Парацетамол табл. 500 mg N10 (Farmstandard)

Код товара: 50030
Количество доз: 10
Доза: 500
Производитель: Farmstandart-Leksredstva SAD
Страна: Россия
Форма: табл.

Paracetamol 500 mg comprimate

Paracetamol
1. Ce este Paracetamol şi pentru ce se utilizează

Paracetamol posedă efect analgezic (ameliorează durerea), antipiretic (reduce temperatura corpului în caz de febră).
Paracetamol se administrează la adulţi în sindrom dureros de intensitate uşoară sau moderată (de diversă geneză): artralgii (dureri articulare), mialgii (dureri musculare), nevralgii (dureri pe traiectul unui nerv), dureri de cap, migrenă, dureri dentare, algodismenoree (menstruaţii dureroase). Cu scop de a reduce febra: în maladii infecţioase şi inflamatorii, inclusiv gripă.
Dacă după 3-5 zile nu vă simţiţi mai bine sau vă simţiţi mai rău, trebuie să vă adresaţi unui medic.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi ParacetamolNu luaţi Paracetamol

- Dacă sunteţi alergic la substanţa activă sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);
- Copii cu vârsta până la 6 ani (pentru această formă farmaceutică).
Atenţionări şi precauţii

Înainte să utilizaţi Paracetamol, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului: - dacă aveţi insuficienţă renală;
- dacă aveţi, insuficienţă hepatică cu creşterea nivelului de transaminaze, hiperbilirubinemie benignă (inclusiv sindromul Gilbert, hepatopatie alcoolică);
- dacă suferiţi de alcoolism,
- dacă aveţi deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenă,
- dacă sunteţi de vârstă înaintată.
Nu se recomandă de a depăşi doza recomandată şi durata tratamentului.
Nu se recomandă administrarea concomitentă a paracetamolului cu alte preparate, care conţin paracetamol, deoarece aceasta poate cauza supradozaj.
Paracetamol împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente. În mod deosebit, este necesară prudenţă în cazul în care urmaţi tratament concomitent cu oricare dintre medicamentele mai jos menţionate:
- medicamente care induc enzimele hepatice, de exemplu anumite hipnotice şi medicamente antiepileptice (printre altele fenobarbital, izoniazidă, fenitoină, carbamazepină) şi rifampicină (utilizată în tratamentul tuberculozei); acelaşi lucru este valabil şi pentru abuzul de alcool etilic;
- medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (în principal acid acetilsalicilic, salicilamidă);
- cimetidina (medicament utilizat în afecţiuni de stomac). Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că luaţi paracetamol.
Utilizarea Paracetamol cu alimente şi băuturi

În timpul tratamentului se recomandă abţinerea consumului băuturilor alcoolice.
Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament. La doze terapeutice, pe termen scurt, medicamentul poate fi administrat în cursul sarcinii, însă administrarea se va face cu recomandare şi sub supraveghere medicală. Se recomandă prudenţă la administrarea paracetamolului în perioada de alăptare.
Conducerea vehiculelor sau folosirea utilajelor

Nu influenţează conducerea vehiculelor sau folosirea utilajelor.
3. Cum să luaţi Paracetamol

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur/ă.
Preparatul se administrează pe cale orală, în timpul sau peste 1-2 ore după mese, cu o cantitate mare de lichid.
Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani (masa corporală peste 40 kg) doza la o priză-500 mg; doza maximă la o priză-1 g. Doza maximă zilnică 4 g.
La copii doza paracetamolului se calculează în funcţie de vârstă şi masa corporală. Copii cu vârsta de 6-9 ani (masa corporală până 30 kg): doza la o priză-250 mg (1/2 comprimat); doza maximă zilnică-1 g; Copii cu vârsta de 9-12 ani (masa corporală 30-40 kg): doza la o priză-250-500 mg (1/2-1 comprimat); doza maximă zilnică-2 g (4 comprimate).
Preparatul se administrează de 4 ori pe zi cu interval de nu mai puţin 4 ore.
La pacienţii cu afectarea funcţiei hepatice şi renale, cu hiperbilirubinemie benignă şi vârstnici doza nictemerală va fi redusă şi se va creşte intervalul dintre prize. Durata tratamentului nu trebuie să depăşească 3 zile în calitate de remediu pentru a scădea febra şi 5 zile-în calitate de remediu pentru a înlătura durerea. Prelungirea tratamentului este posibilă numai după consultarea medicului!!!
Nu depăşiţi dozele recomandate! Supradozajul cu paracetamol poate fi o cauză a insuficienţei hepatice.
Dacă luaţi mai mult Paracetamol decât trebuie

Dacă aţi luat mai mult Paracetamol decât trebuie, anunţaţi imediat medicul dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital. Luaţi acest prospect sau comprimatele rămase a produsului cu dumneavoastră pentru ca medicul să ştie ce aţi luat. În cazul unei supradoze, pot apărea următoarele simptome: paliditatea tegumentelor, greaţă, vomă, lipsa poftei de mâncare, dureri abdominale; tulburarea metabolismului glucozei, acidoza metabolică. În caz de supradozaj sever-insuficienţă hepatică cu encefalopatie progresivă, comă, deces; insuficienţă renală acută cu necroză tubulară; aritmii, pancreatită.
Dacă uitaţi să luaţi Paracetamol

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa pentru doza uitată.
Dacă aveţi orice alte întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţivă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.
4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Rare: afectează 1 până la 10 utilizatori din 10000

- Leucopenie (scăderea anormală a numărului celulelor albe), trombocitopenie (scăderea numărului plachetelor sanguine), agranulocitoză (reducerea considerabilă a numărului de globule albe).
Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

- Anemie hemolitică, anemie aplastică (distrugerea excesivă a celulelor roşii din sânge), methemoglobinemie (creștere anormală a concentrației sangvine de methemoglobină), pancitopenie (scăderea numărului de elemente celulare din sângele periferic) (la administrarea de lungă durată a dozelor mari),
- reacţii alergice (erupţii cutanate, prurit, urticarie, edem Quincke).
- greaţă, vomă, dureri abdominale,
- efect hepatotoxic (la administrarea de lungă durată a dozelor mari),
- efect nefrotoxic (nefrită interstiţială şi necroză papilară) (la administrarea de lungă durată a dozelor mari).
Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Paracetamol

A se păstra la temperaturi sub 25°C.
Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare, care este înscrisă pe cutie sau pe recipient după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Paracetamol

Substanța activăeste paracetamol - 500 mg; Celelalte componente sunt: amidon de cartofi, croscarmeloză de sodiu, povidonă (polivinilpirolidonă medicinală cu masa moleculară joasă), acid stearic, talc.
Cum arată Paracetamol şi conţinutul ambalajului

Comprimate
Comprimate de culoare albă sau albă cu nuanţă crem, plat-cilindrice cu incizie.
Câte 10 comprimate în blister cu contur de fag din PVC/AL. Câte 2 blistere împreună cu prospectul în cutie de carton.
Câte 1 blister se plasează în ambalaj de grup.
Deţinătorul certificatului de înregistrare

Farmstandart-Leksredstva SAD, Rusia
305022, or. Kursk, str. II Agregatnaya 1a/18
Fabricantul

Farmstandart-Leksredstva SAD, Rusia
305022, or. Kursk, str. II Agregatnaya 1a/18

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 441
Код товара: 53805
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 567
Код товара: 45995
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 9
Код товара: 59919
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 810
Код товара: 59585
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 238
Код товара: 44745
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 126
Код товара: 60989
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 273
Код товара: 49496
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 136
Код товара: 36144
Акции
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1612
Код товара: 60327
Акция
Цена товара в пунктах: 776
Код товара: 60685
Акция
Цена товара в пунктах: 589
Код товара: 46542
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Акция
Цена товара в пунктах: 248
Код товара: 60890
Акция
Цена товара в пунктах: 527
Код товара: 57310
Акция
Цена товара в пунктах: 579
Код товара: 52542
Акция
Цена товара в пунктах: 433
Код товара: 55111
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 211
Код товара: 61224
Акция
Цена товара в пунктах: 1744
Код товара: 53141
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 363
Код товара: 56016
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 297
Код товара: 60473
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 128
Код товара: 60990
Цена товара в пунктах: 543
Код товара: 58603
Цена товара в пунктах: 329
Код товара: 61116
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 800
Код товара: 39815
Collagen
De ce trebuie sa administram collagen? Este una din cele mai raspindite intrebari. Colagenul este o proteina, din care sunt formate tesuturile organismului uman. El este responsabil pentru fermitatea muschilor si elasticitatea pielii, intareste articulatiile si ligamentele. Organismul omului produce aceasta proteina desinestatator. Si aici apare intrebarea, atunci pentru ce sa-l mai administram? Problema este ca, cu virsta, sinteza colagenului se incetineste. Pentru cei, care doresc sa amine batrinetea si sa readuca fermitate corpului, sa pastreze mobilitatea articulatiilor, sunt elaborate suplimente cu Colagen!