Paravis comp. 500 mg N10x10

Код товара: 59482
Доза: 500
Количество доз: 100
Производитель: Agio Pharmaceuticals Ltd
Страна: Индия
Форма: табл

PARAVIS 500 mg comprimate     

Paracetamol

1. Ce este PARAVIS şi pentru ce se utilizează

PARAVIS conţine în calitate de substanţă active paracetamol, care este analgezic (combate durerea) şi antipiretic (reduce febra).

PARAVIS este indicat pentru tratamentul durerilor de intensitate uşoară până la moderată. PARAVIS calmează rapid şi eficient durerile de cap, migrenele, nevralgiile, durerile de dinţi, durerea în gât, durerile menstruale, durerile musculare şi reumatice. De asemenea scade febra (temperatură ridicată a corpului) în caz de răceală şi gripă.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi PARAVIS

Nu utilizaţi PARAVIS:

- dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol sau la oricare dintre componentele acestui medicament (enumerate la punctul 6).

Atenţionări şi precauţii

Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul înainte de a utiliza PARAVIS, dacă:

- aveţi probleme cu rinichii;

- aveţi probleme cu ficatul.

Nu depăşiţi doza recomandată. Dacă starea nu se îmbunătăţeşte peste 3-5 zile, consultaţi medicul. Pe durata tratamentului nu administraţi concomitent alte produse, care conţmparacetamol.

Dacă aţi luat mai mult, decât doza recomandată de paracetamol, adresaţi-vă la medic, chiar dacă vă simţiţi bine, deoarece supradozajul cu paracetamol poate provoca afecţiuni hepatice grave, întârziate.

Paracetamolul poate provoca reacţii cutanate severe. în caz de apariţie a oricărei reacţii cutanate, cum ar fi înroşirea pielii, vezicule sau erupţii cutanate, întrerupeţi imediat utilizarea medicamentului şi solicitaţi asistenţă medicală urgentă.

PARAVIS împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente, inclusiv cele eliberate fără prescripţie medicală.

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi oricare din aceste medicamente:

-Colestiramina(medicament utilizat pentru reducerea nivelului de cholesterol)

- metoclopramidă şi domperidonă (medicamente utilizate în afecţiunile tractului gastrointestinal, însoţite de aşa simptome ca greţuri şi vărsături);

- warfarină şi alte remedii anticoagulante (care previne formarea cheagurilor de sânge);

- cloramfenicol (utilizat în tratamentul infecţiilor cu bacterii).

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Dacă sunteţi gravidă, luaţi medicamentul doar la recomandarea medicului. Dacă alăptaţi, puteţi lua ocazional paracetamol.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Paracetamolul nu influenţează asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

3. Cum să utilizaţi PARAVIS

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect sau aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medical sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.

Administrare orală.

Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste: câte 2 comprimate la fiecare 4 ore până la maxim 8 comprimate în 24 ore.

Copii cu vârsta de 6-9 ani: câte Vz comprimat la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore.

Copii cu vârsta de 10-11 ani: câte 1 comprimat la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore. Adolescenţi cu vârsta de 12-15 ani: câte 1 până la 1V2 comprimate la fiecare 4 ore până la maxim 4 doze în 24 ore.

Anu se administra copiilor cu vârsta sub 6 ani.

Dacă utilizaţi mai mult PARAVIS decât trebuie

în caz de supradozare adresaţi-vă imediat la medic. Acordarea rapidă a ajutorului medical este critic important, chiar dacă nu se observă nici un semn saii simptom.

Simptomele supradozajului cu paracetamol în primele 24 de ore sunt paloare, greaţă, vărsături, pierderea poftei de mâncare şi durere abdominală. Afectarea hepatică poate apărea la 12 până la 48 de ore după ingestie.

Pot apărea tulburări ale metabolismului glucozei şi acidoză metabolică. în intoxicaţiile severe insuficienţa hepatică poate progresa spre afectarea creierului (encefalopatie), sângerare, reducerea nivelului de zahăr în sânge, edem cerebral şi deces. Insuficienţa renală acută cu necroză tubulară acută, asociată cu durere lombară, sânge şi proteină în urină, se poate dezvolta chiar şi în absenţa leziunilor hepatice severe. Au fost raportate tulburări ale ritmului cardiac şi pancreatită.

Dacă uitaţi să utilizaţi PARAVIS

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetaţi să utilizaţi PARAVIS

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.'

Reacţii adverse rare (pot afecta până la ldin 1000persoane):

- reacţii alergice (de hipersensibilitate).

Reacţii adversefoarte rare (pot afecta până la ldin 10 000persoane):

- au fost raportate cazuri de modificări sanguine, inclusiv scăderea numărului de plachete în sânge (trombocitopenie) cu vânătăi inexplicabile sau sângerare neaşteptată, erupţii hemoragice sub piele (purpură), methemoglobinemie, reducerea considerabilă a numărului de globule albe nucleare (agranulocitoză), dar acestea nu au fost neapărat cauzal legate de paracetamol;

- reacţii cutanate severe.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră, farmacistului sau asistentei medicale.

5. Cum se păstrează PARAVIS

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

Ase păstra la loc uscat, ferit de lumină, la temperaturi sub 25 °C.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după "EXP". Data de expirare se referă la ultima zi alunii respective.

Nu aruncaţi acest medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajerei întrebaţi farmacistul cum să  aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalaj ului şi alte informaţii

Ce conţine PARAVIS

Substanţa activă paracetamolul. 1 comprimat conţine couţmc paiaocUunul 500 mg.

Celelalte componente sunt: amidon de porumb, povidonă, siliciu coloidal anhidru, talc, amidon glicolat de sodiu, stearat de magneziu

Cum arată PARAVIS şi conţinutul ambalajului

PARAVIS se prezintă sub formă de comprimate rotunde de culoare albă, cu margini' teşite şi linie diametrală pe una din suprafeţe.

PARAVIS este disponibil în cutii cu 10 blistere din Al/PVC a câte 10 comprimate.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

AGIO PHARMACEUTICALS LTD.,

A - 3 8, Nandjyot Industrial Estate, Safed Pool, Kurla-Andheri-Road; Mumbai —400 072, INDIA.

Fabricantul

AGIO PHARMACEUTICALS LTD.,

T - 82, M.I.D.C., Bhosari,

Pune 411026 Maharashtra State, INDIA.

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 846
Код товара: 61742
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 106
Код товара: 25986
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 36
Код товара: 61749
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 292
Код товара: 64072
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 760
Код товара: 64460
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 199
Код товара: 61787
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 626
Код товара: 55613
Акция
Цена товара в пунктах: 638
Код товара: 61700
Акция
Цена товара в пунктах: 1012
Код товара: 63752
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 652
Код товара: 61743
Рекомендуем
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 36
Код товара: 61751
Акция
Цена товара в пунктах: 288
Код товара: 61706
Цена товара в пунктах: 989
Код товара: 62281
Акция
Цена товара в пунктах: 486
Код товара: 61688
Цена товара в пунктах: 334
Код товара: 62317
Цена товара в пунктах: 1321
Код товара: 59586
Акция
Цена товара в пунктах: 302
Код товара: 61847
Просмотренные товары
LULULUN - MĂȘTI JAPONEZE EXCLUSIVE
Originare din Japonia, aceste măști au câștigat o reputație internațională datorită calității lor superioare și a ingredientelor tradiționale locale japoneze, care au fost folosite de secole pentru a menține frumusețea și sănătatea tenului.