Paracetamol supp. 500mg N6 (FP)

Код товара: 58656
Доза: 500
Количество доз: 6
Производитель: FarmaPrim SRL
Страна: Республика Молдова
Форма: супп.

Paracetamol 500 mg supozitoare

paracetamol

 

1. Ce este Paracetamol şi pentru ce se utilizează Acest medicament conţine paracetamol. Se utilizează pentru tratamentul simptomatic al durerilor uşoare şi moderate cu diferite localizări (dureri de cap, migrene, dureri articulare, dureri de spate, dureri de dinţi, du' rerile în gât, dureri post-vaccinare sau în caz de menstruaţie dureroasă) şi pentru scăderea febrei.

 

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Paracetamol

Nu utilizaţi Paracetamol

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre celelalte componente ale medicamentului (enumerate la pct. 6);

- dacă suferiţi de inflamaţii recente sau sângerări rec-tale, diaree;

- dacă suferiţi de afecţiuni severe ale ficatului sau rinichilor;

- dacă suferiţi de boli de sânge;

- dacă aţi fost diagnosticat cu deficit de glucozo-6 fo-sfatdehidrogenaza (afecţiune genetică care împiedică funcţionarea corecta a globulelor roşii din sânge).

 

Atenţionări şi precauţii

înainte să utilizaţi Paracetamol, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Aveţi grijă deosebită când utilizaţi medicamentul, dacă dumneavoastră:

• aveţi boli uşoare sau moderate ale ficatului sau reni-chilor, sindromul Gilbert (boală înnăscută a ficatului);

• aveţi nivel redus de glutation din cauza unei infecţii severe (inclusiv sepsis), ceea ce creşte riscul de acidoză metabolică, ale cărui simptome sunt respiraţie profundă, rapidă sau dificilă, greaţă, vomă, pierderea poftei de mâncare;

• aveţi deficit de glutation şi sunteţi extrem de epuizat, suferiţi de anorexie, alcoolism cronic sau sunteţi subponderal.

Nu utilizaţi alte medicamente care conţin paracetamol din cauza riscului de supradozaj.

Utilizarea unor doze mai mari de parateiamol de cit cele recomandate poate provoca insuficienţă hepatică, care poate fi fatală.

Nu utilizaţi concomitent cu alte medicamente analgezice. Dacă simptomele persistă, opriţi tratamentul şi adre-saţi-vă medicului.

In caz de diaree, utilizaţi alte forme farmaceutice.

 

Copii

Paracetamol 500 mg supozitoare nu se recomandă copiilor cu vârsta până la 10 ani.

 

Paracetamol împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente:

- rifampicină, izoniazidă (utilizate pentru tratarea tuberculozei);

- barbiturice sau carbamazepină (somnifere şi anti-convulsivante);

- fenitoină, primidonă (utilizate pentru tratarea epilepsiei);

- flumecinol (hepatoprotector);

- antidepresive triciclice (medicamente psihotrope pentru tratamentul depresiei);

- medicamente care conţin etanol;

- medicamente hepatotoxice;

- levomicetină (antibiotic);

- anticoagulante indirecte (warfarină şi alte cumarine) (utilizate pentru prevenirea coagulării sângelui);

- cimetidină (pentru tratarea ulcerului gastro-duodenal);

- zidovudină (utilizată în tratamentul infecţiilor cu HIV);

- antiinflamatoare nesteroidiene (inclusiv salicilaţi, fenilbutazonă);

- diflunisal (analgezic-antipiretic);

- medicamente mielotoxice - sporesc hepatotoxicita-tea medicamentului;

- salicilamida (analgezic).

Dacă urmează să faceţi anumite investigaţii de laborator, spuneţi medicului că utilizaţi paracetamol.

 

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Dacă este necesar, Paracetamol poate fi utilizat în timpul sarcinii. Trebuie să utilizaţi cea mai mică doză posibilă care ajută la reducerea durerii şi/sau febrei şi cât mai scurt timp posibil Adresaţi-vă medicului dumneavoastră în cazul în care durerea şi/sau febra nu scade sau dacă aveţi nevoie să luaţi mai des medicamentul. Paracetamolul poate fi utilizat în perioada alăptării.

 

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Paracetamolul nu afectează capacitatea de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje.

 

3. Cum să utilizaţi Paracetamol Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

 

Utilizaţi întotdeauna cea mai mică doză eficientă necesară pentru a ameliora simptomele.

Copii cu vârsta 10-12 ani (30-40 kg)

Doza recomandată este de 1 supozitor la fiecare 4-6 ore până maximum 4 supozitoare în decurs de 24 de ore.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani Doza recomandată este de 1-2 supozitoare la fiecare 4-6 ore până maximum 8 supozitoare în decurs de 24 de ore.

Nu se recomandă administrarea la intervale mai mici de 4 ore.

Nu depăşiţi dozele recomandate.

Nu administraţi mai mult de 3 zile fără recomandarea medicului.

 

Mod de administrare

 

Se administrează rectal.

Spălaţi-vă mâinile şi eliberaţi supozitorul din ambalajul plastic. Introduceţi cu atenţie supozitorul în rect (de preferinţă după un act de defecare sau o clismă de curăţare). Va fi mai uşor să introduceţi în poziţie culcat pe o partea cu un picior tras spre burtă.

Supozitoarele trebuie administrate întregi. Nu se recomandă divizarea supozitoarelor înainte de utilizare.

 

Dacă utilizaţi mai mult Paracetamol decât trebuie Dacă aţi ingerat accidental sau aţi utilizat o cantitate mai mare decât cea recomandată, vă rugăm să vă adresaţi imediat medicului sau mergeţi la cel mai apropiat spital, chiar dacă dumneavoastră vă simţiţi bine. Simptomele supradozajului în primele 24 de ore simt greaţă, vărsături, pierderea poftei de mâncare, transpiraţii, tegumente palide şi dureri abdominale. în cazurile grave evoluţia poate fi fatală prin afectarea ficatului şi a rinichilor.

Este esenţial ca tratamentul să fie instituit rapid. Pacienţii trebuie spitalizaţi pentru o supraveghere medicală atentă.

 

Dacă uitaţi să utilizaţi Paracetamol Daca aţi uitat să utilizaţi o doză, administraţi-o imediat ce v-aţi amintit. Totuşi, dacă este timpul pentru administrarea următoarei doze, utilizaţi-o doar pe aceasta. Nu utilizaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

 

Dacă încetaţi să utilizaţi Paracetamol Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

 

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

 

1) Pe durata tratamentului pot apărea reacţii adverse severe.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10 000persoane): -reacţii alergice grave şi uneori fatale caracterizate prin umflarea buzelor, limbii, feţei sau a gâtului, dificultate bruscă în respiraţie şi/sau la înghiţire, scăderea bruscă a tensiunii arteriale), reacţii de hipersensibilitate cutanată, inclusiv erupţii cutanate, urticarie, mâncărime;

- erupţie extinsă pe piele, cu înroşire, febră, vezicule sau ulceraţii (sindrom Stevens-Johnson);

- erupţii cu înroşirea, umflarea şi decojirea pielii cu aspect de arsuri (necroliză epidermică toxică);

- reacţii cutanate grave;

- dificultăţi de respiraţie la pacienţii cu hipersensibilitate la acid acetilsalicilic şi la alte antiinflamatoare nesteroidiene.

In cazul apariţiei unor astfel de reacţii adverse severe este necesar imediat de sistat tratamentul şi de consultat urgent medicul.

2) Alte reacţii adverse care pot să apară:

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10 000 persoane):

- scăderea numărului de celule din sânge (anemie, trombocitopenie, leucopenie, agranulocitoză, panci-topenie, neutropenie);

- afectare hepatică (greaţă, vărsături, transpiraţii, stare de rău, îngălbenirea pielii şi a albului ochilor).

Sunt posibile semne de iritare a anusului şi rectului.

 

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

 

5. Cum se păstrează Paracetamol

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor!

A se păstra la temperaturi sub 25 °C. A nu se congela.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

 

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Paracetamol

- Substanţa activă este paracetamol. Fiecare supozitor conţine 500 mg paracetamol.

- Celelalte componente sunt gliceride solide de semi-sinteză.

 

Cum arată Paracetamol şi conţinutul ambalajului

Supozitoare de formă cilindro-conică de culoare albă sau aproape albă.

Paracetamol este disponibil în cutii de carton cu 1 blister a câte 6 supozitoare în blister împreună cu prospectul.

 

Deţinătorul certificatului de înregistrare

FARMAPRIM SRL, Republica Moldova

str. Crinilor, 5, s. Porumbeni, r-ul Criuleni, MD-4829

telefon (+373 22) 28-18-45

fax (+373 22) 28-18-46

e-mail: [email protected]

 

Fabricantul

FARMAPRIM SRL, Republica Moldova str. Crinilor, 5, s. Porumbeni, r-ul Criuleni,

MD-4829

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 647
Код товара: 46665
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 193
Код товара: 57017
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 660
Код товара: 63940
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 826
Код товара: 63745
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 225
Код товара: 53570
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 351
Код товара: 59618
Топ сезона
Код товара: 38581
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 846
Код товара: 61742
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 296
Код товара: 62155
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 200
Код товара: 61788
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 561
Код товара: 44870
Акции
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 340
Код товара: 64356
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 169
Код товара: 64351
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 333
Код товара: 61953
Акция
Цена товара в пунктах: 256
Код товара: 61844
Цена товара в пунктах: 113
Код товара: 60981
Цена товара в пунктах: 113
Код товара: 60982
Просмотренные товары
Capsule Anti-Age: Colagen, Acid Hialuronic și Carcinină
În lupta împotriva semnelor îmbătrânirii, inovațiile din domeniul cosmetologiei și nutriției oferă soluții tot mai eficiente și accesibile. Printre aceste soluții, capsulele Anti-Age cu Colagen, Acid Hialuronic și Carcinina se numără printre cele mai populare și apreciate suplimente. Ele promit nu doar o piele mai fermă și mai elastică, dar și o îmbunătățire a sănătății generale a țesuturilor. Haideți să explorăm împreună cum funcționează aceste ingrediente și ce beneficii aduc ele.