Daleron COLD 3® comp.film.325 mg + 30 mg + 15 mg N12~

Cod produs: 52148
Divizarea: 12
Doza concentratia: 1
Forma: comp. film.
Producator: KRKA d.d., Novo mesto
Tara: Slovenia
Stoc: suficient
eliberat doar cu rețetă!

Daleron COLD3 325 mg/30 mg/15 mg comprimate filmate

Paracetamol/Clorhidrat de pseudoefedrină/Bromhidrat de dextrometorfan
1. Ce este Daleron COLD3 şi pentru ce se utilizează

Daleron COLD3 este o combinație de paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină și bromhidrat de dextrometorfan. Paracetamolul reduce febra și ameliorează durerea. Pseudoefedrina reduce secreția nazala și ameliorează senzația de înfundare a nasului. Dextrometorfanul calmează tusea iritantă cauzată de iritația gâtului asociată cu răceala.
Daleron COLD3 ameliorează semnele și simptomele de gripă și răceală:
- Ameliorează durerile ușoare până la moderate (dureri de cap, dureri musculare și articulare, dureri în gât).
- Reduce febra.
- Reduce secreția nazala și ușurează respirația în caz de nas înfundat.
- Calmează tusea iritantă.
2. Ce trebuie să ştiţi înainte să luaţi Daleron COLD3 Nu luaţi Daleron COLD3:

- Dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la substanțele active sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6).
- Dacă suferiți de insuficiență severă a funcției hepatice și renale, tensiune arterială foarte ridicată sau boală arterială coronariană severă (angină pectorală).
- Împreună cu medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei (inhibitori ai monoaminooxidazei); în timpul utilizării concomitente cu inhibitori ai monoaminoxidazei și la 2 săptămâni după întreruperea administrării acestora pot apărea crize hipertensive severe, aritmii cardiace, dureri de cap și ridicarea temperaturii corpului.
- Împreună cu alte medicamente care conțin paracetamol.
Acest medicament nu trebuie administrat copiilor cu vârsta sub 12 ani.
Atenţionări şi precauţii

Discutați cu medicul dumneavoastră înainte de a lua Daleron COLD3:
- Dacă aveți insuficiență hepatică sau renală ușoară sau moderată;
- Dacă aveți boli de inimă, tensiune arterială crescută, boli tiroidiene, diabet zaharat sau dificultăți de urinare din cauza prostatei mărite;
- Dacă simptomele bolii persista timp de mai mult de 5 zile, în ciuda tratamentului.
Acest medicament trebuie utilizat cu precauție la pacienții slăbiți și epuizați, de asemenea la persoanele care fac abuz de alcool.
Efecte asupra rezultatelor testelor de laborator

Daleron COLD3 poate interfera cu rezultatele testelor de dopaj la sportivi.
Utilizarea la copii și adolescenți

Daleron COLD3 nu este recomandat pentru utilizare la copii cu vârsta sub 12 ani.
Daleron COLD3 împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente.
Din cauza interacțiunii cu unele medicamente, efectele Daleron COLD3 sau ale acestor medicamente pot fi fie majorate sau reduse. Acest lucru se întâmplă dacă Daleron COLD3 este utilizat împreună cu:
- medicamente pentru tratamentul depresiei (inhibitori ai monoaminooxidazei, fluoxetină) și altor afecțiuni psihice (haloperidol),
- medicamente pentru prevenirea formării cheagurilor de sânge (warfarină),
- alte medicamente pentru ameliorarea durerii (salicilamidă și alte antiinflamatoare nesteroidiene),
- medicamente pentru reglarea motilității intestinale (metoclopramidă),
- medicamente pentru prevenirea grețurilor și vărsăturilor (domperidonă),
- medicamente pentru reglarea nivelului de colesterol și alte lipide în sânge (colestiramină),
- medicamente pentru tratamentul crizelor epileptice (barbiturice, antiepileptice),
- medicamente pentru controlul tensiunii arteriale (metildopa),
- medicamente pentru alinarea durerilor de cap în migrenă (dihidroergotamină),
- medicamente pentru tratamentul tuberculozei (rifampicină),
- medicamente pentru tratamentul infecțiilor bacteriene (cloramfenicol),
- alte medicamente care conțin aceeași substanță activă, paracetamol,
- medicamente care afectează pH-ul urinar (medicamente pentru alcalinizarea urinei, de exemplu hidrogenocarbonat de sodiu),
- alcool etilic și paracetamol.
Daleron COLD3 împreună cu alimente, băuturi şi alcool

Evitați consumul de băuturi alcoolice în timpul tratamentului cu acest medicament.
Sarcina, alăptarea şi fertilitatea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.
Studiile preclinice efectuate la animale nu au demonstrat efecte nedorite asupra sarcinii și dezvoltării fetale. Cu toate acestea, riscul nu poate fi complet exclus. Prin urmare, medicamentul nu este recomandat pentru utilizare în timpul sarcinii.
Medicamentul nu este recomandat pentru utilizare în timpul alăptării.
Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Daleron COLD3 nu influențează sau are o influență neglijabilă asupra capacității de a conduce vehicule și de a folosi utilaje.
3. Cum să luaţi Daleron COLD3

Luaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.
Adulți și copii cu vârsta peste 12 ani

Doza recomandată este de 1 comprimat filmat. Puteți repeta doza până la 4 ori pe zi. Intervalul dintre doze trebuie să fie de cel puțin 4 ore. Doza zilnică maximă de paracetamol este de 4 g.
Utilizarea la copii

Copiii cu vârsta sub 12 ani nu trebuie să utilizeze medicamentul.
Pacienți cu insuficiență renală

Medicamentul trebuie administrat cu precauție la pacienții cu insuficiență renală. Pacienții cu insuficiență renală severă nu trebuie să utilizeze medicamentul.
Pacienți cu insuficiență hepatică

Medicamentul trebuie administrat cu precauție la pacienții cu disfuncție hepatică. Pacienții cu insuficiență hepatică severă nu trebuie să utilizeze medicamentul.
Vârstnici

Este necesară prudență la vârstnici.
Dacă aveți impresia că efectul Daleron COLD3 este prea puternic sau prea slab, discutați cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul.
Dacă luaţi mai mult Daleron COLD3 decât trebuie

Dacă ați luat o supradoză, discutați imediat cu medicul dumneavoastră sau farmacistul. Dacă doza de paracetamol este cu mult mai mare decât cea recomandată (mai mult de 7,5 g la adulți) pot apărea greață, vărsături, transpirație excesivă, dureri abdominale, insuficiență renală și hepatică severă.
O supradoză de pseudoefedrină poate provoca neliniște severă, iritabilitate, tremor, halucinații, crampe, greață, vărsături, tensiune arterială crescută și aritmii cardiace.
Supradoza de dextrometorfan poate provoca greață, vărsături, amețeli, somnolență, iritabilitate, tulburări vizuale, retenție urinară, tulburarea coordonării mișcărilor și psihoză toxică (euforie, halucinații, dezorientare), iar supradozajul masiv poate provoca apatie sau comă.
Dacă uitaţi să luaţi utilizaţi Daleron COLD3

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Luați Daleron COLD3 doar când este necesar.
Dacă încetaţi să luaţi Daleron COLD3

Puteți opri utilizarea Daleron COLD3 fără consecințe pentru utilizarea ulterioară.
Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.
Dacă Daleron COLD3 este luat conform recomandărilor, efecte adverse apar rar.
Rare: pot afecta până la 1 utilizator din 1000:

- greață,
- reacții de hipersensibilitate, mai ales erupții pe piele, mâncărime și urticarie,
- dureri de cap, senzație de uscăciune în cavitatea bucală, iritabilitate, neliniște, somnolență, amețeli,
- tensiune arterială înaltă, bătăi neregulate ale inimii.
Foarte rare: pot afecta până la 1 utilizator din 10000:

- reacții grave ale pielii
Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.
5. Cum se păstrează Daleron COLD3

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.
Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe cutie după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.
A nu se păstra la temperaturi peste 30 °C.
A se păstra în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină și umiditate.
Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.
6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Daleron COLD3

Substanţele active sunt paracetamol, clorhidrat de pseudoefedrină, bromhidrat de dextrometorfan.
- Fiecare comprimat filmat conține paracetamol 325 mg, clorhidrat de pseudoefedrină 30 mg, bromhidrat de dextrometorfan 15 mg.
- Celelalte componente sunt: nucleul: celuloza microcristalina (E460), dioxid de siliciu coloidal anhidru (E551), amidon pregelatinizat, talc (E553b), amidon de porumb, stearat de magneziu (E572); filmul: hipromeloză (E464), dioxid de titan (E171), talc (E553b), galben de chinolină (E104), indigotină (E132), macrogol 6000.
Cum arată Daleron COLD3 şi conţinutul ambalajului

Comprimate filmate ovale, biconvexe, de culoare verde-deschis.
Daleron COLD3 este disponibil câte 12 (1x12) sau 24 (2x12) comprimate filmate în blistere (folie PVC/PVDC, folie Al). Fiecare cutie conține 1 sau 2 blistere.
Deţinătorul certificatului de înregistrare

KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto, Slovenia
Fabricantul

KRKA, d. d. , Novo mesto, Šmarješka cesta 6,
8501 Novo mesto, Slovenia


Vezi descrierea completă
Acest produs este disponibil în următoarele farmacii
Top sezon
Top sezon
Preț produs în pct: 6
Cod produs: 11304
Top sezon
Cod produs: 54013
Top sezon
Preț produs în pct: 23
Cod produs: 51209
Top sezon
Preț produs în pct: 32
Cod produs: 51208
Top sezon
Preț produs în pct: 7
Cod produs: 11434
Top sezon
Preț produs în pct: 243
Cod produs: 45061
Top sezon
Preț produs în pct: 6
Cod produs: 42957
Top sezon
Preț produs în pct: 95
Cod produs: 36144
Top sezon
Preț produs în pct: 26
Cod produs: 57614
Oferte Speciale
Promoție
Preț produs în pct: 353
Cod produs: 44870
Promoție
Preț produs în pct: 1868
Cod produs: 55241
Promoție
Preț produs în pct: 845
Cod produs: 48647
Promoție
Preț produs în pct: 470
Cod produs: 55529
Promoție
Preț produs în pct: 565
Cod produs: 47308
RECOMANDĂM
Preț produs în pct: 353
Cod produs: 53289
Promoție
Preț produs în pct: 2468
Cod produs: 58042
Preț produs în pct: 799
Cod produs: 55758
Preț produs în pct: 249
Cod produs: 35497
Echineeze (Echinacee) Natures Aid
Echinaceea Natures Aid este un supliment pe bază de plante recomandat pentru ameliorarea simptomelor de gripă și răceală, stimulând eficient imunitatea. Poate fi administrat de la primele simptome. Pe lângă faptul că ajută în gripă și răceală, are și alte beneficii.