Alargon pic. orale 10 mg/ml 10ml N1

Код товара: 46513
Доза: 10
Количество доз: 1
Производитель: Flumed-Farm SRL
Страна: Republica Moldova
Форма: кап. д/внутр. прим.

ALARGON 10 mg/ml

picături orale, soluţie
DENUMIREA COMERCIALĂ

Alargon 10 mg/ml
DCI-ul substanţei active

Cetirizinum
COMPOZIŢIA

1 ml (20 picături) soluţie conţine:
substanţa activă: diclorhidrat de cetirizină 10 mg;
excipienţi: glicerol, propilenglicol, zaharină sodică, metilparahidroxibenzoat (E 218), propilparahidroxibenzoat (E 216), acetat de sodiu trihidrat, acid acetic glacial, apă purificată.
FORMA FARMACEUTICĂ

Picături orale, soluţie.
DESCRIEREA MEDICAMENTULUI

Lichid transparent, incolor sau aproape incolor, cu gust dulce şi miros slab specific de acid acetic.
GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ şi codul ATC

Antihistaminic pentru uz sistemic, derivaţi de piperazină. R06AE07.
PROPRIETĂŢILE FARMACOLOGICE

Proprietăţi farmacodinamice

Cetirizina este un antagonist selectiv al receptorilor H1-histaminergici. Diclorhidratul de cetirizină în doze terapeutice medii nu trece bariera hematoencefalică. Doar în doze înalte sau în cazuri individuale poate să se dezvolte un efect sedativ nesemnificativ. Preparatul preîntâmpină reacţiile cutanate, cauza cărora sunt polipeptidele intestinale vasoactive (VIP) şi substanţele-P. Micşorează hiperre activi tatea bronhiilor la histamină la bolnavii astmatici. Prin acelaşi mod diminuează reacţiile alergice specifice.
Proprietăţi farmacocinetice

Concentraţia plasmatică maximă se realizează peste 1 oră după administrarea internă. Perioada de înjumătăţire plasmatică constituie 11 ore. Se leagă de proteinele plasmatice în raport de 93%. Cetirizina practic nu se metabolizează în ficat. Perioada de înjumătăţire constituie circa 8-11 ore. La adulţi, cât şi la copii, 2/3 din doză se elimină prin rinichi. 70% de preparat se elimină prin urină, 10% - cu masele fecale. Clearance-ul total constituie circa 53 ml/minut.
INDICAŢII TERAPEUTICE

-Polinoză (rinită alergică sezonieră şi conjunctivită).
-Rinită alergică cronică şi alte rinopatii alergice.
-Prurit alergic.
-Urticarie idiopatică.
-Edem Quincke.
DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE

Preparatul se administrează independent de mese. Durata tratamentului este determinată de medic în funcţie de severitatea şi localizarea procesului. În polinoză durata tratamentului constituie de obicei 3-6 săptămâni.
Doza medicamentului se va ajusta în funcție de vîrsta pacientului:

Copii cu varsta sub 2 ani:

din cauza lipsei datelor la această grupă de pacienţi, nu se recomandă administrarea medicamentului la sugari şi copii mici cu varsta mai mică de 2 ani.
Copii cu vârsta cuprinsă între 2 şi 6 ani:

2,5 mg de două ori pe zi (5 picături de două ori pe zi).
Copii cu vârsta cuprinsă între 6 şi 12 ani:

5 mg de două ori pe zi (10 picături de două ori pe zi).
Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 12 ani:

10 mg o dată pe zi (20 de picături).
Pacienţi vârstnici:

nu există date clinice care să sugereze că dozele trebuie reduse la vârstnici, cu condiţia ca funcţia renală să fie normală.
Pacienţi cu insuficienţă renală moderată până la severă:

doza se va ajusta în funcție de clearance-ul creatininei, conform tabelului:
Funcţie renală normală ≥80 -10 mg o dată pe zi
Insuficienţă renală uşoară -50-79 -10 mg o dată pe zi
Insuficienţă renală moderată -30-49- 5 mg o dată pe zi
Insuficienţă renală severă < 30 -5 mg o dată la 2 zile
Boală renală în stadiul terminal-pacienţi cărora li se efectuează şedinţe de dializă < 10- Contraindicată
Mod de administrare

Picăturile trebuie turnate într-o linguriţă sau diluate în apă, şi apoi administrate oral. Dacă se foloseşte diluarea, trebuie să se ia în considerare faptul că, în special pentru administrarea la copii, volumul de apă la care se adaugă picăturile, trebuie adaptat în funcţie de cantitatea de apă pe care pacientul este capabil să o înghită. Soluţia diluată trebuie administrată imediat.
REACŢII ADVERSE

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, folosind Convenţia MedDRA privind frecvenţa
Foarte frecvente (> 1/10)
Frecvente (>1/100 şi <1/10)
Mai puţin frecvente (>1/1000 şi <1/100)
Rare (>1/10000 şi <1/1000)
Foarte rare (<1/10000)
Cu frecvenţă necunoscută (care nu pot fi estimate din datele disponibile)
Preparatul, de regulă, este bine tolerat.
Tulburări hematologice şi limfatice foarte rare: trombocitopenie.
Tulburări ale sistemului imunitar rare: hipersensibilitate;
foarte rare: şoc anafilactic, angioedem, erupţie medicamentoasă fixă.
Tulburări psihice mai puţin frecvente: agitaţie;
rare: agresivitate, confuzie, depresie, halucinaţii, insomnie;
foarte rare: ticuri.
Tulburări ale sistemului nervos mai puţin frecvente: parestezii;
rare: convulsii; foarte rare: disgeuzie, sincopă, tremor, distonie, diskinezie;
cu frecvenţă necunoscută: amnezie, tulburări de memorie.
Tulburări oculare
foarte rare: tulburări de acomodare, vedere înceţoşată, mişcări oculogire.
Tulburări cardiace
rare: tahicardie.
Tulburări gastrointestinale
mai puţin frecvente: diaree.
Tulburări hepatobiliare
rare: afectare a funcţiei hepatice (concentraţii plasmatice crescute ale transaminazelor, fosfatazei alcaline, γ-GT şi bilirubinei).
Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat mai puţin frecvente: prurit, erupţii cutanate tranzitorii;
rare: urticarie.
Tulburări renale şi ale căilor urinare foarte rare: disurie, enuresis.
Tulburări generale şi la nivelul locului de administrare
mai puţin frecvente: astenie, stare generală de rău; rare: edeme.
Investigaţii diagnostice
rare: creştere în greutate.
CONTRAINDICAŢII

Hipersensibilitate la cetirizină sau la oricare dintre excipienţi. Insuficienţă renală severă, cu un clearance al creatininei mai mic de 10 ml/minut.
SUPRADOZAJ

Simptome

Simptomele observate în caz de supradozaj cu cetirizină sunt asociate în principal cu efecte asupra SNC sau cu manifestări care pot sugera un efect anticolinergic. Reacţiile adverse raportate după ingestia unei doze de cel puţin 5 ori mai mare decât doza zilnică recomandată sunt: confuzie, diaree, ameţeli, fatigabilitate, cefalee, stare generală de rău, midriază, prurit, nelinişte, sedare, somnolenţă, stupor, tahicardie, tremor şi retenţie urinară.
Tratament

Nu există un antidot specific pentru cetirizină. În caz de supradozaj, se recomandă tratament simptomatic şi de susţinere. Lavajul gastric trebuie avut în vedere la scurt timp după ingestia unei supradoze. Cetirizina nu se elimină eficient prin dializă.
ATENŢIONĂRI ŞI PRECAUŢII SPECIALE DE UTILIZARE

Nu se recomandă administrarea cetirizinei la sugari şi copii mici cu vârsta sub 2 ani. Persoanelor, activi tatea cărora necesită vigilenţă sporită, nu se recomandă creşterea dozei preparatului. Conține metilparahidroxibenzoat (E 218), propilparahidroxibenzoat (E 216). Poate provoca reacții alergice (chiar întîrziate).
Administrarea în sarcină şi perioada de alăptare

Administrarea preparatului în perioada de sarcină şi alăptare este contraindicată.
Influenţa asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Studiile clinice comparative nu au evidenţiat nici o dovadă că cetirizina administrată în doza recomandată afectează vigilenţa, capacitatea de reacţie sau capacitatea de a conduce vehicule. Cu toate acestea, unii pacienţi pot prezenta somnolenţă, fatigabilitate şi astenie în timpul tratamentului cu cetirizină. Ca urmare, pacienţii care intenţionează să conducă vehicule, să se angajeze în activi tăţi potenţial periculoase sau să folosească utilaje, trebuie să ia în considerare răspunsul la medicament.
INTERACŢIUNI CU ALTE MEDICAMENTE, ALTE TIPURI DE INTERACTIUNI

Nu s-a înregistrat nici o incompatibilitate medicamentoasă. Studiile, efectuate privind administrarea concomitentă cu diazepamul şi cimetidina, nu au înregistrat incompatibilităţi medicamentoase. La administrarea concomitentă cu preparatele sedative şi alcoolul este necesară prudenţă, deoarece ele îşi potenţează reciproc acţiunea.
PREZENTARE, AMBALAJ

Picături orale, soluţie 10 mg/ml, cîte 10 ml sau 20 ml în flacoane din sticlă, dozator tip picurătoare din polietilenă de joasă densitate şi capac din polipropilenă cu sistem pentru controlul primei deschideri. Cîte 1 flacon împreună cu instrucţiunea pentru administrare în cutie de carton.
PĂSTRARE

A se păstra în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină şi umiditate.
A se păstra la temperaturi sub 25°C.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor!
TERMEN DE VALABILITATE

3 ani.
A nu se utiliza după data de expirare indicată pe ambalaj. Termenul de valabilitate după prima deschidere este de 30 zile.
STATUTUL LEGAL

Cu prescripţie medicală.
DEŢINĂTORUL CERTIFICATULUI DE ÎNREGISTRARE

SC „Flumed-Farm” SRL
Republica Moldova, mun. Chişinău,
str. Cetatea Albă, 176
tel. : (+37322) 52 14 52
NUMELE ŞI ADRESA PRODUCĂTORULUI

SC „Flumed-Farm” SRL
Republica Moldova, mun. Chişinău,
str. Cetatea Albă, 176
tel. : (+37322) 52 14 52

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Товар есть в наличии в аптеках отмеченных буквой , а в аптеках, отмеченных , нет в наличий.
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 139
Код товара: 57475
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 579
Код товара: 55372
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54880
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 295
Код товара: 55536
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 368
Код товара: 55949
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 405
Код товара: 55358
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 11304
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 466
Код товара: 42229
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 424
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 496
Код товара: 57477
Акция
Цена товара в пунктах: 2358
Код товара: 58042
Акция
Цена товара в пунктах: 1242
Код товара: 57655
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 295
Код товара: 55536
Акция
Цена товара в пунктах: 439
Код товара: 49833
Акция
Цена товара в пунктах: 2124
Код товара: 57663
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 301
Код товара: 55535
Акция
Цена товара в пунктах: 662
Код товара: 53449
Акция
Цена товара в пунктах: 6719
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 244
Код товара: 58019
Акция
Цена товара в пунктах: 887
Код товара: 48647
Акция
Цена товара в пунктах: 623
Код товара: 53571
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 915
Код товара: 58536
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 337
Код товара: 58427
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54880
Цена товара в пунктах: 810
Код товара: 52244
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 221
Код товара: 55677
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 57534
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 405
Код товара: 55358
Цена товара в пунктах: 338
Код товара: 55534
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 894
Код товара: 55371
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 374
Код товара: 58601
Просмотренные товары
Proprin V
Proprin V remediu pe bază de extracte din plante medicinale, care tratează eficient așa afecțiuni ale aparatului urogenital precum: adenomul de prostată, prostatită, cistită, dar şi alte afecțiuni inflamatorii ale aparatului urogenital.