Унифаст, гель 30г (кетопрофен, димексид) (UNF)

Код товара: 11648
Доза: 1
Количество доз: 1
Производитель: Universal-Farm SRL
Страна: Republica Moldova
Форма: гель

UNIFAST GEL

gel

DENUMIREA COMERCIALĂ

Unifast Gel

DCI-ul substanţei active

Ketoprofenum

Dimethylsulfoxidum

COMPOZIŢIA

100 g gel conţine:

substanţa activă: ketoprofen - 3,0 g, dimetilsulfoxid - 3,0 g;

excipienţi: carbopol 940, ulei de levănţică, trietanolamină, alcool etilic 96%, apă purificată.

FORMA FARMACEUTICĂ

Gel.

DESCRIEREA MEDICAMENTULUI

Masă omogenă cu consistenţa de gel, transparentă, incoloră sau cu nuanţă slab gălbuie, cu miros aromat plăcut.

GRUPA FARMACOTERAPEUTICĂ şi codul ATC

Antiinflamatoare şi antireumatice nesteroidiene. Ketoprofen, combinaţii, M01AE53.

PROPRIETĂŢILE FARMACOLOGICE

Proprietăţi farmacodinamice

Preparatul manifestă acţiune analgezică, antiinflamatoare. Ketoprofenul este un derivat de acid arilcarboxilic, aparţinând grupului acidului propionic. În artralgii, preparatul reduce durerile articulare atât în repaus, cât şi în timpul mişcărilor, micşorează tumefierea matinală şi rigiditatea articulaţiilor, măreşte amplitudinea mişcărilor.

Proprietăţi farmacocinetice

Absorbţia cutanată este foarte redusă. Administrarea percutanată a 50-150 mg ketoprofen determină concentraţii plasmatice de 0,08-0,15 mcg/ml la 5-8 ore de la aplicare. Biodisponibilitatea după aplicarea locală este de circa 5% comparativ cu administrarea orală.

INDICAŢII TERAPEUTICE

- Poliartrită reumatoidă;

- spondiloartrita anchilozantă, spondiloartroză, coxartroză;

- accese de gută, tendinite, bursite, osteoartroză de localizare diversă;

- contuzii, entorse, luxaţii, leziuni ale meniscului, torticolis, algii dorsale.

- limfadenite superficiale, limfalgii, periflebite, flebite.

DOZE ŞI MOD DE ADMINISTRARE

Adulţi şi adolescenţi

Preparat pentru uz extern. Gelul se aplică în cantităţi moderate pe piele în regiunea afectată şi se masează uşor de 1-2 ori pe zi. Durata curei de tratament trebuie să nu depăşească 14 zile fără consultarea medicului.

Copii

La copii, gelul se va utiliza numai conform indicaţiilor stricte, pe suprafeţe limitate, în cantitate redusă şi cu o durată scurtă de timp.

REACŢII ADVERSE

Reacţiile adverse sunt prezentate mai jos clasificate pe aparate, sisteme şi organe şi în funcţie de frecvenţă.

Frecvenţele sunt definite ca:

foarte frecvente (>1/10),

frecvente (>1/100 şi <1/10),

mai puţin frecvente (>1/1000 şi <1/100),

rare (>1/10000 şi <1/1000),

foarte rare (<1/10000),

cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile).

Afecţiuni cutanate şi ale ţesutului subcutanat: rare-urticărie, erupţii; foarte rare- prurit.

CONTRAINDICAŢII

- Hipersensibilitate la ketoprofen, dimetilsulfoxid, alte componente ale preparatului;

- antecedente de bronhospasm, urticărie sau rinite cauzate de administrarea preparatului;

- lupus eritematos sistemic;

- dereglări hematologice (anemii, leucopenii, trombocitopenii, coagulopatii);

- trimestru III de sarcină;

- copii până la vârsta de 15 ani.

SUPRADOZAJ

Nu sunt relatate cazuri de supradozare.

ATENŢIONĂRI ŞI PRECAUŢII SPECIALE DE UTILIZARE

De evitat contactul gelului cu plăgile deschise, ochii şi alte mucoase. Se utilizează cu atenţie la pacenţii cu astm bronşic.

Administrarea în sarcină şi perioada de lactaţie

În trimestrele I şi II de sarcină administrarea Unifast Gel, ca şi a altor antiinflamatoare nesteroidiene, trebuie efectuată cu prudenţă şi numai după evaluarea raportului risc potenţial fetal/beneficiu terapeutic matern. În ultimul trimestru de sarcină Unifast Gel este contraindicat.

Influenţa asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje

Unifast Gel nu influenţează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

INTERACŢIUNI CU ALTE MEDICAMENTE, ALTE TIPURI DE INTERACŢIUNE

Acidul acetilsalicilic potenţează efectele adverse ale medicamentului. Ketoprofenul potenţează efectele anticoagulantelor, fibrinoliticelor, antiagregantelor.

PREZENTARE, AMBALAJ

Gel, câte 30 g în tuburi de plastic .

Câte 1 tub împreună cu instrucţiunea pentru administrare se plasează în cutie de carton.

PĂSTRARE

A se păstra la temperaturi sub 25 C, în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină şi umiditate. A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor!

TERMEN DE VALABILITATE

5 ani. A nu se administra după data de expirare indicată pe ambalaj.

STATUTUL LEGAL

Fără prescripţie medicală.

DEŢINĂTORUL CERTIFICATULUI DE ÎNREGISTRARE

„Universal-Farm” SRL, Republica Moldova

NUMELE ŞI ADRESA PRODUCĂTORULUI

Universal-Farm SRL,

Bd. Dacia, 58, MD-2060, mun. Chişinău,


Republica Moldova tel. : 022 93 19 44

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 97
Код товара: 57993
Топ сезона
Топ сезона
Код товара: 59191
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 8
Код товара: 46434
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 127
Код товара: 57475
Топ сезона
Код товара: 58102
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 337
Код товара: 47066
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 57970
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 5
Код товара: 45470
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 212
Код товара: 54882
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 596
Код товара: 55355
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 123
Код товара: 36144
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 11434
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 560
Код товара: 46542
NEW
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Акция
Цена товара в пунктах: 410
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 604
Код товара: 59417
Акция
Цена товара в пунктах: 511
Код товара: 57310
Акция
Цена товара в пунктах: 560
Код товара: 52542
Акция
Цена товара в пунктах: 496
Код товара: 54376
Акция
Цена товара в пунктах: 2506
Код товара: 53140
Акция
Цена товара в пунктах: 6387
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 571
Код товара: 42221
Акция
Цена товара в пунктах: 1744
Код товара: 53141
Акция
Цена товара в пунктах: 4092
Код товара: 53512
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 663
Код товара: 57535
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 641
Код товара: 58538
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 127
Код товара: 57475
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 901
Код товара: 58469
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 317
Код товара: 58427
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 212
Код товара: 54880
NEW
Цена товара в пунктах: 72
Код товара: 60350
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 551
Код товара: 45995
Sanotact Rehidration
Sanotact Rehidration este un supliment sub formă de comprimate efervescente ce conține antioxidanți, vitamine și minerale. Datorită formulei sale, acționează rapid și are o absorbție mai bună.