Gripocitron Hot Orange pulb./sol. orala N1x10

Код товара: 42484
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: Zdorovie SRL, Companie farmaceutica
Страна: Украина
Форма: пор. д/п орал. сусп.

GRIPOCITRON HOT ORANGE pulbere pentru soluţie orală

Combinație
1. Ce este Gripocitron Hot Orange şi pentru ce se utilizează

Gripocitron Hot Orange este un medicament combinat, care conţine câteva substanţe active, destinate să combată simptomele răcelii şi gripei: paracetamol, feniramină, fenilefrină și acid ascorbic.
Paracetamolul ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră. Maleatul de feniramină este un antihistaminic, care reduce permeabilitatea vaselor de sânge, înlăturând lăcrimarea, mâncărimea ochilor și a nasului. Clorhidratul de fenilefrină este un decongestionant, care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor. Acidul ascorbic (vitamina C) contribuie la creșterea rezistenței organismului la infecții.
Gripocitron Hot Orange se administrează la adulţi şi copii cu vârsta peste 14 ani în tratamentul infecţiilor respiratorii acute şi gripei, care sunt însoţite de febră, dureri de cap, eliminări nazale, guturai, dureri musculare. Dacă după 3 zile nu vă simțiți mai bine sau mai rău, trebuie să vă adresați unui medic.
2. Ce trebuie să știți înainte să luaţi Gripocitron Hot Orange

Nu utilizați Gripocitron Hot Orange, dacă:

- sunteți alergic la substanțele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);
- aveți probleme serioase cu ficatul sau rinichii (insuficienţă hepatică şi/sau renală severă); - dacă aveți conținut mărit de bilirubină în sânge de la naștere (hiperbilirubinemie congenitală);
- aveţi deficit înnăscut al enzimei glucozo-6-fosfat dehidrogenază (ceea ce poate duce la distrugerea globulelor roşii);
- suferiți de fenilcetonurie (boală genetică gravă);
- consumați alcool în exces;
- suferiți de boli ale sângelui;
- aveți în sânge un număr redus de globule albe (leucopenie) sau globule roșii (anemie);
- suferiți de tulburări severe ale ritmului inimii;
- aveţi tensiune arterială mare;
- suferiți de ateroscleroză (depunere de plăci albe în interiorul vaselor de sânge);
- aveţi o boală a vaselor de sânge ale inimii, manifestată prin dureri în regiunea inimii (cardiopatie ischemică sau boala coronariană);
- aveţi funcţia crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
- aveți inflamat pancreasul cu dureri în centură (pancreatită acută);
- aveți tumoare benignă de prostată cu dificultăţi de urinare;
- suferiți de îngustarea orificiului de ieșire a vezicii urinare;
- suferiți de îngustarea segmentului stomacului în apropiere de duoden (stenoză piloroduodenală);
- suferiți de astm bronșic (greutate în evacuarea aerului din plămâni și nevoie imperioasă de aer);
- aveţi tensiune intraoculară crescută (glaucom cu unghi închis);
- suferiți de tromboze (astuparea vaselor de sânge cu cheaguri); suferiți de tromboflebită (inflamația peretelui venei cu formarea de cheaguri de sânge);
- suferiți de diabet zaharat (valori crescute ale zahărului în sânge);
- suferiți de epilepsie;
- sunteți foarte agitat;
- aveți probleme cu somnul;
- urmați tratament pentru tristețe patologică (antidepresive triciclice);
- urmați tratament cu β-blocante, de exemplu propranolol, atenolol (utilizate în boli de inimă sau tensiune arterială mare);
- urmați tratament cu simpatomimetice, de exemplu fenilefrina si pseudoefedrina (de obicei sunt în componența medicamentelor utilizate pentru a desfunda nasul sau a calma tusea);
- utilizați medicamente, care inhibă sau stimulează pofta de mâncare;
- utilizați psihostimulante de tipul amfetaminei;
- împreună cu inhibitorii de monoaminoxidază (medicamente utilizate în depresie) şi timp de 2 săptămâni după finisarea utilizării lor;
- sunteți însărcinată sau alăptați.
Atenționări și precauții

Înainte să luați Gripocitron Hot Orange, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Nu depășiți dozele recomandate. Nu administrați împreună cu alte medicamente, destinate pentru tratamentului simptomatic al răcelii și guturaiului (remedii care desfundă nasul, remedii cu conținut de paracetamol), precum și cu alte medicamente cu conținut de vitamina C. Nu luați acest medicament la sfârșitul zilei, deoarece acidul ascorbic în doze mari are un efect ușor de stimulare.
Spuneţi medicului dumneavoastră dacă:

- suferiți de boala Raynaud (ca urmare a frigului sau stresului degetele de la mâini și picioare amorțesc, devin reci, inițial albe, apoi vineții);
- aveți tensiune arterială mare;
- aveți probleme cu inima;
- aveți un ritm cardiac încetinit sau neregulat;
- aveți probleme cu glanda tiroidă;
- aveți probleme cu ficatul sau rinichii;
- aveţi tensiune crescută în interiorul globului ocular;
- aveți probleme cu plămânii;
- aveți prostata mărită în dimensiuni;
- sângele vi se încheagă prea repede (hipercoagulare sanguină);
- aveți o cantitate redusă de globule roșii din cauza distrugerii lor (anemie hemolitică);
- vă alimentați insuficient;
- sunteți deshidratat;
- suferiți de ulcer duodenal cu îngustarea lui (ulcer peptic stenozant),
- sunteți vârstnic;
- faceți abuz de alcool;
- utilizați medicamente, care previn formarea cheagurilor de sânge (de exemplu, warfarină).
- luați zilnic medicamente pentru combaterea durerii pentru tratamentul formelor ușoare de artrită;
- suferiți de infecții severe (de exemplu infecție a sângelui);
- aveți tulburări ale metabolismului fierului;
- ați avut pietre la rinichi;
- aveți probleme cu intestinele;
- aveți o secreție gastrică redusă.
Fenilefrina din compoziția medicamentului poate provoca accese de dureri în regiunea inimii. Medicamentul poate afecta rezultatele testelor de laborator la determinarea în sânge a glucozei și acidul uric, creatininei, fosfaților anorganici. Poate fi negativ rezultatul la sânge ascuns în masele fecale.
Copii

Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 14 ani.
Gripocitron Hot Orange împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripție medicală.
Spuneţi medicului, dacă utilizaţi în special:

- metoclopramidă şi domperidon (utilizate în afecţiunile tractului digestiv, însoţite de aşa simptome ca greţuri şi vărsături);
- colestiramină (medicament utilizat pentru reducerea nivelului de colesterol);
- heparină, warfarină şi alte anticoagulante (medicamente, care previn formarea chiagurilor de sânge);
- barbiturice, de exemplu fenobarbital şi alte somnifere (utilizate în tulburări de somn);
- remedii anticonvulsivante, inclusiv fenitoină, carbamazepină, lamotrigină (medicamente utilizate în epilepsie);
- rifampicină, izoniazidă (utilizate în tratamentul tuberculozei);
- diuretice (medicamente, care intensifică eliminarea lichidului din organism);
- zidovudină (utilizată în infecția cu HIV);
- probenecid (utilizat în gută);
- alcool etilic sau medicamente cu conţinut de alcool;
- peniciline, tetracicline, cloramfenicol (utilizate în tratamentul infecţiilor);
- preparate cu conținut de fier (utilizat în tratamentul anemie);
- acid acetilsalicilic şi alţi salicilaţi (utilizat în boli inflamatorii);
- corticosteroizii (hormoni steroizi, utilizaţi în boli inflamatoare);
- medicamente utilizate în depresie şi alte tulburări psihice;
- remedii utilizate în boala Parkinson;
- deferoxamină (antidot specific utilizat în intoxicaţiile acute cu fer);
- disulfiram (utilizat în tratamentul alcoolismului);
- remedii care înlătură spasmele;
- remedii calmante şi care înlătură neliniştea;
- digoxina și alte glicozidele cardiace (utilizate în boli de inimă);
- remedii beta-blocate, rezerpină, metildopă, debrisochină, guanetidină (utilizate pentru a scădea tensiunea arterială crescută);
- alcaloizii de ergot (utilizate în migrenă);
- contraceptive orale (utilizate pentru prevenirea unei sarcini nedorite).
Gripocitron Hot Orange cu alimente, băuturi şi alcool

Nu consumați alcool etilic (de exemplu vin, bere, tărie) în timp ce utilizați Gripocitron Hot Orange. Efectul alcoolului etilic nu va fi accentuat de administrarea paracetamol, dar alcoolul etilic poate crește efectele toxice ale paracetamolului asupra ficatului dumneavoastră. Absorbția acidului ascorbic scade la consumul sucurilor de fructe sau legume, băuturilor alcaline.
Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteți gravidă sau alăptați, credeți că ați putea fi gravidă sau intrnționați să rămâneți gravidă, adresați-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. Medicamentul este contraindicat în sarcină și perioada de lactație. La necesitatea administrării medicamentului se recomandă întreruperea alăptării la sân.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

În timpul tratamentului cu Gripocitron Hot Orange nu se recomandă conducerea vehiculelor şi manevrarea utilajelor, deoarece medicamentul poate cauza somnolenţă.
Gripocitron Hot Orange conține sorbitol (E420) și lactoză. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Gripocitron Hot Orange conține Sunset Yellow (E110). Poate provoca reacţii alergice. Gripocitron Hot Orange conține dioxid de sulf (E220). Poate provoca rar reacţii de hipersensibilitate grave şi bronhospasm.
3. Cum luați Gripocitron Hot Orange

Utilizaţi întotdeauna Gripocitron Hot Orange exact aşa, cum este descris în acest prospect sau cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Administrare orală. Se indică la adulți și copii cu vârsta peste 14 ani câte 1 plic fiecare 3-4 ore, dar nu mai mult de 3 plicuri pe zi. Înaintea utilizării dizolvați conținutul unui plic într-un pahar de apă fiartă fierbinte (nu clocotită) și consumați fierbinte. Durata maximă de administrare fără consultarea medicului-3 zile.
Copii

Medicamentul este contraindicat copiilor cu vârsta sub 14 ani.
Dacă luați mai mult Gripocitron Hot Orange decât trebuie

Dacă dumneavoastră aţi utilizat din greşeală mai mult Gripocitron Hot Orange decât doza prescrisă, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la secţia de urgenţe a celui mai apropiat spital, chiar dacă simptomele unui supradozaj sunt absente. În caz de supradozare cel mai frecvent are loc afectarea ficatului, determinată de paracetamol, care poate să se manifeste peste 12-48 ore după supradozare. În primele 24 ore pot apărea paloare, greață, vărsături, lipsa poftei de mâncare, dureri abdominale. În intoxicații severe are loc afectarea severă a ficatului, pancreasului, dezorientare, agitație psihomotorie, tulburări ale somnului și ritmului cardiac, sângerări, comă și deces.
În caz de supradozaj cu fenilefrină se observă transpirație crescută, agitație sau deprimare a sistemului nervos central, dureri de cap, amețeli, somnolență, alterarea stării de conștiență, tulburări de ritm a inimii, tremor, reflexe exagerate, convulsii, greață, vărsături, iritabilitate, neliniște, creșterea tensiunii arteriale. În caz de supradozaj cu maleat de feniramina se observă următoarele simptome: dilatarea pupilelor, sensibilitate crescută la lumină, uscăciunea pielii și mucoaselor, creșterea temperaturii corpului, lipsa peristaltismului intestinal. Inhibarea sistemului nervos central conduce la tulburări ale sistemului respirator și cardiovascular (bătăi prea lente ale inimii, scăderea tensiunii arteriale, leșin). În caz de supradozaj cu acid ascorbic se observă greață, vărsături, diaree, balonare și dureri abdominale, mâncărime, erupții pe piele, dezorientare, agitație psihomotorie, tulburări ale somnului și ritmului cardiac, pancreatită, necroză hepatică. Dozele peste 3000 mg pot provoca diaree temporară și tulburări gastrointestinale, tulburări ale metabolismului zincului, cuprului, tulburări ale troficii mușchiului cardiac, apariția de glucoză, cristale în urină, pietre la rinichi.
Dacă aţi uitat să utilizaţi Gripocitron Hot Orange

Luați doza de îndată ce vă amintiţi, dar nu mai mult de 3 plicuri pe zi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
Dacă încetaţi să luaţi Gripocitron Hot Orange

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest produs, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Gripocitron Hot Orange poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Dacă apar aceste reacţii adverse grave, opriţi utilizarea medicamentului şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital:
-umflarea (edemul) mucoaselor, pielii , ţesutului subcutanat, dificultăţi de respiraţie şi înghiţire (edem angioneurotic);
-febră, frisoane, dureri în gât, dificultăţi la înghiţire, inflamaţia gurii, nasului, gâtului, zonei genitale sau anale (pot fi manifestări ale agranulocitozei);
-pete roşii sau violete pe piele la nivelul palmelor şi tălpilor picioarelor, zone asemănătoare urticariei, zone sensibile la nivelul gurii, ochilor şi organelor genitale (eritem polimorf);
-apariţia bulelor pe mucoasa gurii, gâtului, ochilor, organelor genitale şi alte zone ale pielii şi mucoaselor (sindromul Stevens-Johnson);
-desprinderea unor suprafeţe extinse de piele. Pielea afectată pare opărită cu apă clocotită (necroliză epidermică toxică sau sindromul Lyell).
De asemenea pot apărea şi alte reacţii adverse:
Cu frecvenţă necunoscută (care nu pot fi estimate din datele disponibile)

-anemie (scăderea numărului de celule roşii în sânge), inclusiv anemie hemolitică (distrugerea sporită a celulelor roşii în sânge);
-sulfhemoglobinemie şi methemoglobinemie (creşterea cantităţii de sulf- şi methemoglobină în sânge, manifestate prin piele vineție, dificultăți de respirație, durere în regiunea inimii);
-trombocitopenie (scăderea numărului de plachete în sânge, cu apariția vânătăilor și sângerărilor);
-reacții alergice (de hipersensibilitate);
-scăderea valorilor zahărului în sânge, inclusiv până la coma hipoglicemică;
-agitație psihomotorie și dezorientare, senzație de frică, halucinații (perceperea unui obiect sau a unui fenomen fără ca acesta să existe în realitate), depresie (tristețe patologică); în cazuri unice tulburări de comportament;
-dureri de cap, amețeli, tremor, neliniște, hiperexcitabilitate nervoasă, iritabilitate, tulburări de somn, insomnie, somnolență, confuzie, senzația de înțepături și furnicături, oboseală, în cazuri unice-comă, convulsii, diskinezie (alterarea mecanismului de reglare a activi tății motorii a organelor contractile);
-tulburări de vedere și acomodație (dificultatea de a vede limpede la diferite distanțe), dilatarea pupilei, creșterea presiunii intraoculare, uscăciunea ochilor;
-zgomote în urechi;
-ritm cardiac încetinit, accelerat sau neregulat, dificultăţi de respiraţie, dureri de inimă;
-tensiune arterială crescută;
-îngustarea bruscă a lumenului bronhiilor la pacienții hipersensibili la acidul acetilsalicilic și alte antiinflamatoare nesteroidiene;
-greață, vărsături, arsuri la stomac, uscăciunea gurii, disconfort și durere stomacală, constipație, diaree, balonarea abdomenului, lipsa poftei de mâncare, afte (ulcerație superficială și dureroasă pe mucoasa gurii), salivație excesivă, sângerare gastrointestinală;
-tulburări ale funcției ficatului, creșterea valorilor transaminazelor hepatice, de obicei fără îngălbenirea pielii , la administrarea dozelor mari-necroză (moartea celulelor) hepatică;
-erupții cutanate (de obicei generalizate, roșietice), mâncărimea pielii , dermatită, urticarie;
-toxicitate renală, inflamația țesutului rinichilor, necroză capilară, retenție urinară și dificultăți de urinare.
Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Gripocitron Hot Orange

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor!
A se păstra la temperaturi sub 25 C, în ambalajul original.
Nu utilizaţi Gripocitron Hot Orange după data de expirare înscrisă pe ambalaj. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective. Nu utilizați acest medicament dacă observați deteriorarea ambalajului.
Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conținutul ambalajului și alte informații

Ce conţine Gripocitron Hot Orange

Substanțele active sunt: paracetamol, acid ascorbic, maleat de feniramină, clorhidrat de fenilefrină. Fiecare plic conține: paracetamol 500 mg, acid ascorbic 50 mg, maleat de feniramină 20 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg.
Celelalte componente sunt: sorbitol (E420), acid citric anhidru, zaharină sodică, lactoză monohidrat, acid succinic, citrat de sodiu, povidonă, dioxid de siliciu coloidal anhidru, Sunset Yellow FCF (E110), aromă Portocală: maltodextrină, gumă arabică, acid ascorbic, alfa-tocoferol, dioxid de sulf (E 220).

Cum arată Gripocitron Hot Orange și conținutul ambalajului

Gripocitron Hot Orange se prezintă sub formă de amestec de granule şi pulbere de culoare roz-oranj şi albă cu aromă de fructe.
Gripocitron Hot Orange este disponibil în cutii cu 5 sau 10 plicuri a câte 4 g pulbere pentru soluție orală.
Deţinătorul certificatului de înregistrare

Compania farmaceutică "Zdorovie" S. R. L. , Ucraina.
61013, or. Harkov, str. Şevcenko, 22.
Fabricantul

Compania farmaceutică "Zdorovie" S. R. L. , Ucraina.
61013, or. Harkov, str. Şevcenko, 22.

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 11
Код товара: 11304
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 42909
Топ сезона
Код товара: 12562
Топ сезона
Код товара: 59191
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 27
Код товара: 61458
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 42957
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 5
Код товара: 51905
Топ сезона
Код товара: 59346
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 20
Код товара: 58332
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 32
Код товара: 61751
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 12
Код товара: 59919
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 8
Код товара: 42953
NEW
Топ сезона
Код товара: 61519
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 32
Код товара: 61752
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 45471
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 569
Код товара: 42221
Акция
Цена товара в пунктах: 776
Код товара: 60685
Акция
Цена товара в пунктах: 575
Код товара: 52089
Акция
Цена товара в пунктах: 6387
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 1744
Код товара: 53141
Акция
Цена товара в пунктах: 527
Код товара: 57310
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 350
Код товара: 53289
Цена товара в пунктах: 316
Код товара: 60377
Цена товара в пунктах: 142
Код товара: 61113
Цена товара в пунктах: 142
Код товара: 61112
Цена товара в пунктах: 96
Код товара: 60982
NEW
Цена товара в пунктах: 724
Код товара: 61603
Цена товара в пунктах: 95
Код товара: 60986
Просмотренные товары
Collagen
De ce trebuie sa administram collagen? Este una din cele mai raspindite intrebari. Colagenul este o proteina, din care sunt formate tesuturile organismului uman. El este responsabil pentru fermitatea muschilor si elasticitatea pielii, intareste articulatiile si ligamentele. Organismul omului produce aceasta proteina desinestatator. Si aici apare intrebarea, atunci pentru ce sa-l mai administram? Problema este ca, cu virsta, sinteza colagenului se incetineste. Pentru cei, care doresc sa amine batrinetea si sa readuca fermitate corpului, sa pastreze mobilitatea articulatiilor, sunt elaborate suplimente cu Colagen!