Citramon U comp. N10

Код товара: 59504
Количество доз: 10
Производитель: Lubnypharm SAD
Страна: Ucraina
Форма: табл
Наличие: достаточно
2 60 леев
(-12%)
2 30 леев
Выгода:
Бесплатная доставка
Искать в аптеках

Citramon U 240 mg/180 mg/30 mg comprimate

Acid acetilsalicilic / Paracetamol / Cafeină

1. Ce este Citramon U şi pentru ce se utilizează

Citramon U este un medicament analgezic, reduce febra şi manifestă effect antiinflamator.

Citramon U conţine trei substanţe active: paracetamol, acid acetilsalicilic şi cafeină.

Paracetamolul ameliorează durerea şi reduce febra, are efect antiinflamator slab.

Acidul acetilsalicilic ameliorează durerea, reduce febra şi are efect antiinflamator.

Cafeina contracarează simptomele de oboseală, promovează motivaţia şi performanţa

mentală. Scurtează timpul până la începutul acţiunii acidului acetilsalicilic şi

paracetamolului şi, de asemenea, potenţează efectele lor.

Această combinaţie de substanţe active, este mai eficientă decât utilizarea substanţelor

separat (paracetamol sau acid acetilsalicilic sau cafeină) sau a combinaţiei

duble (paracetamol şi acid acetilsalicilic). Această combinaţie scade cantitatea necesară de analgezice.

Citramon U este destinat utilizării la adulţi pentru tratamentul durerilor de intensitate

uşoară şi moderată (dureri de cap, dureri de dinţi, dureri menstruale, migrenă, dureri

articulare, dureri de-a lungul nervilor, de asemenea, pentru a reduce febra în stări

însoţite de ridicarea temperaturii corporale.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Citramon U

Nu luaţi Citramon U dacă:

- Sunteţi alergic (hipersensibil) la acid acetilsalicilic, paracetamol, cafeină sau la

oricare dintre componentele medicamentului enumerate la pct. 6;

- sunteţi alergic la alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS);

- suferiţi de ulcer peptic al stomacului şi duodenului (în faza acută), aţi avut în trecut

hemoragii gastrointestinale, inflamaţie acută a pancreasului (pancreatită acută);

- suferiţi de o boală ereditară caracterizată prin cantităţi mari de bilirubină în sânge

(sindrom Gilbert);

- aţi suferit de astm bronşic, urticarie sau rinită, cauzate de utilizarea salicilaţilor sau

a altor AINS;

- suferiţi de boli ale sângelui (hemofilie, diateză hemoragică, hipoprotrombinemie,

anemie severă), aveţi o tendinţă crescută la sângerare;

- suferiţi de boli ale măduvei osoase ce implică tulburarea formării elementelor figurate

ale sângelui;

- suferiţi de insuficienţă renală şi/sau hepatică severă;

- aveţi deficit de o enzimă, numită glucozo-6-fosfat dehidrogenază;

- sunteţi supuşi unor intervenţii chirurgicale, însoţite de hemoragii masive;

- luaţi concomitent metotrexat în doza de 15 mg pe săptămână sau mai mult;

- luaţi concomitent medicamente denumite inhibitori de monoaminooxidază (MAO).

De asemenea, nu trebuie să luaţi Citramon U timp de 2 săptămâni după întreruperea

utilizării inhibitorilor MAO;

- suferiţi de iritabilitate, insomnie, tromboze, tromboflebite, epilepsie, funcţie crescută

a tiroidei (hipertifojdism), tensiune arteriala crescută, ateroscleroăa, maladii organice

ale sistemului cardiovascular, insuficienţă cardiacă decompensată, tulburări

ale ritmului inimii, boală cardiacă coronariană, infarct miocardic acut, hipertensiune

portală, tendinţa de spasm al vaselor de sânge, hipertrofie de prostată, forme severe

de diabet zaharat, glaucom (tensiune intraoculară crescută);

- sunteţi gravidă sau alăptaţi;

- copiilor cu vârsta sub 18 ani.

Atenţionări şi precauţii

înainte să luaţi Citramon U adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului

dacă:

- aţi avut ulcere gastrice sau intestinale,

- luaţi medicamente pentru subţierea sângelui (anticoagulante),

- aveţi patologii ale vaselor de sânge renale,

- suferiţi de insuficienţă cardiacă congestiva,

- aveţi pierderi de lichide din organism (hipovolemie),

- aveţi probleme cu ficatul dumneavoastră,

- aveţi probleme cu rinichii dumneavoastră,

- veţi fi supus unei operaţii sau unei alte intervenţii (incluzând, de exemplu extracţia

unui dinte),

- suferiţi de gută (la unii pacienţi utilizarea acidului acetilsalicilic poate declanşa o

criză de gută),

- utilizaţi zilnic analgezice pentru ameliorarea simptomelor artritei în formă uşoară,

de exemplu, ibuprofen,

Dacă simptomele persistă sau durerea de cap devine permanentă se recomandă

adresarea la medic.

Citramon U poate afecta rezultatele unor analize. Dacă aveţi nevoie să efectuaţi

analize de sânge, urină sau alte analize de laborator, spuneţi personalului medical

că luaţi Citramon U.

Poate modifica rezultatele testului de doping-control la sportivi.

Medicamentul creează dificultăţi stabilirea diagnosticul de abdomen acut.

Nu utilizaţi concomitent cu alte medicamente care conţin paracetamol şi acid acetilsalicilic.

Nu depăşiţi doza prescrisă. Medicamentul este destinat utilizării pe termen scurt.

Nu se recomandă administrarea Citramon U mai mult de 5 zile în calitate de analgezic

şi 3 zile în calitate de antipiretic, fără consultarea unui medic.

Copii şi adolescenţi

în caz de apariţie la un copil sau un adolescent a vărsăturilor severe, somnolenţei

sau pierderii conştienţei, ca urmare a unei infecţii virale, este necesar de consultat medicul, deoarece aceste simptome pot fi un semn precoce al sindromului Reye, o boală rară, dar gravă.

Citramon U împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau

s-ar putea să luaţi orice alte medicamente. Nu luaţi Citramon U dacă utilizaţi de

asemenea alte analgezice sau medicamente ce scad febra care conţin paracetamol

sau acid acetilsalicilic.

Adresaţi-vă medicului înainte să luaţi acest medicament, în special dacă utilizaţi oricare

dintre următoarele medicamente:

- metotrexat - utilizat pentru tratamentul poliartritei reumatoide, psoriasisului sau

anumitor tipuri de cancer, vezi pct. Nu luaţi Citramon U;

- litiu - utilizat în boli psihice;

- inhibitori ai monoaminooxidazei (MAO) - utilizate în caz de tristeţe patologică (depresie);

- analgezie-antipiretice, inclusiv ibuprofen, salicilaţi - utilizate pentru a reduce durerea

şi a scădea febra şi inflamaţia;

- medicamente utilizate pentru a preveni coagularea sângelui (de exemplu derivaţi

cumarinici, hidantionici, warfarină, heparină);

- uricozurice (probenecid, benzobromaronă) - medicamente pentru tratarea gutei;

digoxină - medicament pentru tratamentul problemelor inimii;

- metociopramidă, derivaţi de sulfoniluree, insulină - medicamente utilizate pentru

tratamentul diabetului zaharat;

- diuretice, inclusiv spironolactonă, furosemid - medicamente utilizate pentru a elimina

excesul de lichid din organism;

- glucocortocosteroizi, inclusiv dexametazonă - hormoni steroidieni, utilizaţi în boli

reumatice, alergice, autoimune, şoc;

- acid valproic, fenitoină, carbamazepină, barbiturice - utilizate în caz de convulsii;

- inhibitori ai enzimei de conversie a angiotensinei (ECA), rezerpină, alte antihipertensive

- utilizate pentru scăderea tensiunii arteriale crecute;

- triiodtironină - utilizată în boli ale glandei tiroide;

- rifampicina, izoniazida, cloramfenicol, ciprofloxacina, enoxacina, norfloxacina, oflo

- xacina, eritromicina - antibiotice, utilizate pentru tratamentul infecţiilor;

- domperidonă - utilizat în caz de greţuri şi vărsături;

- colestiramină - medicament utilizat pentru scăderea concentraţiei colesterolului

din sânge;

- antiacide, inclusiv cimetidină - utilizate pentru scăderea acidităţii gastrice;

- ritonavir - utilizat pentru tratamentul infecţiei cu HIV;

- contraceptive hormonale - utilizate pentru prevenirea unei sarcini nedorite;

- anxiolitice - utilizate în stări de tensiune nervoasă puternică

- analgezice opioide - pentru tratamentul durerilor puternice;

- hipnotice şi sedative - medicamente utilizate pentru tratamentul insomniei şi pentru

sedare;

- a- şi beta-adrenomimetice - utilizate în caz de boli de inimă, pulmonare, alergice;

- erg’otamină - utilizată de obicei în caz de migrenă;

- adenozină, ATP - utilizate în boli de inimă;

- psihostimulante - pentru stimularea sistemului nervos central;

- mexiletină - utilizat pentru tulburări de ritm a inimii.

- preparate cu conţinut de sunătoare (Hypericum perforatum).

Citramon U împreună cu alimente, băuturi şi alcool

în timpul tratamentului, trebuie evitat consumul de alcool (risc crescut de sângerare

gastrointestinală).

Limitaţi doza de medicamente, alimente sau băuturi care conţin cafeina îif timp ce

utilizaţi Citramon U (de exemplu, cafea, ceai). Prea multă cafeina poate cauza probleme

cu somnul, tremor, disconfort în piept din cauza bătăilor rapide şi puternice

ale inimii.

Medicamentul trebuie luat numai după mese, cu apă, ape minerale alcaline, soluţie

de bicarbonat de sodiu (preferabil - cu lapte).

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să

rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte

de a lua acest medicament. Medicamentul este contraindicat în timpul sarcinii. Pe

durata tratamentului alăptarea la sân trebuie întreruptă.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Pe durata tratamentului cu acest medicament se recomandă abţinere de la conducerea

vehiculelor şi folosirea utilajelor.

3. Cum să luaţi Citramon U

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum este descris în acest prospect

sau cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul

dumneavoastră sau cu farmacistul, dacă nu sunteţi sigur.

Medicamentul este utilizat pe cale orală, în timpul sau după luarea mesei.

Adulţilor se administrează câte 1 comprimat de 2-3 ori pe zi.

Pentru jugularea durerii acute - 2 comprimate la o priză.

Doza zilnică maximă este de 6 comprimate, divizate în 3 prize.

Medicamentul nu trebuie utilizat mai mult de 5 zile în calitate de analgezic şi mai mult

de 3 zile în calitate de antipiretic (fără indicaţia şi supravegherea medicului).

Utilizarea la pacienţii cu probleme ale rinichilor sau ficatului

Adresaţi-vă la medic înainte de a începe să luaţi acest medicament. După examinarea

stării sănătăţii dumneavoastră medicul_vă poate recomanda reducerea dozei

şi mărirea la 8 ore a inten/alului dintre doze. în caz de afectare severă a ficatului şi

rinichilor este contraindicată administrarea medicamentului.

Copii şi adolescenţi

Medicamentele care conţin acid acetilsalicilic nu trebuie administrate copiilor şi

adolescenţilor sub 18 ani cu infecţii respiratorii virale acute, care sunt sau nu însoţite

de febră. în uneie infecţii virale, în special gripă A, B şi varicelă, există un risc de dezvoltare

a sindromului Reye. Copiii cu vârsta sub 18 ani nu trebuie să administreze

acest medicament fără să existe indicaţii speciale (febra reumatica, artrita juvenilă

şi boala Kawasaki).

Dacă luaţi mai mult Citramon U decât trebuie

Cereţi asistenţă medicală de urgenţă imediat ce aţi luat mai mult Citramon U decât

v-a fost prescris sau dacă un copil a luat accidenta! acest medicament, chiar dacă vă

simţiţi bine, deoarece există riscul unei afectări întârziate grave a ficatului.

Dacă uitaţi să luaţi Citramon U

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luaţi următoarea doză imediat

ce vă aduceţi aminte, dar păstraţi un interval de adminsitrare de cel puţin 4 ore între

doze. Nu luaţi mai mult de 6 comprimate într-un interval de 24 ore.

Dacă încetaţi să luaţi Citramon U

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă

medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate

că nu apar la toate persoanele.

Solicitaţi asistenţă medicală de urgenţă dacă prezentaţi una dintre următoare reacţii

adverse:

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane)

- lipsa poftei de mâncare, scăderea greutăţii corporale - semne de afectare gravă

a ficatului.

Foarte rare (pot afecta mai puţin de 1 din 10000 persoane)

- şoc anafilactic (o reacţie alergică foarte gravă cu simptome precum ameţeli, pierderea

cunoştinţei, dificultate în respiraţie, umflarea limbii sau tractului respirator, colorarea

în albastru a pielii etc.);

- leziuni ulcerative şi erozive ale tractului gastrointestinal, care în cazuri izolate pot

provoca sângerări gastrointestinale şi perforaţie, cu semne precum dureri puternice

în abdomen, vomă cu aspect de zaţ de cafea, scaun de culoare neagră;

- sângerări severe, cum ar fi hemoragii ale tractului gastrointestinal, sângerări la

nivelul creierului (în special, la pacienţii cu tensiune arterială crescută necontrolată

şi/sau la utilizare concomitentă cu medicamente care dizolvă cheagurile de sânge).

Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată reieşind din datele disponibile)

- erupţii grave pe piele care pot implica apariţia de ulcere ale gurii, interiorului gâtului,

nasului, organelor genitale şi conjunctivită (ochi roşii şi umflaţi). Erupţia poate

progresa spre apariţia de vezicule larg răspândite pe piele şi descuamarea şi necroza

pielii (eritem multiform (inclusiv sindromul Stevens-Johnson), necroliză epidermică

toxică (sindrom Lyeil);

- angioedem - umflare bruscă a ţesutului de sub suprafaţa pielii în regiunea feţei,

gâtului, limbii, ce duce la dificultăţi de respiraţie şi deglutiţie;

- reapariţia sau agravarea semnelor unei infecţii, cauzată de scăderea sau lipsa

globulelor albe în sânge (leucopenie, agranulocitoză. pancitopenie);

- dureri puternice în regiunea lombară, umflare, lipsa eliminării de urină - semne de

afectare gravă a rinichilor.

De asemenea, pot apărea următoarele reacţii adverse:

Mai puţin frecvente (pot afecta până ia 1 din 100 persoane):

- dispepsie, greaţă, vărsături, senzaţie de arsură în coşul pieptului, dureri în epigastry

şi dureri abdominale.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 persoane)

- inflamaţie a tractului gastrointestinal.

Cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată reieşind din datele disponibile)

- acidul acetilsalicilic poate creşte riscul de sângerare (hemoragie intraoperatorie,

vânătăi, hemoragii la nivelul sistemului urogenital, sângerări nazale, gingivale, pete

roşii-purpurii la nivelul pielii);

- scăderea numărului de globule roşii în sânge, cauzată de distrugerea acestora

(anemie, inclusiv hemolitică sau lipsa formării celulelor noi (anemie aplastică);

- exces de sulf cuplat cu hemoglobina (sulfhemoglobinemie);

- methemoglobinemie (învineţirea pielii, senzaţie de sufocare, durere cardiacă),

- sângerări ascunse, care pot duce la anemie posthemorhagică/anemie ferodeficitară

acută şi cronică, cu simptome precum oboseală, paloare a pielii)

- scăderea numărului de globule albe (leucopenie); în caz de utilizare îndelungată în

doze mari - scăderea numărului tuturor elementelor figurate ale sângelui (pancitopenie),

scăderea numărului unui tip de globule albe (neutropenie), scăderea numărului

de plachete (trombocitopenie);

- reacţii alergice pe piele, ce decurg cu înroşirea pielii, senzaţie de căldură, erupţii

cutanate şi la nivelul mucoaselor, urticarie, umflare, mâncărime;

- la pacienţii cu astm bronşic este posibilă o creştere a frecvenţei bronhospasmului;

- reacţii alergice uşoare până la moderate, cu afectarea potenţială a pielii, tractului

respirator, tractului gastrointestinal şi sistemului cardiovascular, care se manifestă

prin erupţii pe piele, urticarie, edem, mâncărime, edem pulmonar necardiogen;

- scăderea nivelului de zahăr în sânge (hipoglicemie), până la comă hipoglicemică;

tremor, nervozitate, stare de tensiune nervoasă, ceea ce poate indica un supradozaj;

insomnie, hiperexcitabilitate, dezorientare;

- tulburări de vedere;

- zgomot în urechi, senzaţia de învârtire;

ritm cardiac accelerat (tahicardie), tulburări ale ritmului inimii, bătăi rapide şi puter

- nice ale inimii;

- creşterea tensiunii arteriale.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră

sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest

prospect.

5. Cum se păstrează Citramon U

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Ase păstra la temperaturi sub 25 °C, în ambalajul original.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP.

Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. întrebaţi

farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri

vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Citramon U

Substanţele active sunt acidul acetilsalicilic, paracetamolul şi cofeina.

1 comprimat conţine acid acetilsalicilic 240 mg, paracetamol 180 mg şi cafeină (în

recalcul la substanţa anhidră) 30 mg.

Celelalte componente sunt: cacao, acid citric monohidrat, amidon de cartof, povidonă,

croscarmeloză sodică, stearat de calciu, talc.

Cum arată Citramon U şi conţinutul ambalajului

Citramon U se prezintă sub formă de comprimate rotunde, regulate, cu suprafaţa

plată, margini teşite, incizie diametrală, de culoare brun-deschisă, cu incluziuni şi

aromă de cacao.

Citramon U este disponibil în blistere din PVC/A1 a câte 10 comprimate.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

SAP Lubnîfarm, Ucraina

37500, reg. Poltava,

or. Lubnî, str. Barvinkov, 16

Fabricantul

SAP Lubnîfarm, Ucraina

37500, reg. Poltava,

or. Lubnî, str. Barvinkov, 16

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Топ сезона
Код товара: 55775
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 139
Код товара: 57475
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 42956
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 676
Код товара: 58538
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 825
Код товара: 57889
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 57962
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 360
Код товара: 47067
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 96
Код товара: 36144
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 798
Код товара: 59666
Акция
Цена товара в пунктах: 424
Код товара: 54749
Акция
Цена товара в пунктах: 590
Код товара: 52542
Акция
Цена товара в пунктах: 6719
Код товара: 58043
Акция
Цена товара в пунктах: 636
Код товара: 59417
Акция
Цена товара в пунктах: 763
Код товара: 52886
Акция
Цена товара в пунктах: 672
Код товара: 54376
Акция
Цена товара в пунктах: 321
Код товара: 55736
Акция
Цена товара в пунктах: 953
Код товара: 53246
Акция
Цена товара в пунктах: 1067
Код товара: 57908
Акция
Цена товара в пунктах: 4317
Код товара: 53512
Акция
Цена товара в пунктах: 646
Код товара: 50379
Акция
Цена товара в пунктах: 506
Код товара: 57310
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 810
Код товара: 52244
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 57534
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 954
Код товара: 58469
Цена товара в пунктах: 696
Код товара: 57535
Цена товара в пунктах: 778
Код товара: 55758
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 498
Код товара: 55683
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 391
Код товара: 56016
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 509
Код товара: 58470
Цена товара в пунктах: 778
Код товара: 59583
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 331
Код товара: 38805
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 231
Код товара: 54879
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 405
Код товара: 55358
Просмотренные товары
Soluţie perfectă contra varicozei
Te chinuie varicoză? Varikopax îţi propune soluţia perfectă contra acestei probleme, care nu trebuie neglijată.