Coldrex Lemon pulb./susp. orala N10

Код товара: 46281
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: GlaxoSmithKline Consumer Healthcare, GlaxoSmithKline Export Ltd (prod.: Farmar SA, Grecia)
Страна: Marea Britanie
Форма: пор. д/п сусп. д/внутр. прим.



Coldrex Lemon pulbere pentru suspensie orală

Paracetamol/Acid ascorbic/Clorhidrat de fenilefrină

1. CE ESTE COLDREX LEMON ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Coldrex Lemon este un medicament împotriva răcelii şi gripei care conţine trei substanţe active:

- paracetamol care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră; - clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant care desfundă nasul şi sinusurile şi vă ajută să respiraţi mai uşor;

- vitamina C (acidul ascorbic) ajută la înlocuirea pierderilor de vitamina C în primele stadii de răceală şi gripă.

Coldrex Lemon este un remediu folosit pentru ameliorarea simptomatică, pe termen scurt a gripei, stărilor febrile, frisoanelor şi răcelilor comune, inclusiv a cefaleei, durerilor în gât, disconfortului şi durerilor musculare, congestiei nazale, sinuzitei precum şi durerii şi catarului nazal acut, asociate acesteia.

2. ÎNAINTE SĂ LUAŢI COLDREX LEMON

Nu luaţi Coldrex Lemon dacă:

- sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, vitamina C sau la oricare dintre celelalte componente ale Coldrex Lemon;

- dacă aveţi tensiune arterială mare;

- dacă aveţi o tiroidă hiperactivă (hipertiroidism);

- dacă suferiţi de o boală cardiacă;

- dacă aveţi diabet;

- dacă aveţi feocromocitom (o tumoră în apropierea rinichilor);

- dacă aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune crescută la nivelul ochilor);

- dacă sunteţi în tratament cu alte medicamente (de exemplu antidepresive de tipul inhibitori de monoaminoxidază-IMAO, inclusiv o elasticitate de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceştia, beta-blocante);

- dacă sunteţi în tratament cu alte decongestionante simpatomimetice;

- dacă aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide (conţine zahăr);

Nu administraţi copiilor cu vârsta sub 12 ani.

Aveţi grijă deosebită când luaţi Coldrex Lemon

Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.

Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de vreuna din următoarele afecţiuni:

-mărirea volumului prostatei sau dificultăţi de urinare;

-afecţiuni ale vaselor de sânge (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres). boală renală sau hepatică severă. Antecedentele de boală hepatică cresc riscul afectării hepatice datorate paracetamolului.

Este necesară prudenţă la vârstnici şi la pacienţii hipertensivi deoarece fenilefrina poate creşte tensiunea arterială.

Riscul hepatotoxicităţii paracetamolului este mai mare în caz de afectare hepatică preexistentă, incluzând hepatită virală sau când sunt asociate alte medicamente cu potenţial hepatotoxic sau alcool.

Dacă simptomele de răceală persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului.

Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur dacă puteţi lua acest medicament.

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Nu luaţi Coldrex Lemon:

- împreună cu alte medicamente care conţin paracetamol;

- cu alte medicamente decongestionante sau pentru răceală;

- dacă sunteţi în tratament cu antidepresive triciclice (amitriptilina) sau de tipul inhibitori de monoaminoxidază sau beta-blocante folosite în tratamentul problemelor cardiace şi a hipertensiunii arteriale.

De asemenea, înainte de a lua acest medicament, adresaţi-vă medicului sau farmacistului

- dacă luaţi warfarină sau alte cumarine (folosite împotriva coagulării sângelui);

- dacă luaţi metoclopramidă sau domperidonă (stimulează motilitatea stomacului şi a intestinului subţire şi au efecte antivomitive);

- dacă luaţi colestiramină (răşină fixatoare de acizi biliari pentru a trata valorile mari ale colesterolului din sânge);

- dacă luaţi digoxină sau medicamente similare pentru boli cardiace;

- dacă luaţi medicamente care blochează sau stimulează senzaţia de foame.

Modificări ale rezultatelor unor analize de laborator

Dacă urmează să vi se facă analize spuneţi medicului că urmaţi tratament cu Coldrex Lemon deoarece paracetamolul poate influenţa rezultatele analizelor.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, solicitaţi sfatul medicului sau farmacistului înainte de a lua orice medicament, inclusiv Coldrex Lemon. Coldrex Lemon nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Substanţele active conţinute în Coldrex Lemon nu au proprietăţi sedative. Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de ameţeală în timpul tratamentului cu acest medicament.

Informaţii importante privind unele componente ale Coldrex Lemon

Coldrex Lemon conţine zahăr. Un plic conţine 2,9 g zahăr. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Acest lucru trebuie avut în vedere la pacienţii cu diabet zaharat.

3. CUM SĂ LUAŢI COLDREX LEMON

Pentru administrare orală.

Coldrex Lemon se administreză sub forma unei băuturi calde.

Goliţi conţinutul unui plic într-o cană, adăugaţi apă caldă şi amestecaţi bine.

Adulţi (inclusiv vârstnici) şi copii cu vârsta de 12 ani şi peste:

Doza recomandată este de un plic la fiecare 4 sau 6 ore, la nevoie. Nu luaţi mai mult de 5 plicuri în 24 de ore. Intervalul minim între administrări trebuie să fie de 4 ore.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 7 zile, fără recomandarea medicului.

Nu administraţi Coldrex Lemon copiilor cu vârsta mai mică de 12 ani.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Coldrex Lemon

Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi. Este important să-i spuneţi doctorului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de leziuni hepatice datorită întârzierii instituirii tratamentului. În caz de supradozaj se impune tratament medical imediat. Simptomele supradozajului constau în tulburări hepatice, gastro-intestinale, reacţii alergice, dureri de cap, agitaţie, palpitaţii şi creşterea tensiunii arteriale.

Dacă uitaţi să luaţi o doză de Coldrex Lemon

Luaţi o doză atunci când vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Coldrex Lemon poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Reacţiile adverse rare pot include


  • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii;
  • creşterea tensiunii la nivelul ochilor;
  • dificultăţi de urinare (retenţie urinară);
  • perceperea supărătoare a bătăilor inimii (palpitaţii).

Reacţii adverse foarte rare include


  • scăderea numărului unor celule sanguine numite plachete (trombocitopenie);
  • erupţii trecătoare pe piele şi alte alergii, inclusiv o reacţie alergică bruscă de mare amploare care implică întregul organism numită anafilaxie;
  • îngustarea căilor respiratorii datorită spasmului musculaturii (bronhospasm)
  • afecţiuni ale ficatului;

Reacţiile adverse cu frecvenţă necunoscută pot include:


  • creşterea tensiunii arteriale;
  • dureri de cap (cefalee);
  • senzaţie de ameţeală;
  • incapacitatea de a dormi (insomnie);
  • nervozitate
  • vărsături, greaţă;
  • diaree.

Încetaţi să mai luaţi Coldrex Lemon şi consultaţi medicul dacă observaţi următoarele reacţii adverse:


  • iritaţie a pielii , descuamare sau ulcere bucale;
  • pierderea vederii, care se poate datora unei tensiuni crescute anormal la nivelul ochilor. Această reacţie este foarte rară dar apare la persoanele care au glaucom.
  • vânătaie inexplicabilă sau sângerare neaşteptată;
  • dificultate la urinare. Această reacţie poate apare la bărbaţii care au prostata mărită.
  • dacă anterior aţi avut dificultăţi de respiraţie când aţi luat aspirină sau alte antiinflamatoare nesteroidiene şi acum aveţi aceeaşi reacţie la acest medicament.

Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Raportarea reacţiilor adverse


Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ COLDREX LEMON

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

Nu utilizaţi Coldrex Lemon după data de expirare înscrisă pe ambalaj (după EXP. ). Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Coldrex Lemon

- Substanţele active din Coldrex Lemon sunt paracetamol, acid ascorbic şi clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic conţine paracetamol 750 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, acid ascorbic (vitamina C) 60 mg.

- Celelalte componente sunt: etilceluloza, acid citric anhidru, zaharină sodică, citrat de sodiu, zahăr, tetrarome lemon, aromă de lămâie, galben de chinolină (E104).

Cum arată Coldrex Lemon şi conţinutul ambalajului

Pulbere de culoare galben deschis, cu miros şi gust de lămâie.

Ambalaje

Cutie cu 10 plicuri din hârtie-PE-Al-PE a câte 5 g pulbere pentru suspensie orală. Plicurile sunt polietilenlaminate, alcătuite din hârtie/polietilen/folie de aluminiu. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Deţinătorul Certificatului de Înregistrare

GlaxoSmithKline Consumer Healthcare

GlaxoSmithKline Export LTD.

Brentford TW8 9GS, Marea Britanie

Fabricantul

SmithKline Beecham S. A. ,

Ctra de Ajalvir, Km 2. 5, Alcala de Henares 28806, Madrid, Spania




Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 537
Код товара: 58603
Товар есть в наличии в аптеках отмеченных буквой , а в аптеках, отмеченных , нет в наличий.
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 5
Код товара: 11432
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 374
Код товара: 58601
Топ сезона
Код товара: 40025
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 405
Код товара: 55358
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 3
Код товара: 10001
NEW
Топ сезона
Код товара: 59346
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 301
Код товара: 55535
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 31
Код товара: 51208
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 33
Код товара: 53708
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 555
Код товара: 49829
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 301
Код товара: 55535
Акция
Цена товара в пунктах: 244
Код товара: 58019
Акция
Цена товара в пунктах: 374
Код товара: 44870
Акция
Цена товара в пунктах: 505
Код товара: 55736
Акция
Цена товара в пунктах: 1242
Код товара: 57655
Акция
Цена товара в пунктах: 439
Код товара: 49833
Акция
Цена товара в пунктах: 380
Код товара: 56995
Акция
Цена товара в пунктах: 887
Код товара: 48647
Акция
Цена товара в пунктах: 424
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 2377
Код товара: 58042
Рекомендуем
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 672
Код товара: 57932
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 818
Код товара: 46562
Цена товара в пунктах: 678
Код товара: 58535
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 676
Код товара: 58538
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 57534
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 405
Код товара: 55358
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54881
Просмотренные товары
Beneficiile susținute științific ale consumului de anghinare
Anghinarea este o planta care este intrebuintata atat in scop medicinal, cat si ca ingredient, in numeroase retete de salate.