GRIPP OFF PLUS comp. 500 mg/30 mg/10 mg/2 mg N10 (Balkan)

Код товара: 55704
Доза: 500
Количество доз: 10
Производитель: Balkan Pharmaceuticals SRL, SC
Страна: Republica Moldova
Форма: табл
Наличие: достаточно
15 24 леев
(-14%)
13 04 леев
Выгода:
1 пунктов лояльности
Бесплатная доставка
Искать в аптеках


Gripp OFF PLUS

comprimate 500 mg + 30 mg + 10 mg + 2 mg paracetamol, cafeină, clorhidrat de fenilefrină, maleat de clorfeniramină

1. Ce este Gripp OFF PLUS şi pentru ce se utilizează

Gripp OFF PLUS este un medicament combinat ce conţine paracetamol (substanţă cu proprietăţi analgezice şi antipiretice), clorhidrat de fenilefrină (substanţă simpatomimetică care produce decongestionarea nazală), cafeină (substanţă care stimulează sistemului nervos central, producând o stare de veghe şi activi tatea mentală crescută) și maleat de clorfeniramină (previne simptomele alergiilor cum este rinita). Gripp OFF PLUS este indicat pentru ameliorarea simptomelor mialgiei şi febrei asociate cu răceala: rinoree, strănut, congestie nazală, nas înfundat, rinită, sinuzită, cefalee, durere în gât, durere oculară, durere musculară şi tuse.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Gripp OFF PLUS

Nu luaţi Gripp OFF PLUS dacă:

- sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale preparatului;

- dacă utilizaţi în acelaşi timp alte medicamente decongestionante;

- dacă aveţi feocromocitom;

- dacă aveţi glaucom cu unghi inchis;

- dacă aveţi insuficienţă renală sau hepatică severă, hipertensiune,hipertiroidie, diabet zaharat, afecţiuni cardiace severe;

- dacă aţi utilizat antidepresive triciclice sau beta-blocante sau dacă aţi utilizat în ultimele două săptămâni inhibitori de monoaminoxidază;

- în abuz de alcool etilic;

- dacă sunteţi însărcinată sau alăptaţi.
Gripp OFF PLUS nu se administrează la copiii cu vârsta sub 12 ani.
Atenţionări şi precauţii

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului înainte să luaţi Gripp OFF PLUS:

- dacă aveţi insuficienţă renală;

- dacă aveţi insuficienţă hepatică;

- dacă aveţi hipertrofie a prostatei, boli ocluzive vasculare (de exemplu, fenomenul Raynaud), boli cardiovasculare;

- dacă utilizaţi alte medicamete cum ar fi decongestionante, remedii anorexigene şi psihostimulante cum ar amfetamina, medicamente ce conţin warfarină;

- dacă utilizaţi în exces produse ce conţin cafeină (de exemplu cafea, ceai şi unele băuturi); Dozele recomnadate nu trebuie depăşite.
Gripp OFF PLUS împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Dacă luaţi oricare dintre următoarele medicamente trebuie să aveţi grijă, deoarece acestea pot interacţiona cu Gripp OFF PLUS:

- medicamente inductoare enzimatice (fenobarbital, fenitoină, rifampicină);

- metoclopramidă sau domperidonă;

- colestiramină;

- inhibitori de monoaminoxidază (inclusiv moclobemidă);

- amine simpatomimetice;

- beta-blocante şi alte antihipertensive (inclusiv, debrisochină,guanetidină, rezerpină, metildopa);

- antidepresive triciclice (de exemplu: amitriptilina);

- digoxină şi glicozide cardiace;

- alcaloizi din ergot (ergotamină şi metilsergid);

- warfarină şi alte cumarine;

- hipnotice sau anxiolitice.
Asiguraţi-vă că medicul dumneavoastră sau farmacistul cunosc faptul că dumneavoastră luaţi aceste medicamente înainte de a vă indica Gripp OFF PLUS.
Gripp OFF PLUS împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Comprimatele Gripp OFF PLUS sunt destinate pentru administrare orală. Gripp OFF PLUS poate fi luat cu sau fără alimente. Dacă este luat cu alimente sau la scurt timp după masă, începerea acţiunii sale poate fi întârziată. Totuşi administrarea acestuia cu alimente îmbunătăţeşte tolerabilitatea medicamentului şi reduce probabilitatea tulburărilor gastro-intestinale. &În timpul tratamentului nu este recomandabil consumul de băuturi alcoolice şi fumatul.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Spuneţi medicului dumneavoastră dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi. Gripp OFF PLUS nu trebuie luat de către femeile însărcinate şi de către cele care alăptează.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Datorită posibilităţii apariţiei ameţelilor, vederii înceţoşate şi tulburărilor psihomotorii, somnolenţei sau oboselii medicamentul poate influenţa negativ capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.
3. Cum să luaţi Gripp OFF PLUS

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţi, copii cu vârsta >12 ani şi vârstnici: câte 1 comprimat până la 4 ori pe zi. Administrarea repetată nu trebuie efectuată mai des decât o dată la 4 ore. A nu se administra continuu mai mult de 3-5 zile fără consultarea medicului.
Administrarea la copii şi adolescenţi
Gripp OFF PLUS nu este recomandat copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Administrarea la pacienţiii cu insuficienţă hepatică sau renală Gripp OFF PLUS este contraindicat la pacienţii cu insuficienţă hepatică sau renală severă (gravă).
Dacă luaţi mai mult Gripp OFF PLUS decât trebuie

Dacă aţi luat sau credeţi că aţi luat mai mult Gripp OFF PLUS decât trebuie (supradozaj), spuneţi imediat medicului dumneavoastră sau prezentaţi-vă la cea mai apropiată unitate medicală, chiar dacă vă simţiţi bine. Luaţi cu dumneavoastră prospectul şi ambalajul, chiar dacă acesta din urmă este gol.
Dacă uitaţi să luaţi Gripp OFF PLUS

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, Gripp OFF PLUS poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Frecvenţa reacţiilor adverse raportate după punerea pe piaţă a produsului nu este cunoscută.
Reacţiile adverse ale cafeinei raportate după punerea pe piaţă a produsului sunt:

- midriază (mărirea pupilelor), glaucom cu unghi închis acut (cel mai probabil să apară la pacienţii cu glaucom cu unghi închis);

- tahicardie, palpitaţii (bătăi rapide ale inimii);

- reacţii alergice (de exemplu, erupţii cutanate, urticarie, dermatită alergică);

- tulburări de urinare: disurie, retenţie urinară (sunt mai probabile să apară la pacienţii cu obstrucţia evacuării din vezica urinară, cum ar fi hipertrofia de prostată).
Reacţiile adverse cunoscute ale paracetamolului includ:

- trombocitopenie, agranulocitoză (aceste reacţii adverse nu au fost neapărat legate cauzal de administrarea paracetamolului);

- reacţii alergice inlusiv erupţii cutanate, angioedem, sindromul Stevens Johnson, necroliză epidermică toxică;

- bronchospasm (au existat cazuri de bronhospasm cu paracetamol, dar acestea sunt mult mai probabile la astmatici sensibili la acid acetilsalicilic sau alte AINS);

- tulburări hepatice.
Reacţiile adverse cunoscute ale cafeinei includ:

- nervozitate şi anxietate, iritabilitate, nelinişte şi excitabilitate, ameţeli.
Reacţiile adverse cunoscute ale fenilefrinei includ:

- nervozitate;

- dureri de cap, ameţeli, insomnie;

- creştere a tensiunii arteriale;

- greaţă, vărsături

Reacţiile adverse cunoscute ale clorfeniraminei includ:

- erupţii cutanate, urticarie, dermatită, tulburări cutanate şi ale ţesutului subcutanat;

- sedare, cefalee, vedere înceţoşată, incapacitate de concentrare, oboseală;

- tahicardie, palpitaţii, aritmii, hipotensiune, senzaţie de apăsare în piept, ameţeli;

- greaţă, vomă, diaree;

- retenţie urinară.
Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Gripp OFF PLUS

Gripp OFF PLUS se păstrează la loc protejat de lumină la temperatura sub 25 0C. Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor. Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie, după "EXP". Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. &Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Gripp OFF PLUS

Un comprimat conține substanţele active paracetamol 500 mg, cafeină 30 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, maleat de clorfeniramină 2 mg. Celelalte componente sunt: Povidon K-25 (polivinilpirolidonă), Amidon de porumb, Acid stearic, Dioxid de siliciu coloidal anhidru, Stearat de magneziu, Celuloză microcristalină, Croscarmeloză sodică.
Cum arată Gripp OFF PLUS şi conţinutul ambalajului

Gripp OFF PLUS se prezintă sun formă de comprimate rotunde de culoare albă sau albă cu nuanță gălbuie, biconvexe, cu aspect uniform, structura compactă şi omogenă, cu incrustaţie "BP" pe una din feţe.
Mărimi de ambalaj disponibile

Blistere a câte 10 comprimate. Câte 1 sau 10 blistere în cutie de carton.
Deţinătorul certificatului de înregistrare

SC Balkan Pharmaceuticals SRL

str. N. Grădescu, 4, MD-2002, or. Chișinău, Republica Moldova

Fabricantul

SC Balkan Pharmaceuticals SRL

str. Industrială, 7/A, MD-2091, or. Sîngera, Republica Moldova

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Товар есть в наличии в аптеках отмеченных буквой , а в аптеках, отмеченных , нет в наличий.
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 10
Код товара: 50690
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 774
Код товара: 57889
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 582
Код товара: 55355
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 599
Код товара: 46408
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 42909
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 374
Код товара: 55948
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 472
Код товара: 57476
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 3
Код товара: 10001
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 295
Код товара: 55536
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 496
Код товара: 57477
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 301
Код товара: 55535
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 643
Код товара: 47308
Акция
Цена товара в пунктах: 439
Код товара: 49833
Акция
Цена товара в пунктах: 380
Код товара: 56995
Акция
Цена товара в пунктах: 6719
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 428
Код товара: 55111
Акция
Цена товара в пунктах: 686
Код товара: 55950
Акция
Цена товара в пунктах: 2016
Код товара: 51944
Акция
Цена товара в пунктах: 360
Код товара: 44870
Акция
Цена товара в пунктах: 1242
Код товара: 57655
Рекомендуем
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 331
Код товара: 38805
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54880
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 579
Код товара: 55372
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54882
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 58470
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 672
Код товара: 57932
Цена товара в пунктах: 338
Код товара: 55534
Beneficiile susținute științific ale consumului de anghinare
Anghinarea este o planta care este intrebuintata atat in scop medicinal, cat si ca ingredient, in numeroase retete de salate.