Sintuss sirop 7,5mg/5ml 200ml

Cod produs: 61395
Top sezon
Divizarea: 1
Forma: sirop
Producator: Danhson-BG, Bulgaria(PROD: VETPROM AD, Bulgaria; )
Tara: Bulgaria

SINTUSS

7,5 mg / 5 ml sirop 200 ml

Butamirate citrate

1. Ce este Sintuss şi pentru ce se utilizează

Siropul Sintuss este indicată pentru tratamentul simptomatic al tusei uscate neproductive de diferită origine, copiilor peste 3 ani şi adulţilor.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Sintuss

Nu utilizaţi Sintuss dacă sunteţi alergic la cifratul de butamirat sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6)

- se administrează copiilor cu vârsta sub 3 ani numai la indicarea medicului.

Atenţionări şi precauţii

Când efectuaţi un tratament cu acest medicament, este necesar să aveţi în vedere următoarele:

• Dacă tuşea continuă mai mult de 7 zile, temperatura corpului creşte, respiraţia devine dificilă şi / sau simţiţi greutate în piept, este necesar să solicitaţi ajutorul medicului dumneavoastră. Medicul va estima dacă este necesar să se prescrie o altă terapie;

• în cazul persistenţei tusei după tratamentul cu schema terapeutică indicată, doza administrată nu trebuie crescută, însă este necesar consultarea unui specialist pentru a evalua starea clinică.

• Este necesar să informaţi medicul dacă aplicaţi medicamente expectorante înainte de a începe să luaţi acest medicament (consultaţi Alte medicamente şi Sintuss);

• Acest medicament conţine sorbitol ca îndulcitor, ceea ce îl face potrivit pentru pacienţii care suferă de diabet zaharat (1 g sorbitol corespunde aproximativ 17 kJ / 4 kcal);

Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a utiliza acest medicament

Utilizarea în pediatrie

Se administrează copiilor cu vârsta sub 3 ani numai la indicarea medicului.

Sintuss împreună cu alte medicamente

Trebuie evitată administrarea simultană a expectorantelor.

Deşi actualmente nu sunt cunoscute interacţiuni medicamentoase ale cifratului de butamirat cu alte medicamente, este recomandabil să se evite administrarea simultană cu inhibitori de enzime, în vederea unui posibil risc de creştere a expunerii la butamirat, precum şi cu medicamente cu indice terapeutic îngust datorită posibilităţii de a perturba expunerea cu acesta din urmă

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

Administrarea de Sintuss cu alimente, băuturi şi alcool

Nu se recomandă consumul de alcool în timpul tratamentului cu Sintuss, sirop.

Sarcina şi alăptarea

Fertilitate

Nu există date despre efectele nefavorabile asupra fertilităţii.

Sarcina

Siguranţa utilizării în timpul sarcinii sau alăptării nu a fost evaluată prin studii specifice. Se recomandă evitarea utilizării Sintuss în primele trei luni de sarcină. Administrarea în restul perioadei de sarcină se va face cu precauţie, numai în cazurile de strictă necesitate.

Alăptare

Nu se cunoaşte dacă substanţa activă şi/sau metaboliţii săi sunt eliminaţi în lapte. Din motive de siguranţă, ca o regulă generală, trebuie evaluat cu atenţie raportul beneficiu/risc în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Se recomnada a se utiliza cu atenţie. Are influentă moderată asupra capacităţii de a conduce vehicule sau de a folosi utilaje. în cazuri rare poate provoca somnolenţă şi/sau vertij.

Sintuss conţine sorbitol

Acest medicament conţine 284 mg sorbitol în fiecare ml. Sorbitolul este o sursă de fructoză. Dacă mediul dumneavoastră v-a spus că dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) aveţi intoleranţă la anumite glucide sau aţi fost diagnosticat cu intoleranţă ereditară la fructoză, o boală genetică rară în care o persoană nu poate metaboliza fructoză, spuneţi medicului dumneavoastră înainte ca dumneavoastră (sau copilul dumneavoastră) să luaţi acest medicament. Sorbitolul poate determina disconfort gastrointestinal şi efect laxativ uşor.

3. Cum să utilizaţi SINTUSS® syrup

Adminsiatraţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum a fost prescris în acest prospect sau după cum v-a spus medicul sau farmacistul, în cazul în care nu sunteţi sigur, întrebaţi medicul sau farmacistul.

Pentru comoditatea dvs., doza obişnuită este dată în tabelul de mai jos:

Grupă de vârstă                                Doza zilnică

3 - 6 ani                                              3 x 5 ml

7-12 ani                                            3 x 10 ml

13-18 ani                                          3 x 15 ml

Adulţi                                                 4x15 ml

Nu utilizaţi Sinecod mai mult de 7 zile fără recomandarea medicului dumneavoastră.

Pacienţi cu insuficientă renală si / sau hepatică

Nu există date disponibile cu privire la administrarea produsului la aceste grupuri de pacienţi.

Copii sub 3 ani

Se administrează copiilor cu vârsta sub 3 ani numai la indicarea medicului.

Daca luaţi mai mult Sintuss decât trebuie

Daca luaţi prea mult din acest medicament, adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră.

Dacă uitaţi să luaţi Sintuss

Dacă aţi uitat să administraţi o doză de Sintuss, administraţi-o când vă aduceţi aminte. Dacă este totuşi timpul pentru următoarea doză, administraţi-o direct pe aceasta. Nu administraţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Următoarele reacţii adverse pot să apară în cazuri rare (pot afecta până la 1 din 1000 utilizatori): Somnolenţă, vertij, greaţă şi diaree, foarte rar urticarie.

Aceste reacţii adverse ar trebui să dispară dacă se reduce doza sau se întrerupe administrarea medicamentului

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

5. Cum se păstrează Sintuss

A se păstră la loc uscat, ferit de lumina, la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original.

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

După prima deschidere a flaconului - 4 luni

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie şi flacon, după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu turnaţi niciodată siropul din măsura dozatoare, înapoi în flacon.

Aruncaţi sticla goală şi măsura dozatoare cu grijă în containere de reciclare.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Sintuss

- Substanţa activă în 1 ml sirop conţine 1,5 mg citrat de butamirat,5 ml sirop conţine 7,5 mg citrat de butamirat

- Excipienţr. sorbitol lichid (E 420), glicerol, zaharină sodică, benzoat de sodiu, acid citric monohidrat, aromă de zmeură, natural (amestec de substanţe aromatice naturale şi glucoza), hidroxid de sodiu, apă purificată

Cum arată Sintuss şi conţinutul ambalajului

Siropul Sintuss este un lichid limpede, incolor, cu aromă de zmeură.

Un flacon din sticlă brună conţinând 200 ml sirop şi inchis cu un capac de siguranţă şi o măsură dozatoare de asupra în cutie de carton.

Deţinătorul certificatului de înregistrare şi fabricantul Fabricantul

VETPROM AD,

2400 Radomir, Bulgaria, 26 Otez Paissij Str.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

DANHSON-BG

2400 Radomir, Bulgaria, 26 OtezPaissij Str.

Atenționare! Nu trebuie să folosiți informațiile prezente în aceste pagini, în scopul diagnosticării sau tratării oricăror probleme de sănătate sau de înlocuire a medicamentelor și a tratamentelor prescrise de personalul medical autorizat. Toate informațiile din acest site sunt publicate cu scop informativ și pot conține unele erori, vă rugăm să vă ghidați doar după informația din prospect! Rareori informația de pe pagină poate conţine inadvertenţe: fotografia are caracter informativ şi poate, fi modificat de către producător fără preaviz sau pot conţine erori.

Vezi descrierea completă
Top sezon
Top sezon
Preț produs în pct: 16
Cod produs: 50690
Top sezon
Preț produs în pct: 135
Cod produs: 61896
Top sezon
Preț produs în pct: 106
Cod produs: 25986
Oferte Speciale
Promoție
Preț produs în pct: 346
Cod produs: 61830
RECOMANDĂM
Promoție
Preț produs în pct: 267
Cod produs: 61835
Promoție
Preț produs în pct: 472
Cod produs: 61709
Produse vizualizate
Vergeturile - ce sunt si din ce cauza apar?
Vergeturile apar atunci cand pielea este afectata de intinderea prea rapida. Mai exact, cand stratul de mijloc al pielii (dermul) se intinde foarte mult, fibrele de colagen se rup, fapt care duce la aparitia vergeturilor.