Spaverin caps. 40mg N10x2 (No-spa)(Antibiotice)

Код товара: 42939
Доза: 40
Доза: 40
Количество доз: 20
Количество доз: 20
Производитель: Antibiotice SA, SC
Страна: Romania
Форма: капс.
Spaverin 40 mg capsule

Clorhidrat de drotaverină
 
1. CE ESTE SPAVERIN ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Spaverin este indicat utilizării la adulţi, adolescenţi şi copii cu vârsta peste 6 ani. Spaverin este un medicament antispastic
 
Spaverin este utilizat pentru reducerea durerilor provocate de diverse colici (biliare, renale, vezicale, dureri din timpul ciclului menstrual, spasme
 
uterine), ca antispastic în diverse afecţiuni digestive (ulcer la nivelul stomacului, gastrită, enterită, spasme ale cardiei şi pilorului, sindromul colonului
 
iritabil, colită spastică însoţită de constipaţie, balonare), dureri de cap cu senzaţie de tensiune intracraniană.
 
2. ÎNAINTE SĂ UTILIZAŢI SPAVERIN

Nu utilizaţi Spaverin

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la clorhidrat de drotaverină sau la oricare dintre celelalte componente ale Spaverin;
- dacă aveţi afecţiuni grave ale ficatului, rinichiului sau la nivelul inimii.
 
Aveţi grijă deosebită când utilizaţi Spaverin

- dacă medicul dumneavoastră v-a spus că aveţi porfirie;
 
- dacă aveţi tensiune arterială mică;
 
- dacă utilizaţi Spaverin timp îndelungat (medicul dumneavoastră vă poate indica evaluarea funcţiei hepatice). Spaverin nu este recomandat copiilor cu
 
vârsta sub 6 ani, deoarece nu sunt disponibile date privind siguranţa şi eficacitatea la această grupă de vârstă.
 
Utilizarea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără
 
prescripţie medicală. Dacă utilizaţi Spaverin împreună cu alte medicamente, îşi pot modifica reciproc modul lor de acţiune.
 
Informaţi-l pe medicul dumneavoastră dacă utilizaţi levodopa, înainte de a începe tratamentul cu Spaverin.
 
Sarcina şi alăptarea

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.
 
Utilizarea Spaverin în timpul sarcinii necesită prudenţă.
 
Nu se recomandă administrarea Spaverin în timpul alăptării.
 
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Dacă în timpul tratamentului cu Spaverin prezentaţi senzaţia de lipsă de echilibru în spaţiu a corpului sau de învârtire a obiectelor din jur, este necesar
 
să evitaţi activi tăţile potenţial periculoase, conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor.
 
Informaţii importante privind unele componente ale Spaverin

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.
 
Spaverin conţine p-hidroxibenzoat de n-propil (E 216) şi p-hidroxibenzoat de metil (E 218), care pot provoca reacţii alergice (chiar întârziate) şi, în mod
 
excepţional, bronhospasm.
 
Spaverin conţine lactoză monohidrat. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l
 
întrebaţi înainte de a lua acest medicament. Spaverin conţine galben amurg (E 110) care poate provoca reacţii alergice.
 
3. CUM SĂ UTILIZAŢI SPAVERIN

Acest medicament se eliberează fără prescripţie medicală. Trebuie să discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulţi, adolescenţi:

Doza recomandată este de 120 - 240 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-3 prize.
Copii cu vârsta peste 6 ani

Doza recomandată este de 80-200 mg clorhidrat de drotaverină pe zi, fracţionat în 2-5 prize.
Trebuie să vă adresaţi medicului dumneavoastră dacă după 3 zile de tratament simptomele dumneavoastră nu se ameliorează.
Copii cu vârsta sub 6 ani

Deoarece nu sunt disponibile date privind siguranţa şi eficacitatea administrării, Spaverin nu este indicat la acest grup de vârstă.
 
Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Spaverin

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la departamentul de urgenţe al celui mai apropiat spital dacă aţi utilizat mai multe capsule de
 
Spaverin decât trebuie.
 
Dacă uitaţi să utilizaţi Spaverin

Daca aţi uitat să utilizaţi o doză, luaţi medicamentul imediat ce vă amintiţi. Totuşi, dacă este timpul pentru următoarea doză, luaţi-o doar pe aceasta.
 
Este important să nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.
 
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
 
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Spaverin poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, după cum urmează:
Foarte frecvente (afectează mai mult de 1 din 10 pacienţi)
Frecvente (afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi)
Mai puţin frecvente (afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi)
Rare (afectează mai puţin de 1 din 1 000 pacienţi)
Foarte rare (afectează mai puţin de 1 din 10 000 pacienţi)
Frecvenţă necunoscută (nu poate fi estimată din datele disponibile)
Rare: durere de cap, ameţeli, insomnie, palpitaţii, tensiune arterială mică, greaţă, constipaţie.
Spaverin a fost asociat cu apariţia porfiriei acute.
Dacă vreuna dintre reacţiile adverse devine gravă sau dacă observaţi orice reacţie adversă nemenţionată în acest prospect, vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului.
 
5. CUM SE PĂSTREAZĂ SPAVERIN

Nu utilizaţi Spaverin după data de expirare înscrisă pe ambalaj dupa EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.
A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.
Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
 
6. INFORMAŢII SUPLIMENTARE

Ce conţine Spaverin

- Substanţa activă este clorhidratul de drotaverină. Fiecare capsulă conţine clorhidrat de drotaverină 40 mg.
- Celelalte componente sunt: conţinutul capsulei - lactoză monohidrat, povidonă, amidon de porumb parţial pregelatinizat, acid alginic, talc, stearat de magneziu; capsula - dioxid de titan (E 171), galben de chinolină (E 104), galben amurg (E 110), gelatină, phidroxibenzoat de metil (E218), p-hidroxibenzoat de n-propil (E216).
 
Cum arată Spaverin şi conţinutul ambalajului

Spaverin 40 mg se prezintă sub formă de capsule mărimea 2, de formă cilindrică, cu capete emisferice, cu corp şi capac de culoare galben opac, conţinând o pulbere de culoare galbenă.
Ambalaj

Cutie cu 2 blistere din PVC /Al a câte 10 capsule.
Cutie cu 100 blistere din PVC /Al a câte 10 capsule.
 
Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă şi fabricantul

Antibiotice S. A.
Str. Valea Lupului nr. 1, 707410 Iaşi, Români

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 349
Код товара: 57672
Цена товара в пунктах: 650
Код товара: 58535
Цена товара в пунктах: 375
Код товара: 60117
Цена товара в пунктах: 555
Код товара: 50896
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 127
Код товара: 57475
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 42956
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 926
Код товара: 58155
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 316
Код товара: 60377
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 3
Код товара: 15951
Топ сезона
Код товара: 57826
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 42909
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 333
Код товара: 38805
Топ сезона
Код товара: 59190
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 353
Код товара: 58601
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 617
Код товара: 50379
Акция
Цена товара в пунктах: 726
Код товара: 52885
Акция
Цена товара в пунктах: 560
Код товара: 46542
Акция
Цена товара в пунктах: 410
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 511
Код товара: 57310
Акция
Цена товара в пунктах: 1744
Код товара: 53141
Акция
Цена товара в пунктах: 441
Код товара: 55594
Акция
Цена товара в пунктах: 571
Код товара: 42221
NEW
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Акция
Цена товара в пунктах: 566
Код товара: 57908
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 1612
Код товара: 60327
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 808
Код товара: 52244
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 58603
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 317
Код товара: 58427
Цена товара в пунктах: 754
Код товара: 56657
Цена товара в пунктах: 780
Код товара: 59584
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 57970
Цена товара в пунктах: 953
Код товара: 59593
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 480
Код товара: 57534
Просмотренные товары
Sanotact Rehidration
Sanotact Rehidration este un supliment sub formă de comprimate efervescente ce conține antioxidanți, vitamine și minerale. Datorită formulei sale, acționează rapid și are o absorbție mai bună.