Felogel® Forte gel 50 mg/g 40 g N1 Sopharma

Код товара: 64018
NEW
Производитель: Sopharma AD
Страна: Болгария
Форма: гель
Наличие: достаточно
62 98 леев
(-8%)
58 09 леев
Выгода:
5 пунктов лояльности
Бесплатная доставка
Искать в аптеках

Felogel Forte 50 mg/g gel

Diclofenacum

1. Ce este Felogel Forte şi pentru ce se utilizează

Felogel Forte conţine substanţa activă diclofenac sodic care face parte din grupul de medicamente denumite antiinflamatoare nesteroidiene (AINS). Diclofenacul ameliorează simptomele inflamaţiei – durerea şi edemul. Gelul a fost special creat pentru absorbţia rapidă a diclofenacului prin piele şi ameliorarea rapidă a durerii.

Felogel Forte este pentru tratamentul simptomatic local al durerii, inflamaţiei şi edemului în:

- traumatisme ale țesuturilor moi: traumatisme ale tendoanelor, ligamentelor, mușchilor și articulațiilor datorate entorsei, vânătăi și dureri de spate (leziuni sportive);

- forme localizate ale reumatismului periarticular: de ex. tendovaginită, bursită, sindromul umăr-mână şi periartropatie;

- forme localizate de maladii articulare degenerative, de ex. osteoartrite ale articulaţiilor periferice şi ale coloanei vertebrale.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Felogel Forte

Nu utilizaţi Felogel Forte

- dacă aveţi alergie la substanţa activă sau la oricare dintre excipienţii produsului (enumeraţi în pct. 6);

- dacă aveţi alergie la acid acetilsalicilic (aspirină) sau alte medicamente antiinflamatoare nesteroidiene (AINS), cu manifestări clinice sub formă de crize de astm, urticarie sau rinită alergică;

- în timpul ultimului trimestru de sarcină;

- dacă aveți vârsta sub 14 ani.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să utilizaţi Felogel Forte, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului:

• dacă aveţi ulcer stomacal sau duodenal, insuficienţă cardiovasculară (o boală de inimă, care poate duce la oboseală ușoară, dificultăţi de respiraţie, umflarea gleznelor, etc.), probleme renale;

• gelul trebuie aplicat doar pe pielea intactă (fără răni şi leziuni);

• acesta nu trebuie aplicat pe ochi sau mucoase;

• gelul nu trebuie aplicat sub pansament, nici administrat pe cale orală;

• suprafaţa de piele tratată nu trebuie expusă la lumina solară directă;

• în caz de apariţia iritaţiilor pe piele sau alte semne de sensibilitate crescută, tratamentul trebuie întrerupt.

Felogel Forte împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizaţi, aţi utilizat recent sau s-ar putea să utilizaţi orice alte medicamente.

Interacțiunile cu alte medicamente sunt puțin probabile la aplicarea de Felogel Forte pe piele.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Nu se recomandă utilizarea de Felogel Forte în timpul sarcinii sau în perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Felogel Forte este un medicament de uz topic şi nu influenţează asupra capacității de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Felogel Forte conţine dimetilsulfoxid. Poate provoca iritaţia pielii.

Felogel Forte conţine benzoat de sodiu. Uşor iritant al pielii, ochilor şi mucoaselor.

3. Cum să utilizaţi Felogel Forte

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Felogel Forte este un medicament pentru uz cutanată.

De obicei se aplică:

Adulţi şi adolescenţi cu vârsta peste 14 ani: gelul se aplică pe suprafaţa afectată de 2 ori pe zi (preferabil dimineața și seara) şi se masează uşor până la absorbţia completă prin piele. Cantitatea necesară de gel depinde de mărimea suprafeței afectate. De exemplu 1 g gel (o fâşie de aproximativ 6 cm) este suficientă pentru a trata o suprafaţă de aproximativ 20 cm × 20 cm (400 cm²). După aplicare, este obligatorie spălarea mâinilor, cu excepţia cazului în care acestea reprezintă zona care trebuie tratată.

Durata tratamentului

Durata tratamentului depinde de simptome şi de răspunsul clinic:

- în caz de traumatism al ţesuturilor moi sau reumatism, gelul nu trebuie utilizat mai mult de 14 zile fără recomandarea medicului:

- în cazul durerilor din artrite (numai la adulţi cu vârsta peste 18 ani), durata tratamentului este de până la 21 de zile, dacă nu este altfel recomandat de medic.

Atunci când Felogel Forte este folosit fără recomandarea medicului pentru oricare dintre indicaţiile de mai sus, pacienţii trebuie să consulte medicul dacă după 7 zile de tratament nu se observă

ameliorarea simptomelor sau acestea se agravează.

Copii și adolescenţi cu vârsta sub 14 ani.

A nu se administra Felogel Forte la copii şi adolescenţi sub 14 ani.

Dacă utilizați mai mult Felogel Forte decât trebuie

Atâta timp cât aplicarea produsului este pentru uz cutanată, supradozajul este puţin probabil.

În caz de înghițire accidentală a unei cantități mari, sau dacă produsul a fost în contact cu ochii, mucoase sau răni deschise consultaţi medicul dumneavoastră sau mergeți la cel mai apropiat spital.

Dacă uitați să utilizați Felogel Forte

Dacă aţi omis o doză, iar timpul este aproape pentru următoarea doză, aplicați-o ca de obicei. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă încetați să utilizați Felogel Forte

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca şi toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

După aplicarea topică sunt posibile următoarele reacţii adverse:

Frecvente (pot afecta până la 1 din 10 persoane): înroșire, erupții cutanate, prurit, eczeme, inflamația pielii (dermatită, inclusiv dermatită de contact – o erupție cutanată sau iritație cauzată de atingerea unui lucru).

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 persoane): la locul aplicării poate fi observată umflarea și formarea bulelor pe piele.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10 000 persoane): o erupție pe piele cu vezicule pline cu puroi; reacții alergice manifestate prin umflarea feței, buzelor, gurii, limbii sau gâtului, adesea însoțită de o erupție cutanată și mâncărime, care poate determina dificultate la înghițire; respiraţie şuierătoare sau dificultăți de respirație (simptome de astm); sensibilitate crescută a pielii la soare.

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice posibile reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

5. Cum se păstrează Felogel Forte

Nu lăsaţi acest medicament la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 25 ºC.

A se păstra în ambalajul original, pentru a fi protejat de lumină.

Termen de valabilitate după prima deschidere a tubului: 6 luni.

Nu utilizaţi preparatul după data de expirare înscrisă pe cutie sau pe tub. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Nu aruncaţi nici un medicament pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Felogel Forte

Substanţa activă este: diclofenac sodic.

1 g gel conţine diclofenac sodic 50 mg.

Celelalte componente sunt: carbomer, dimetilsulfoxid, alcool izopropilic, benzoat de sodiu, dietanolamină, apă purificată.

Cum arată Felogel Forte şi conţinutul ambalajului

Descrierea medicamentului

Gel

Gel transparent, cu consistență omogenă, cu miros specific de alcool izopropilic.

Conţinutul ambalajului

Câte 40 g gel în tub din aluminiu cu membrană, cu capac din polipropilenă.

Câte 1 tub împreună cu prospectul pentru pacient în cutie de carton.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

SOPHARMA AD

16 Iliensko Shosse Str., Sofia 1220, Bulgaria

Fabricantul

SOPHARMA AD

16 Iliensko Shosse Str., Sofia 1220, Bulgaria

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Цена товара в пунктах: 607
Код товара: 62647
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 608
Код товара: 46409
NEW
Акция
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 63975
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1235
Код товара: 56554
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 593
Код товара: 64087
Топ сезона
Код товара: 48158
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 36
Код товара: 61750
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 524
Код товара: 61716
Акция
Цена товара в пунктах: 472
Код товара: 61709
Акция
Цена товара в пунктах: 460
Код товара: 61837
Акция
Цена товара в пунктах: 1372
Код товара: 45721
Акция
Цена товара в пунктах: 526
Код товара: 61699
Рекомендуем
Акция
Цена товара в пунктах: 486
Код товара: 61688
Цена товара в пунктах: 527
Код товара: 57540
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 200
Код товара: 61788
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1196
Код товара: 58536
Цена товара в пунктах: 312
Код товара: 35497
Акция
Цена товара в пунктах: 302
Код товара: 61847
Цена товара в пунктах: 537
Код товара: 62578
Цена товара в пунктах: 123
Код товара: 60987
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 365
Код товара: 62174
Просмотренные товары
Vergeturile - ce sunt si din ce cauza apar?
Vergeturile apar atunci cand pielea este afectata de intinderea prea rapida. Mai exact, cand stratul de mijloc al pielii (dermul) se intinde foarte mult, fibrele de colagen se rup, fapt care duce la aparitia vergeturilor.