Далерон C,ЮНИОР гранулы 5 г N10

Код товара: 10454
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: KRKA d.d., Novo mesto
Страна: Slovenia
Форма: гран. д/п р-ра д/внутр. прим.
Daleron C junior 120 mg/10 mg granule pentru soluție orală
Paracetamol/acid ascorbic
1. CE ESTE DALERON C JUNIOR ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ
Granulele Daleron C junior conțin paracetamol și acid ascorbic (vitamina C). Paracetamolul inhibă sinteza prostaglandinelor în sistemul nervos central, reducând, astfel, febra și ameliorând durerea. Deoarece paracetamolul nu irită mucoasa stomacului, este, de asemenea, potrivit pentru pacienții cu probleme la stomac și ulcer stomacal sau duodenal.
Vitamina C întărește sistemul de apărare al organismului, contribuie la o recuperare mai rapidă și îmbunătățește, de asemenea, gustul medicamentului.
Daleron C junior, sub forma unei băuturi calde, este deosebit de potrivit pentru copii care au dificultăți de înghițire, datorate inflamației mucoasei gurii și gâtului.
Daleron C junior este potrivit pentru :
- scăderea febrei care însoțește diferite infecții bacteriene și virale;
- ameliorarea durerii ușoare și moderate în caz de răceală și gripă;
- ameliorarea durerii acute de origine non-inflamatoare (de exemplu, dureri de cap, durere de dinți);
- ameliorarea durerilor apărute în urma traumelor și a procedurilor medicale.
2. CE TREBUIE SA STITI INAINTE SA LUATI DALERON C JUNIOR
Nu utilizați Daleron C junior:
- dacă copilul dumneavoastră este alergic (hipersensibil) la paracetamol, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale Daleron C junior (enumerate la pct. 6).
- dacă copilul dumneavoastră are insuficiență severă a funcției hepatice și renale.
- dacă copilul dumneavoastră are insuficiență hepatică cauzată de virusuri (hepatită virală).
- dacă copilul dumneavoastră s-a născut cu insuficiență de glucozo-6-fosfatdehidrogenază în celulele roșii ale sângelui.
Aveți grijă deosebită când utilizați Daleron C junior
Copiii cu insuficiență renală și hepatică ușoară până la moderată pot lua Daleron C junior doar sub supraveghere medicală. Copiilor cu vârsta sub 2 ani Daleron C junior poate fi administrat numai la recomandarea medicului. Nu depășiți dozele recomandate. Daleron C junior granule nu trebuie administrat împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol. Trebuie să contactați medicul dacă simptomele nu se îmbunătățesc după 3 zile. Medicamentul nu este potrivit pentru diabetici, deoarece conține zahăr.
Utilizarea altor medicamente
Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă copilul dumneavoastră ia sau a luat recent orice alte medicamente, inclusiv medicamente obținute fără prescripție medicală.
Interacțiunea cu unele alte medicamente poate rezulta în majorarea sau scăderea efectelor Daleron C junior sau ale acestor medicamente. Comunicați medicului dacă copilul dumneavoastră ia unele medicamente utilizate pentru :
- prevenirea formării cheagurilor de sânge (warfarină),
- reglarea motilității intestinale (metoclopramidă),
- prevenirea grețurilor și vărsăturilor (domperidonă),
- reglarea nivelului de colesterol și alte lipide în sânge (colestiramină),
- tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice),
- tratamentul tuberculozei (rifampicină),
- tratamentul infecțiilor bacteriene (cloramfenicol),
- ameliorarea durerii (acid acetilsalicilic și alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene).
Dozele mari de acid ascorbic pot afecta rezultatele testelor de laborator (determinarea glucozei, acidului uric, creatininei și a fosfaților anorganici).
Utilizarea concomitentă a paracetamolului și etanol poate crește acțiunea toxică a paracetamolului asupra ficatului. Utilizarea Daleron C junior împreună cu alimente și băuturi Dacă paracetamol este luat împreună cu alimente, absorbția acestuia este redusă. Prin urmare, administrați copilului dumneavoastră medicamentul înainte de masă.
Sarcina și alăptarea
Adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament. Daleron C junior conține paracetamol în doze adecvate pentru copii.
Utilizarea în siguranță a paracetamolului în timpul sarcinii și alăptării nu a fost stabilită în mod clar.
Dacă sunteți gravidă sau alăptați, luați medicamentul numai la recomandarea medicului, pentru cel mai scurt timp posibil, eventual, doar o singură doză.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor
Daleron C junior nu influențează asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
Informații importante privind unele componente ale Daleron C junior
Daleron C junior conține zaharoză. Dacă medicul dumneavoastră v-a comunicat că copilul dumneavoastră are intoleranță la unele categorii de glucide, adresațivă medicului înainte de a utiliza acest medicament.
Colorantul oranj FCF (E 110) poate cauza reacții alergice.
3. CUM SĂ LUAŢI UTILIZAŢI DALERON C JUNIOR
Luați întotdeauna Daleron C junior exact așa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Trebuie să discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteți sigur.
Doza recomandată de paracetamol pentru o priză este de 10-15 mg per kg greutate corporală. Fiecare plic (5 g) conține 120 mg paracetamol.
Copiilor cu vârsta sub 2 ani se poate administra Daleron C junior numai la recomandarea medicului.
Se golește conținutul unui plic într-un pahar, se toarnă lichid cald (apă sau ceai) peste granule, se amestecă bine și medicamentul se administrează copilului cât este încă cald.
Regimul de dozare pentru granulele Daleron C junior
2–3 -1 plic granule/50 ml lichid
4–6 -2 plicuri granule/100 ml lichid
7–10 -2-3 plicuri granule/100-150 ml lichid
10–12 -3-4 plicuri granule/150 ml lichid
Doza pentru o priză se va administra la interval de cel puțin 4 ore, dacă este necesar. Nu sunt recomandate mai mult de 4 doze zilnic.
Dacă ați utilizat mai mult Daleron C junior decât trebuie
Dacă ați utilizat mai mult Daleron C junior decât trebuie, discutați imediat cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul, chiar dacă copilul se simte bine; semnele de intoxicație pot deveni evidente numai după câteva zile. Cantitatea ingerata trebuie eliminată din organism cât mai curând posibil.
Dozele semnificativ mai mari decât cele recomandate pot provoca greață, vărsături și insuficiență hepatică severă, în special la pacienții cu boli renale și hepatice. Acestea sunt semne de supradozaj acut și devin evidente în primele 24 de ore.
Semnele de insuficiență hepatică pot deveni evidente numai peste 2- 4 zile după ingerarea unei supradoze.
Dacă uitaţi să luaţi utilizaţi Daleron C junior
Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luați Daleron C junior în caz de dureri sau febră, doar când este necesar.
Dacă încetaţi să luaţi Daleron C junior
Puteți opri utilizarea Daleron C junior în condiții de siguranță odată ce copilul dumneavoastră nu mai are nevoie de acesta.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţivă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. REACŢII ADVERSE POSIBILE
Ca toate medicamentele, Daleron C junior poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Dacă Daleron C junior este luat în dozele recomandate, efecte adverse sunt rare și ușoare.
Reacțiile adverse sunt clasificate în următoarele grupe, conform frecvenței:
Foarte frecvente
Afectează maimultde 1 utilizatordin 10
Frecvente
Afectează dela 1 până 10 utilizatoridin 100
Maipuținfrecvente
Afectează de la 1 până 10 utilizatori din 1 000
Rare
Afectează de la 1 până 10 utilizatori din 10 000
Foarte rare
Afectează mai puțin de 1 utilizator din 10000
Cu frecvență necunoscută
Frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile
Frecvența reacțiilor adverse, enumerată pe sisteme individuale de organe:
Rare:
- greață
- reacții de hipersensibilitate, în special erupții pe piele, mâncărime și urticarie
- oboseală
Foarte rare:
- diaree și vărsături
- icter, inflamația pancreasului (pancreatită) și valori crescute ale enzimelor hepatice
- modificări în numărul de celule ale sângelui (leucopenie și trombocitopenie)
Dacă vreuna dintre reacțiile adverse devine gravă sau dacă observați orice reacție adversă nemenționată în acest prospect, comunicați medicului dumneavoastră sau farmacistului.
Raportarea reacţiilor adverse
Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Daleron C junior
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A nu se păstra la temperaturi peste 30 °C. A se păstra în ambalajul original pentru a fi protejat de umiditate.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. CONŢINUTUL AMBALAJULUI ŞI ALTE INFORMAŢII
Ce conţine Daleron C junior
- Substanţele active sunt paracetamolul și acidul ascorbic. 5 g granule pentru soluție orală (un plic) conțin 120 mg paracetamol și 10 mg acid ascorbic.
- Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă, acid citric anhidru, zaharoză, aromă de portocală, colorant oranj FCF (E110).
Cum arată Daleron C junior și conţinutul ambalajului
Granulele pentru soluție orală sunt de culoare oranj.
Daleron C junior este disponibil în cutii a câte 10 plicuri, conținând 5 g granule pentru soluție orală.
Deţinătorul certificatului de înregistrare şi fabricantul
Deţinătorul certificatului de înregistrare
KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto,
Slovenia
Fabricantul
KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto,
Slovenia

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 433
Код товара: 53805
Топ сезона
NEW
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 5
Код товара: 45471
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 57962
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 27
Код товара: 57614
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 42956
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 7
Код товара: 11434
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 496
Код товара: 54376
Акция
Цена товара в пунктах: 420
Код товара: 55111
Акция
Цена товара в пунктах: 410
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 560
Код товара: 46542
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 1612
Код товара: 60327
Акция
Цена товара в пунктах: 566
Код товара: 57908
Акция
Цена товара в пунктах: 604
Код товара: 59417
Акция
Цена товара в пунктах: 4092
Код товара: 53512
Акция
Цена товара в пунктах: 617
Код товара: 50379
Акция
Цена товара в пунктах: 2506
Код товара: 53140
Рекомендуем
NEW
Цена товара в пунктах: 72
Код товара: 60350
NEW
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 331
Код товара: 57021
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 333
Код товара: 38805
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 58603
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 229
Код товара: 55940
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 57970
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 381
Код товара: 55358
Цена товара в пунктах: 1184
Код товара: 45225
Цена товара в пунктах: 953
Код товара: 59593
Просмотренные товары
Sanotact Rehidration
Sanotact Rehidration este un supliment sub formă de comprimate efervescente ce conține antioxidanți, vitamine și minerale. Datorită formulei sale, acționează rapid și are o absorbție mai bună.