Naxen S comp.cu eliberare modif. 500 mg/20 mg N30

Код товара: 62343
Производитель: Chong Kun Dang Pharmaceutical Corporation (CKD), Coreea
Страна: Корея
Форма: табл

Naxen S 500 mg/20 mg comprimate cu eliberare modificată

naproxen şi esomeprazol

1. Ce este Naxen S și pentru ce se utilizează

Naxen S conţine două substanţe active diferite numite naproxen şi esomeprazol. Fiecare dintre aceste substanţe active are acţiune diferită.

• Naproxen aparţine unui grup de medicamente denumite “medicamente antiinflamatoare nesteroidiene” (AINS). Acesta reduce durerea şi inflamaţia.

• Esomeprazol aparţine unui grup de medicamente denumite “inhibitori ai pompei de protoni”. Acesta reduce cantitatea de acid din stomac.

Esomeprazol ajută la reducerea riscului de apariţie a ulcerului şi a problemelor de la nivelul stomacului care apar la pacienţii care trebuie să urmeze tratament cu AINS.

Pentru ce se utilizează Naxen S

Naxen S este utilizat la adulți pentru ameliorarea simptomelor din:

• Osteoartrită (inflamație a osului și a articulației sale).

• Poliartrită reumatoidă (o boală inflamatorie cronică).

• Spondilită anchilozantă (o boală inflamatorie cronică car afectează în principal coloana vertebrală).

Naxen S ajută la reducerea durerii, inflamației, înroşirii şi senzaţiei de căldură (inflamaţiei).

Vi se va administra acest medicament dacă se consideră că o doză mai mică de AINS nu va ameliora durerea şi dacă aveţi risc de a dezvolta un ulcer la nivelul stomacului sau a primei părţi a intestinului subţire (duoden) în cazul tratamentului cu AINS.

2. Ce trebuie să știți înainte să luați Naxen S

Nu luaţi Naxen S:

• dacă sunteţi alergic la naproxen, esomeprazol, la alte medicamente din clasa inhibitorilor pompei de protoni sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6);

• dacă luaţi un medicament numit “atazanavir” sau “nelfinavir” (utilizate pentru tratamentul infecţiei cu HIV);

• dacă acidul acetilsalicilic, naproxenul sau alte AINS precum ibuprofen, diclofenac sau inhibitori COX-2 (de exemplu celecoxib, etoricoxib) v-au provocat o criză de astm (respiraţie şuierătoare) sau o reacţie alergică precum mâncărimi sau erupţii pe piele (urticarie);

• dacă sunteţi în ultimele trei luni de sarcină;

• dacă aveţi afecţiuni severe ale ficatului, rinichilor sau inimii;

• dacă aveţi ulcer la nivelul stomacului sau duodenului;

• dacă aveţi o tulburare de coagulare sau hemoragii grave şi neaşteptate.

Nu luaţi Naxen S dacă oricare dintre cele enumerate mai sus sunt valabile în cazul dumneavoastră. Dacă nu sunteţi sigur, discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Naxen S.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să luaţi Naxen S, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Nu trebuie să luaţi Naxen S şi trebuie să discutaţi imediat cu medicul dumneavoastră dacă oricare dintre cele enumerate în continuare apar înainte sau în timpul tratamentului cu Naxen S, deoarece acest medicament poate masca simptomele altor afecţiuni:

• Pierdeţi mult în greutate fără o cauză aparentă şi aveţi probleme la înghiţire.

• Începeţi să vărsaţi alimente sau sânge.

• Eliminaţi scaune de culoare neagră (materii fecale cu sânge).

Dacă oricare dintre cele de mai sus sunt valabile în cazul dumneavoastră (sau nu sunteţi sigur), discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua acest medicament.

Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua acest medicament dacă:

• aveţi o inflamaţie a intestinelor (boală Crohn sau colită ulcerativă);

• aveţi orice alte afecţiuni ale ficatului sau rinichilor sau dacă sunteţi în vârstă;

• luaţi medicamente precum corticosteroizi administraţi pe cale orală, warfarină, clopidogrel, inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei (ISRS), acid acetilsalicilic sau AINS, inclusiv inhibitori COX-2 (vezi punctul „Naxen S împreună cu alte medicamente”);

• dacă ați avut vreodată o reacție la nivelul pielii în urma tratamentului cu un medicament similar cu esomeprazol (care este un component al Naxen S), care reduce cantitatea de acid gastric;

• urmează să faceți o analiză de sânge specifică (Cromogranină A).

Dacă oricare dintre cele enumerate mai sus sunt valabile în cazul dumneavoastră (sau nu sunteţi sigur), discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua acest medicament.

Dacă aţi avut anterior ulcer sau hemoragii la nivelul stomacului, trebuie să spuneţi medicului dumneavoastră. Vi se va cere să spuneţi medicului dumneavoastră despre orice simptom neobişnuit apărut la nivelul stomacului (de exemplu durere).

Medicamente precum Naxen S se pot asocia cu o uşoară creştere a riscului de atac de cord (infarct miocardic) sau accident vascular cerebral. Riscul este mai mare în cazul dozelor mai mari sau al tratamentului de lungă durată. Nu depăşiţi doza sau durata recomandate pentru tratament.

Naxen S conţine naproxen (AINS). Ca şi în cazul celorlalte AINS, naproxen trebuie folosit la cea mai mică doză eficace, pentru cea mai scurtă durată posibilă, pentru a reduce riscul efectelor nedorite. De aceea, doctorul dumneavoastră va evalua la anumite intervale dacă tratamentul cu Naxen S mai este necesar.

Naxen S nu este potrivit pentru calmarea rapidă a durerii acute, pentru că substanţa activă cu acţiune de calmare a durerii, naproxen, ajunge în circulaţia sangvină în câteva ore.

De asemenea, discutaţi cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă aveţi afecţiuni ale inimii, aţi suferit un accident vascular cerebral sau credeţi că aţi putea avea risc de apariţie a acestor afecţiuni. Puteţi avea risc de a dezvolta aceste afecţiuni dacă:

• aveţi tensiune arterială mare;

• aveţi probleme legate de circulaţia sângelui sau de coagulare a sângelui;

• aveţi diabet zaharat;

• aveţi concentraţii crescute ale colesterolului în sânge;

• sunteţi fumător.

Dacă luaţi un inhibitor al pompei de protoni (care este un component al Naxen S) în special dacă îl luați mai mult de un an, acest lucru poate duce la creşterea uşoară a riscului fracturilor de şold, încheieturii mâinii sau coloanei vertebrale. Spuneţi doctorului dumneavoastră dacă suferiţi de osteoporoză sau dacă luaţi corticosteroizi (care pot creşte riscul de osteoporoză).

Dacă vă apare o erupţie pe piele, mai ales în zonele expuse la soare, adresați-vă imediat medicului, deoarece s-ar putea să fie necesară oprirea tratamentului cu Naxen S. Nu uitați să menționați și orice alte manifestări, cum sunt dureri la nivelul articulațiilor.

Copii şi adolescenţi

Naxen S nu este recomandat pentru administrare la copii şi adolescenţi cu vârsta de 18 ani sau mai mică.

Naxen S împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luați orice alte medicamente. Acestea includ şi medicamente eliberate fără prescripţie medicală şi preparate pe bază de plante medicinale. Trebuie să procedaţi astfel deoarece Naxen S poate influenţa modul în care acţionează alte medicamente. De asemenea, unele medicamente pot influenţa modul în care acţionează Naxen S.

Nu luaţi acest medicament şi spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi:

• un medicament numit “atazanavir” sau “nelfinavir” (utilizat pentru tratamentul infecţiei cu HIV).

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi oricare dintre următoarele medicamente:

• Acid acetilsalicilic (aspirină) (folosit drept analgezic sau pentru a preveni formarea cheagurilor de sânge). Dacă luaţi doze mici de acid acetilsalicilic, puteţi lua şi Naxen S.

• Alte medicamente AINS (incluzând inhibitori COX-2).

• Anumite medicamente precum ketoconazol, itraconazol, posaconazol sau voriconazol (folosite pentru tratamentul infecţiilor determinate de o ciupercă).

• Erlotinib (sau alte medicamente anticancer din aceeaşi clasă).

• Colestiramină (folosită pentru reducerea concentraţiei de colesterol în sânge).

• Claritromicină (folosită pentru tratamentul infecţiilor).

• Quinolone (antibiotice pentru tratamentul infecţiilor), precum ciprofloxacină sau moxifloxacină.

• Diazepam (folosit pentru tratamentul anxietăţii, pentru relaxarea muşchilor sau în tratamentul epilepsiei).

• Hidantoine precum fenitoină (folosite în tratamentul epilepsiei).

• Litiu (folosit în tratamentul unor tipuri de depresie).

• Metotrexat (folosit în tratamentul poliartritei reumatoide, psoriazisului şi cancerului).

• Probenecid (pentru tratamentul gutei).

• “Inhibitori selectivi ai recaptării serotoninei” (ISRS) (folosiţi în tratamentul tulburărilor depresive majore şi al tulburărilor anxioase).

• Ciclosporină sau tacrolimus (medicamente folosite pentru a atenua reacţiile sistemului imunitar).

• Digoxină (folosită în tratamentul tulburărilor cardiace).

• Sulfoniluree precum glimepirid (medicamente cu administrare orală folosite pentru controlul concentraţiei zahărului în sânge la pacienţii cu diabet zaharat).

• Medicamente folosite pentru tratamentul tensiunii arteriale înalte numite diuretice (precum furosemidă sau hidroclorotiazidă), inhibitori ECA (precum enalapril), antagonişti ai receptorilor angiotensinei II (precum losartan) şi beta-blocante (precum propanolol).

• Corticosteroizi precum hidrocortizon sau prednisolonă (folosite ca medicamente antiinflamatorii).

• Medicamente folosite pentru a împiedica coagularea sângelui, precum warfarină, dicumarol, heparină sau clopidogrel.

• Rifampicină (folosită pentru tratarea tuberculozei).

• Sunătoare (Hypericum perforatum) (folosită pentru tratarea depresiei minore).

• Cilostazol (folosit în cazul durerilor de picioare cauzate de circulaţia neadecvată a sângelui).

Dacă oricare dintre cele de mai sus sunt valabile în cazul dumneavoastră (sau nu sunteţi sigur), discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul înainte de a lua Naxen S.

Naxen S împreună cu alimente şi băuturi

Nu luaţi Naxen S împreună cu alimente. Acestea pot reduce și/sau întârzia efectul Naxen S. Luaţi comprimatele cu cel puţin 30 minute înainte de masă.

Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

• Nu luaţi Naxen S dacă sunteţi în ultimele 3 luni de sarcină.

• Discutaţi cu medicul dumneavoastră înainte de a lua acest medicament dacă sunteţi în primul sau al doilea trimestru de sarcină. Medicul dumneavoastră va decide dacă puteţi lua Naxen S.

• Nu alăptaţi în timpul tratamentului cu Naxen S deoarece cantităţi mici pot trece în laptele matern. Dacă intenţionaţi să alăptaţi, nu trebuie să luaţi Naxen S.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistul pentru recomandări înainte de a lua orice medicament dacă sunteţi gravidă, aţi putea rămâne gravidă sau dacă alăptaţi. Naxen S poate reduce şansele de a rămâne gravidă. Trebuie să spuneţi medicul dumneavoastră dacă intenţionaţi să rămâneţi gravidă sau dacă nu reuşiţi să rămâneţi gravidă.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Este posibil să aveţi ameţeli sau vedere înceţoşată în timpul tratamentului cu Naxen S. Dacă apar astfel de simptome nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi unelte sau utilaje.

Acest medicament conține sodiu, mai puțin de 1 mmol (23 mg) pe doză, adică practic „nu conține sodiu”

3. Cum să luați Naxen S

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Cum să luaţi acest medicament

• Înghiţiţi comprimatele întregi cu apă. Nu mestecaţi, rupeţi sau sfărâmaţi comprimatele. Este important să luaţi comprimatele întregi pentru ca medicamentul să acţioneze în mod adecvat.

• Luaţi comprimatele cu cel puţin 30 minute înainte de masă. Alimentele pot reduce efectul protectiv al Naxen S asupra stomacului şi intestinului dumneavoastră. Alimentele pot de asemenea cauza o întârziere considerabilă a calmării durerii şi inflamaţiei.

• Dacă luaţi de mult timp acest medicament, veţi fi supravegheat de medicul dumneavoastră (mai ales dacă tratamentul durează de mai mult de un an).

Doza recomandată

• Luaţi un comprimat de două ori pe zi, atât timp cât v-a spus medicul dumneavoastră.

• Naxen S este disponibil numai în concentraţia 500 mg/20 mg. Dacă medicul dumneavoastră consideră că această doză nu este adecvată pentru dumneavoastră, este posibil să vă prescrie alt tratament.

Dacă luaţi mai mult Naxen S decât trebuie

Dacă luaţi mai mult Naxen S decât trebuie, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau farmacistului. Simptomele unui supradozaj pot să includă letargie, ameţeli, somnolenţă, dureri şi/sau disconfort la nivel abdominal superior, arsuri în capul pieptului, indigestie, greaţă, probleme la nivelul ficatului (observate în analizele de sânge), probleme la nivelul rinichilor, care pot fi severe, valori mai mari decât cele normale de acid în sânge, confuzie, vărsături, sângerare la nivelul stomacului sau intestinelor, creșterea tensiunii arteriale, dificultăți în respirație, comă, reacții alergice cu debut brusc (care pot include senzație de sufocare, erupții pe piele, umflarea severă a feței și/sau gâtului, și/sau colaps), mişcări necontrolate ale corpului.

Dacă uitaţi să luaţi Naxen S

• Dacă uitaţi să luaţi o doză, luaţi-o imediat ce vă amintiţi. Cu toate acestea, dacă este aproape momentul pentru doza următoare, nu luaţi doza omisă.

• Nu luaţi o doză dublă (două doze în acelaşi timp) pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveți întrebări suplimentare despre utilizarea acestui medicament, adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacții adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele. Următoarele reacţii adverse pot să apară la administrarea acestui medicament.

Opriţi administrarea Naxen S şi adresaţi-vă imediat unui medic dacă observaţi oricare dintre următoarele reacţii adverse grave – este posibil să aveţi nevoie urgent de tratament medical:

• Respiraţie şuierătoare apărută brusc, umflarea buzelor, limbii şi gâtului sau corpului, erupţie trecătoare pe piele, leşin sau dificultăţi la înghiţire (reacţie alergică severă).

• Înroşirea pielii însoţită de vezicule sau exfoliere. De asemenea, pot să apară vezicule şi sângerări severe la nivelul buzelor, ochilor, gurii, nasului şi organelor genitale.

• Colorarea în galben a pielii şi a albului ochilor, urină închisă la culoare şi oboseală, care pot fi simptome ale unor afecţiuni ale ficatului.

• Medicamente precum Naxen S se pot asocia cu o uşoară creştere a riscului de atac de cord (infarct miocardic) sau accident vascular cerebral. Semnele includ durere în piept care se extinde la nivelul gâtului şi umerilor şi care coboară în braţul stâng, confuzie sau slăbiciune musculară sau senzaţie de amorţeală care pot fi prezente numai la nivelul unei jumătăţi a corpului.

• Eliminaţi scaune de culoare neagră, de consistenţă lipicioasă sau aveţi diaree cu sânge.

• Aveţi vărsături cu sânge sau particule negre cu aspect de zaţ de cafea.

Adresaţi-vă cât mai repede medicului dacă prezentaţi oricare dintre următoarele:

În cazuri rare, Naxen S poate să afecteze globulele albe din sânge determinând deficite imune.

Dacă aveţi o infecţie manifestată prin simptome precum febră şi stare generală alterată sever sau febră cu simptome de infecţie locală precum durere la nivelul cefei, gâtului sau gurii sau dificultăţi la urinare, trebuie să vă adresaţi imediat medicului dumneavoastră pentru ca scăderea numărului de globule albe din sânge (agranulocitoză) să poată fi exclusă prin efectuarea unor analize de sânge. Este important să spuneţi medicului despre medicamentele pe care le luaţi.

Alte reacţii adverse posibile includ:

Reacţii adverse frecvente (pot afecta până la 1 din10 persoane)

• Durere de cap.

• Senzaţie de oboseală.

• Senzaţie de sete.

• Depresie.

• Senzaţie de lipsă de aer.

• Transpiraţii excesive.

• Mâncărimi ale pielii şi erupţii trecătoare pe piele.

• Senzaţia că se învârte totul în jur (vertij).

• Semne de culoare roşie sau purpurie, vânătăi sau pete pe piele.

• Senzaţie de rău (greaţă) sau stare de rău (vărsături).

• Senzaţie de “zbatere a inimii” (palpitaţii).

• Somn agitat sau dificultăţi la adormire (insomnie).

• Tulburări ale auzului sau ţiuit în urechi.

• Ameţeală, stare de somnolenţă sau senzaţia de confuzie.

• Umflarea mâinilor, picioarelor şi gleznelor (edeme).

• O inflamaţie în interiorul cavităţii bucale.

• Tulburări de vedere.

• Diaree, durere de stomac, arsuri în capul pieptului, indigestie, constipaţie, râgâit sau eliminare de gaze intestinale (flatulenţă).

• Ulcer la nivelul stomacului sau în prima parte a intestinului subțire (duoden).

• Inflamarea mucoasei stomacului (gastrită).

• Polipi benigni în stomac.

Reacţii adverse mai puţin frecvente, rare sau foarte rare (pot afecta până la 1 din 100 persoane)

• Durere sau ulcerații la nivelul gurii.

• Probleme cu vederea precum vedere înceţoşată, conjunctivită sau durere la nivelul ochilor.

• Vise ciudate.

• Senzație de somnolență.

• O cantitate mare de zahăr (glucoză) în sânge. Simptomele includ senzație de sete și creșterea cantității de urină.

• Concentrații mici de zahăr (glucoză) în sânge. Simptomele includ senzație de foame sau slăbiciune, transpirații și bătăi rapide ale inimii.

• Comă.

• Inflamația vaselor de sânge.

• Perforarea stomacului sau intestinului (gaură).

• Lupus eritematos sistemic (LES), o afecțiune în care sistemul imunitar atacă propriul organism, ceea ce cauzează durere articulară, erupție cutanată și febră.

• Ganglioni limfatici măriți.

• Fractura la nivelul șoldului, încheieturilor mâinilor sau coloanei vertebrale (dacă Naxen S este utilizat în doze mari și pe perioadă îndelungată).

• Febră.

• Leşin.

• Uscăciune a gurii.

• Agresivitate.

• Surditate.

• Criză de astm bronşic.

• Crize convulsive sau convulsii.

• Tulburări menstruale.

• Modificări ale greutăţii corporale.

• Căderea părului (alopecie).

• Urticarie (blânde).

• Dureri ale articulaţiilor (artralgii).

• Mărirea sânilor la bărbaţi.

• Leziuni sau umflarea limbii.

• Spasme sau tremurături ale muşchilor.

• Tulburări ale poftei de mâncare sau modificări ale gustului.

• Slăbiciune musculară sau dureri ale muşchilor (mialgii).

• Este posibil ca sângele să se coaguleze mai greu.

• Dificultăţi de a rămâne gravidă.

• Febră, înroşire sau alte semne de infecţie.

• Ritm de bătaie a inimii neregulat, lent sau foarte rapid.

• Senzaţie de amorţeală, înţepături şi furnicături.

• Tulburări ale memoriei sau de concentrare.

• Senzaţie de agitaţie, confuzie, teamă fără motiv sau nervozitate.

• Stare generală de rău, slăbiciune sau lipsa energiei.

• Tumefiere sau durere la nivelul anumitor părţi ale corpului din cauza retenţiei de apă.

• Tensiune arterială mare sau mică. Este posibil să vă simţiţi slăbit sau ameţit.

• Erupţii pe piele sau erupţie veziculoasă sau sensibilitate crescută a pielii la expunerea la lumina solară.

• Senzaţia că vedeţi, simţiţi sau auziţi lucruri care nu sunt reale (halucinaţii).

• Modificări ale rezultatelor analizelor de sânge, cum sunt cele prin care se verifică funcţia ficatului. Medicul dumneavoastră vă poate oferi mai multe amănunte.

• O infecţie numită “candidoză” care poate afecta intestinul şi care este provocată de o ciupercă.

• Sânge în urină sau alte tulburări ale rinichilor. Este posibil să aveţi dureri de spate.

• Dificultăţi de respiraţie, care se pot agrava lent. Acestea pot fi semne de apariţie a pneumoniei sau a inflamaţiei plămânilor.

• Niveluri reduse de sare (sodiu) în sânge. Aceasta poate determina slăbiciune, stare de rău (vărsături) şi crampe.

• Simptome de meningită precum febră, greaţă sau vărsături, senzaţie de înţepenire a cefei, durere de cap, sensibilitate la lumina puternică şi stare de confuzie.

• Tulburări la nivelul pancreasului. Semnele includ durere severă la nivelul abdomenului care se extinde către spate.

• Scaune deschise la culoare care reprezintă un semn de afectare gravă a ficatului (hepatită). Tulburările grave ale ficatului pot duce la insuficienţă hepatică şi afectarea creierului.

• Colită sau agravarea bolilor inflamatorii intestinale cum sunt boala Crohn sau colita ulcerativă. Semnele includ durere abdominală, diaree, vărsături şi scădere în greutate.

• Tulburări ale sângelui precum scăderea numărului de globule roşii (anemie), globule albe sau trombocite. Aceasta poate determina slăbiciune, vânătăi, febră, frisoane severe, dureri de gât sau creşterea probabilităţii de apariţie a infecţiilor.

• Creșterea numărului unui anumit tip de celule albe ale sângelui (eozinofilie).

• Scăderea numărului total de celule ale sângelui (pancitopenie).

• Tulburări ale modului în care inima pompează sânge în corp sau leziuni ale vaselor de sânge. Semnele pot include oboseală, scurtarea respiraţiei, senzaţie de leşin, dureri în piept sau durere generalizată.

Reacţii adverse cu frecvenţă necunoscută (frecvenţa nu poate fi estimată din datele disponibile)

• Dacă urmaţi un tratament cu Naxen S de mai mult de trei luni, concentraţiile de magneziu în sângele dumneavoastră pot scădea. Scăderea concentraţiilor magneziului în sânge poate duce la oboseală, contracţii musculare involuntare, dezorientare, convulsii, ameţeli sau creşterea frecvenţei cardiace. Dacă prezentaţi oricare dintre aceste simptome, vă rugăm sa-i spuneţi medicului dumneavoastră imediat. Scăderea concentraţiilor magneziului în sânge poate conduce de asemenea la o reducere a concentraţiilor de potasiu sau calciu în sânge. Medicul dumneavoastră poate decide efectuarea testelor obişnuite de sânge pentru monitorizarea concentraţiei magneziului din sângele dumneavoastră.

• Erupţie trecătoare pe piele, posibil cu dureri la nivelul articulațiilor.

Nu vă îngrijoraţi din cauza acestor posibile reacţii adverse.

Este posibil să nu manifestaţi niciuna dintre ele.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

5. Cum se păstrează Naxen S

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe flacon după „EXP:”. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 30°C.

A se păstra în ambalajul original şi a se ţine flaconul bine închis pentru a fi protejat de umiditate.

Nu aruncați niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebați farmacistul cum să aruncați medicamentele pe care nu le mai folosiți. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conținutul ambalajului și alte informații

Ce conţine Naxen S

• Substanţele active sunt naproxen și esomeprazol. Fiecare comprimat conţine naproxen 500 mg şi esomeprazol 20 mg.

• Celelate componente sunt: nucleu – povidonă K-90; croscarmeloză sodică; stearat de magneziu; hidroxid de sodiu; hipromeloză; copolimer acid metacrilic – acrilat de etil (Eudragil L30D-55); talc; polietilenglicol 6000 (macrogol 6000); trietilcitrat; polisorbat 80; simeticon; film – Opadry yellow 03B52165 (hipromeloză, dioxid de titan, polietilenglicol/macrogol, oxid de fier (galben)).

Cum arată Naxen S şi conţinutul ambalajului

Naxen S se prezintă sub formă de comprimate ovale, biconvexe, de culoare galbenă, cu nucleu de culoare albă, inscripţionate cu cerneală neagră cu “500/20 CKD”

Mărimi de ambalaj: 30 comprimate cu eliberare modificată. Este posibil ca nu toate mărimile de ambalaj să fie comercializate.

Flacoanele conţin gel de siliciu desicant (pentru a feri comprimatele de umezeală). Nu mâncaţi plicul care conţine desicantul.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

Chong Kun Dang Pharmaceutical Corporation (CKD), Republica Coreea

8 Chungjeong-ro, Seodaemun-gu, Seoul

Tel: +82-2-2194-0300

Fax: +82-2-3149-7813

Fabricantul

Chong Kun Dang Pharmaceutical Corporation (CKD), Republica Coreea

797-48, Manghyang-ro, Seonggeo-eup, Seobuk-gu, Cheonan-si, Chungcheongnam-do

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 992
Код товара: 55693
Цена товара в пунктах: 495
Код товара: 48755
Цена товара в пунктах: 736
Код товара: 62215
Цена товара в пунктах: 2005
Код товара: 55251
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 193
Код товара: 54122
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 631
Код товара: 64092
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 292
Код товара: 63622
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 6
Код товара: 42966
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 435
Код товара: 64096
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 28
Код товара: 63890
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 36
Код товара: 61750
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 302
Код товара: 61846
Акция
Цена товара в пунктах: 941
Код товара: 61828
Акция
Цена товара в пунктах: 263
Код товара: 62455
Акция
Цена товара в пунктах: 604
Код товара: 52542
Акция
Цена товара в пунктах: 286
Код товара: 61842
NEW
Акция
Цена товара в пунктах: 1068
Код товара: 64289
Акция
Цена товара в пунктах: 269
Код товара: 61841
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 594
Код товара: 56016
Акция
Цена товара в пунктах: 448
Код товара: 61707
Цена товара в пунктах: 113
Код товара: 60982
Акция
Цена товара в пунктах: 700
Код товара: 61698
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 652
Код товара: 61743
Цена товара в пунктах: 796
Код товара: 63396
Цена товара в пунктах: 499
Код товара: 62322
Цена товара в пунктах: 135
Код товара: 60990
Просмотренные товары
Capsule Anti-Age: Colagen, Acid Hialuronic și Carcinină
În lupta împotriva semnelor îmbătrânirii, inovațiile din domeniul cosmetologiei și nutriției oferă soluții tot mai eficiente și accesibile. Printre aceste soluții, capsulele Anti-Age cu Colagen, Acid Hialuronic și Carcinina se numără printre cele mai populare și apreciate suplimente. Ele promit nu doar o piele mai fermă și mai elastică, dar și o îmbunătățire a sănătății generale a țesuturilor. Haideți să explorăm împreună cum funcționează aceste ingrediente și ce beneficii aduc ele.