;

- dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază–IMAO, beta-blocante);

- dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);

Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Maxgrip Lemon

Nu se recomandă asocierea cu alte medicamente folosite pentru răceală sau ca decongestive precum şi cu alte produse care conţine paracetamol. Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creşte tensiunea arterială. Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică pre-existentă sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic. Dacă simptomele de răceală persistă adresaţi-vă medicului. Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur că puteţi lua acest medicament.

Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală. Nu luaţi Coldrex Maxgrip Lemon

- împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;

- cu alte medicamente decongestionante sau remedii pentru răceală;

- dacă sunteţi în tratament cu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale;

- daca luaţi warfarină (folosit împotriva coagulării sângelui);

- daca luaţi metoclopramida şi domperidona (stimulează motilitatea stomacului şi intestinului subţire şi au efecte antivomitive);

- daca luaţi colestiramina (răşină fixatoare de acizi biliari).

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Maxgrip Lemon.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Substanţele active conţinute în Coldrex Maxgrip Lemon nu au proprietăţi sedative. Medicamentul nu influenţează capacitatea de a conduce maşina sau de a manevra utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Maxgrip Lemon

Coldrex Maxgrip Lemon conţine zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat ca aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX MAXGRIP LEMON

Doza normală pentru adulţi (inclusiv vârstnici) şi copiii cu vârsta peste 12 ani este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore la nevoie. Nu luaţi mai mult de 4 plicuri în 24 de ore. Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului. Nu administraţi Coldrex Maxgrip Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani. Coldrex Maxgrip Lemon se înghite ca o băutură caldă. Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă fierbinte şi amestecaţi bine. Adăugaţi apă rece dacă este necesar. Adăugaţi apă sau miere, după preferinţă.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Maxgrip Lemon

Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă v-a sfătui ce trebuie să faceţi. Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului.

Dacă uitaţi să luaţi Coldrex Maxgrip Lemon

Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi două doze o dată pentru doza uitată.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex Maxgrip Lemon poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt rare şi pot include:

- erupţii cutanate şi alte alergii;

- creşterea tensiunii arteriale;

- cefalee; - senzaţie de ameţeală;

- insomnie;

- palpitaţii;

- vărsături;

- diaree.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect. De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse direct prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi Dispozitivelor Medicale: http://www. amed. md. Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX MAXGRIP LEMON

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor. Nu utilizaţi Coldrex Maxgrip Lemon după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP. ). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original. Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Maxgrip Lemon

Substanţele active din Coldrex Maxgrip Lemon sunt paracetamol 1000 mg, acid ascorbic 40 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

Celelalte componente sunt: zahăr, acid citric anhidru, citrat de sodiu, amidon de porumb, aromă de lămâie 610399 E, ciclamat de sodiu, zaharină sodică, dioxid de siliciu coloidal anhidru şi curcumină (E 100).

Cum arată Coldrex Maxgrip Lemon şi conţinutul ambalajului

Pulbere pentru suspensie orală.

Ambalaje

Cutie cu 5 plicuri a câte 6,427 g pulbere orală

Cutie cu 10 plicuri a câte 6,427 g pulbere orală

Deţinătorul Certificatului de Înregistrare

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Fabricantul

SmithKline Beecham S. A. ,

Ctra de Ajalvir, Km 2,5, Alcala de Henares 28806, Madrid, Spania


Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Товар есть в наличии в аптеках отмеченных буквой , а в аптеках, отмеченных , нет в наличий.
Топ сезона
Топ сезона
Код товара: 40025
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 599
Код товара: 46408
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 221
Код товара: 55677
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 361
Код товара: 53289
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 57534
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 519
Код товара: 46409
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 391
Код товара: 56016
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 676
Код товара: 58538
Топ сезона
Код товара: 57962
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 363
Код товара: 48651
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 121
Код товара: 14872
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 8
Код товара: 42965
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 818
Код товара: 58155
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 623
Код товара: 53571
Акция
Цена товара в пунктах: 496
Код товара: 57477
Акция
Цена товара в пунктах: 428
Код товара: 55111
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54882
Акция
Цена товара в пунктах: 380
Код товара: 56995
Акция
Топ сезона
Код товара: 58866
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 301
Код товара: 55535
Акция
Цена товара в пунктах: 2358
Код товара: 58042
Акция
Цена товара в пунктах: 550
Код товара: 49829
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 295
Код товара: 55536
Акция
Цена товара в пунктах: 244
Код товара: 58019
Акция
Цена товара в пунктах: 424
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 887
Код товара: 48647
Рекомендуем
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 818
Код товара: 46562
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 139
Код товара: 57475
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 361
Код товара: 53289
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 676
Код товара: 58538
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 363
Код товара: 48651
Цена товара в пунктах: 915
Код товара: 58536
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 655
Код товара: 56560
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 947
Код товара: 58469
Цена товара в пунктах: 753
Код товара: 56657
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54879
Просмотренные товары
Beneficiile susținute științific ale consumului de anghinare
Anghinarea este o planta care este intrebuintata atat in scop medicinal, cat si ca ingredient, in numeroase retete de salate.