Pharmacitron Forte pulb./sol. orala 23 g N10

Код товара: 39581
Доза: 1
Количество доз: 10
Производитель: Pharmascience Inc.
Страна: Канада
Форма: пор. д/п орал. сусп.


PHARMACITRON FORTE pulbere pentru soluție orală

Combinație

1. CE ESTE PHARMACITRON FORTE ŞI PENTRU CE SE UTILIZEAZĂ

Pharmacitron Forte este un tratament pentru răceală şi gripă, ameliorând simptomele acestora, care includ: temperatură ridicată a corpului, durerea de cap, nasul înfundat, eliminările nazale, durerile musculare.

Pharmacitron Forte conţine 4 substanţe active:

- paracetamol, care ameliorează durerea şi vă scade temperatura atunci când aveţi febră;

- clorhidrat de fenilefrină, un decongestionant care vă desfundă nasul şi sinusurile, ajutându-vă să respiraţi mai uşor;

- maleat de feniramină, un antihistaminic H1, care reduce permeabilitatea vaselor de sânge, eliminând lăcrimarea, mâncărimea ochilor și a nasului;

- vitamina C (acid ascorbic), care contribuie la creșterea rezistenței organismului la infecții.

2. CE TREBUIE SA STITI INAINTE SA LUATI PHARMACITRON FORTE

Nu luaţi Pharmacitron Forte:

-dacă sunteţi alergic (hipersensibil) la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, maleat de feniramină, vitamina C sau oricare dintre celelalte componente ale Pharmacitron (vezi pct. 6);

-dacă aveți tulburări severe ale funcției rinichilor și/sau ficatului;

-dacă aveți conținut mărit de bilirubină în sânge de la naștere (hiperbilirubinemie congenitală);

-dacă aveți deficit de glucoză-6-fosfatdehidrogenază (o enzimă localizată în eritrocite);

-dacă consumați alcool în exces;

-dacă suferiți de boli ale sângelui;

-dacă aveți conținut redus de globule albe sau roșii în sânge (leucopenie, anemie);

-dacă suferiți de tulburări severe ale ritmului inimii;

-dacă aveţi tensiune arterială mare;

-dacă suferiți de ateroscleroză (depunere de plăci albe în interiorul vaselor de sânge);

-dacă aveţi o boală a vaselor de sânge ale inimii, manifestată prin dureri în regiunea inimii (coală cardiacă coronariană);

-dacă aveţi o tiroidă hiperactivă;

-dacă suferiți de inflamație acută a pancreasului;

-dacă aveți prostata prea mare cu retenție urinară;

-dacă suferiți de îngustarea orificiului de ieșire a vezicii urinare;

-dacă suferiți de îngustarea segmentului stomacului în apropiere de duoden;

-dacă suferiți de astm bronșic;

-dacă aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune crescută în ochilor);

-dacă suferiți de tromboze (astuparea vaselor de sânge cu cheaguri);

-dacă suferiți de tromboflebită (inflamația peretelui venei cu formarea de cheaguri de sânge);

-dacă suferiți de diabet zaharat;

-dacă suferiți de epilepsie;

-dacă sunteți foarte agitat;

-dacă urmaţi tratament cu inhibitori de monoaminooxidază-IMAO (inclusiv o elasticitate de 2 săptămâni de la oprirea tratamentului cu aceștia).

Nu se administrează copiilor cu vârsta sub 14 ani.

Atenționări și precauții

Nu depăşiţi doza zilnică recomandată.

Cereţi sfatul medicului, înainte de începerea tratamentului cu acest medicament, dacă suferiţi de vreuna din următoarele afecţiuni:

-afecţiuni ale vaselor de sânge (de exemplu sindromul Raynaud, care se poate manifesta sub formă de dureri la nivelul degetelor ca răspuns la frig sau stres),

-tensiune arterială mare,

-boli de inimă,

-tulburări de ritm a inimii.

-bătăi prea lente ale inimii,

-boli ale glandei tiroide,

-probleme cu ficatul sau rinichii dumneavoastră,

-creșterea presiunii în interiorul globului ocular,

-boli cronice ale plămânilor,

-prostată mărită în volum,

-feocromocitom (o tumoare a corticosuprarenalelor),

-dacă sunteți vârstnic,

-dacă consumați alcool în exces,

-dacă utilizați medicamente pentru subțierea sângelui (inclusiv warfarină),

-dacă luați alte medicamente pentru tratamentul răcelii și rinitei, inclusiv medicamente care conțin paracetamol,

-luați medicamente pentru combaterea durerii pentru tratamentul formelor ușoare de artrită.

Adresaţi-vă medicului pentru recomandări în cazul în care suferiţi de boli ale ficatului sau alcoolism, deoarece în acest caz medicamentul poate fi mai toxic pentru dumneavoastră.

Fenilefrina poate provoca accese de dureri în regiunea inimii. Medicamentul poate afecta rezultatele testelor de laborator de determinare a glucozei și a acidului uric în sânge.

Cereţi sfatul medicului sau farmacistului dacă nu sunteţi sigur că puteţi lua acest medicament.

Folosirea altor medicamente

Vă rugăm să spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi sau aţi luat recent orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală.

În mod special discutaţi cu medicul dumneavoastră sau farmacistul dacă luați:

-Metclopropramidă – pentru diabet zaharat

-Dopmeridonă – pentru probleme digestive

-Colesitramină – pentru scăderea nivelului de colesterol în sânge

-Heparină, anticoagulante indirecte, inclusiv warfarină – pentru subțierea sângelui -Barbiturice – pentru sedare sau convulsii

-Fenitoină, carbamazepină – pentru convulsii

-Izoniazidă – pentru infecții, mai ales tuberculoză

-Diuretice – pentru mărirea eliminării de urină

-Inhibitori MAO, antidepresive triciclice (amitriptilină) - medicamente pentru tratamentul depresiei

-Digoxină și glicozide cardiace – pentru stimularea lucrului inimii

-Simpatomimetice – pentru boli alergice sau pulmonare

-Antihipertensive, incluzând beta-blocante, rezerpină, metildopa – pentru tensiune arterială crescută

-Penicilină – pentru infecții

-Preparate de fier – pentru anemie

-Salicilați – pentru inflamații și boli reumatice

-Corticosteroizi – pentru boli alergice, inflamatorii, reumatice

-Antiparkinsoniene – pentru boala Parkinson

-Antipsihotice, inclusiv derivați fenotiazinici – pentru probleme psihice

-Deferoxamină – pentru eliminarea cantităților excesive de fier din organism

-Disulfiram – pentru tratamentul alcoolismului

-Atropină – pentru boli de ochi sau de inimă

-Somnifere – pentru tulburări de somn

-Anestezice, analgezice opioide – pentru anestezie și combaterea durerii.

Sarcina şi alăptarea Dacă sunteţi gravidă, încercaţi să rămâneţi gravidă sau alăptaţi, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament, inclusiv Pharmacitron Forte.

Pharmacitron Forte nu trebuie utilizat în timpul sarcinii sau alăptării, cu excepţia cazurilor în care medicul consideră acest lucru strict necesar.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor Nu conduceţi vehicule şi nu folosiţi utilaje dacă sunteţi afectaţi de somnolență în timpul tratamentului cu acest medicament.

Informaţii importante privind unele componente ale Pharmacitron Forte Medicamentul conţine zahăr și zaharoză. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de glucide, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament conţine sodiu 300 mg per doză, adică practic nu conține sodiu.

3. CUM SĂ LUAŢI PHARMACITRON FORTE

Pentru administrare orală. Conținutul unui plic se va dizolva într-un pahar de apă caldă (nu clocotită) și se va bea. Administrarea medicamentului poate fi repetată la fiecare 3-4 ore, dar nu mai mult de 3 plicuri pe zi. Durata maximă a tratamentului fără consultarea unui medic - 3 zile, administrarea ulterioară – conform recomandării medicului.

Copii și adolescenți

Este contraindicat copiilor și adolescenților cu vârsta sub 14 ani.

Dacă luaţi mai mult decât trebuie din Pharmacitron Forte

Adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră şi explicaţi-i exact cât de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie să faceţi. Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Dacă o persoană a luat prea mult paracetamol, există riscul de afectare hepatică gravă întârziată. În cazul utilizării îndelungate a unor doze mari, pot apărea tulburări din partea sângelui.

În caz de supradozaj cu fenilefrină se observă transpirație crescută, agitație sau deprimare a sistemului nervos central, dureri de cap, amețeli, somnolență, alterarea stării de conștiență, tulburări de ritm a inimii, tremor, reflexe exagerate, convulsii, greață, vărsături, iritabilitate, neliniște, creșterea tensiunii arteriale.

În caz de supradozaj cu maleat de feniramina se observă următoarele simptome: îngustarea pupilelor, sensibilitate crescută la lumină, uscăciunea pielii și mucoaselor, creșterea temperaturii corpului, lipsa peristaltismului intestinal.

Inhibarea sistemului nervos central conduce la tulburări ale sistemului respirator și cardiovascular (bătăi prea lente ale inimii, scăderea tensiunii arteriale, leșin).

În caz de supradozaj cu acid ascorbic se observă greață, vărsături, balonare și dureri abdominale, mâncărime, erupții pe piele, iritabilitate. Dozele peste 3000 mg pot provoca diaree temporară și tulburări gastrointestinale, tulburări ale metabolismului zincului, cuprului, tulburări ale troficii mușchiului cardiac, apariția de glucoză, cristale în urină, pietre la rinichi.

Dacă uitaţi să luaţi o doză de Pharmacitron Forte

Luaţi doza de îndată ce vă amintiţi. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore. Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Pharmacitron Forte poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

Reacţiile adverse sunt clasificate în funcţie de frecvenţă, utilizând următoarea convenţie:

Foarte frecvente: care afectează mai mult de 1 pacient din 10

Frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 10 pacienţi

Mai puţin frecvente: care afectează mai puţin de 1 din 100 pacienţi

Rare: care afectează mai puţin de 1 din 1000 pacienţi

Foarte rare: care afectează mai puţin de 1 din 10000 pacienţi

Cu frecvenţă necunoscută: care nu poate fi estimată din datele disponibile

Vă rugăm să întrerupeți utilizarea medicamentului și să consultați de urgență medicul dacă apar următoarele reacții adverse:

Cu frecvență necunoscută

- erupții cutanate, prurit.

-dureri de cap, somnolență, irascibilitate, scăderea vitezei reacţiilor psihomotorii.

- senzație de uscăciune în gură,greață, dureri în regiunea epigastrică.

- bătăi prea rapide ale inimii.

- scăderea numărului de plachete în sânge (trombocitopenie), lipsa globulelor albe în sânge (agranulocitoză), leucopenie (celule albe din sânge scăzute).

- toxicitate asupra rinichilor şi ficatului, retenție urinară.

- tensiune arterială scăzută, oboseală.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

5. CUM SE PĂSTREAZĂ PHARMACITRON FORTE

A nu se lăsa la îndemâna şi vederea copiilor.

A se păstra la temperaturi sub 30 °C.

Nu utilizaţi Pharmacitron Forte după data de expirare înscrisă pe ambalaj. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. CONȚINUTUL AMBALAJULUI ȘI ALTE INFORMAŢII

Ce conţine Pharmacitron Forte

Substanţele active sunt: paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, maleat de feniramină şi acid ascorbic (vitamina C).

- Fiecare plic conţine paracetamol 650 mg, clorhidrat de fenilefrină 10 mg, maleat de feniramină 20 mg, acid ascorbic (vitamina C) 50 mg.

- Celelalte componente sunt: citrat de sodiu, acid citric anhidru, aromă de lămâie, colorant galben D&C № 10 (Е 104), colorant roşu FD&C № 40 (Е 129), dioxid de siliciu coloidal, zaharoză, zahăr, celuloză microcristalină, povidonă.

Cum arată Pharmacitron Forte şi conţinutul ambalajului

Pulbere granulată friabilă, ce conține un amestec de granule de culoare albă, galben-deschisă și/sau oranj, cu gust și aromă de lămâie.

Ambalaj:

Plic conținând 23 g pulbere pentru soluție orală. Cutie de carton cu 10 plicuri.

Deţinătorul certificatului de înregistrare și fabricantul

Deţinătorul certificatului de înregistrare

Pharmascience Inc. ,

6111 Royalmount Avenue, 100,

Montreal, Quebec, H4P 2T4 Canada.

Fabricantul

Pharmascience Inc. ,

6111 Royalmount Avenue, 100,

Montreal, Quebec, H4P 2T4 Canada.

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 150
Код товара: 63909
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 987
Код товара: 63910
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 594
Код товара: 64086
Топ сезона
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 652
Код товара: 61743
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 561
Код товара: 42412
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 528
Код товара: 63946
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 516
Код товара: 46197
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 332
Код товара: 61790
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 666
Код товара: 64073
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 386
Код товара: 61856
Акция
Цена товара в пунктах: 419
Код товара: 61861
Акция
Цена товара в пунктах: 526
Код товара: 61699
Акция
Цена товара в пунктах: 255
Код товара: 61836
Рекомендуем
Акция
Цена товара в пунктах: 288
Код товара: 61843
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 588
Код товара: 61745
Акция
Цена товара в пунктах: 256
Код товара: 61844
Цена товара в пунктах: 780
Код товара: 61633
Цена товара в пунктах: 675
Код товара: 61718
Цена товара в пунктах: 543
Код товара: 62328
Цена товара в пунктах: 561
Код товара: 53289
Акция
Цена товара в пунктах: 267
Код товара: 61835
Цена товара в пунктах: 826
Код товара: 61631
Цена товара в пунктах: 1027
Код товара: 56657
Просмотренные товары
Vergeturile - ce sunt si din ce cauza apar?
Vergeturile apar atunci cand pielea este afectata de intinderea prea rapida. Mai exact, cand stratul de mijloc al pielii (dermul) se intinde foarte mult, fibrele de colagen se rup, fapt care duce la aparitia vergeturilor.