Theraflu Sinus Raceala si Gripa pulb.sol. orala 650 mg/10mg N10

Код товара: 52427
Производитель: Glaxo Wellcome UK Ltd T/A GlaxoSmithKline UK (prod.: Glaxo Wellcome GmbH&Co.KG, Germania; Glaxo Well
Форма: pulb./sol. orala
Страна: Румыния

THERAFLU SINUS RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ 650mg/10mg pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Clorhidrat de fenilefrină

1. Ce este Theraflu sinus răceală şi gripă şi pentru ce se utilizează

Theraflu Sinus răceală şi gripă conţine o combinaţie de 2 substanțe active care acționează asupra

simptomelor asociate răcelii și gripei:

- paracetamol este un calmant al durerii (analgezic) și reduce febra (reduce temperatura

dumneavoastră atunci când aveți febră);

- clorhidrat de fenilefrină este un decongestionant nazal și un decongestionant al

sinusurilor; reduce congestia nazală și presiunea asupra sinusurilor.

Substanţele active din Theraflu Sinus răceală şi gripă acţionează împreună pentru reducerea

simptomelor majore asociate răcelii şi gripei, inclusiv:

-congestie nazală și sinusală,

-dureri de intensitate mică,

-dureri de cap,

-scăderea temporară a febrei.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi Theraflu sinus răceală şi gripă

Nu utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă:

- dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină sau oricare dintre componentele acestui

medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă aţi utilizat un inhibitor de monoaminooxidază (IMAO) în ultimele 14 zile;

(medicamente IMAO utilizate pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson). Dacă nu

sunteţi sigur că medicamentul care a fost prescris pentru dumneavoastră conţine un IMAO,

întrebaţi medicul sau farmacistul înainte de a utiliza acest medicament;

- dacă suferiţi de boli severe de inimă sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);

- dacă suferiţi de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);

- suferiţi de glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor);

- suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata

apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);

- dacă luaţi antidepresive triciclice;

- dacă luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale mari şi

a bolilor de inimă);

- dacă luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale,

medicamente care reduc pofta de mâncare.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să utilizați Theraflu Sinus răceală şi gripă adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistul dacă:

- suferiți de afecțiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor;

- suferiți de anemie hemolitică;

- suferiți de o afecțiune ereditară numită deficiență de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;

- suferiţi de deshidratare sau malnutriţie cronică;

- aveţi boli de inimă;

- aveţi diabet zaharat;

- suferiți de creșterea în dimensiuni a prostatei sau este posibil să aveţi retenţie urinară.

Conţine paracetamol. Nu luaţi alte medicamente care conţin paracetamol. Dacă se depăşeşte doza

maximă de paracetamol pe zi, pot să apară leziuni severe la nivelul ficatului.

Adresați-vă medicului dacă:

- durerea sau congestia nazală se agravează sau persistă mai mult de 5 zile (sau dacă

simptomele nu se ameliorează în 5 zile);

- febra se agravează sau persistă mai mult de 3 zile;

- roşeaţa sau edemele sunt prezente sau apar simptome noi.

Theraflu Sinus Răceală şi Gripă împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă utilizați sau aţi utilizat recent sau s-ar

putea să utilizați orice alte medicamente, inclusiv dintre cele eliberate fără prescripţie medicală,

îndeosebi:

- Inhibitori ai monoaminooxidazei (IMAO), utilizaţi în tratamentul depresiei şi a bolii

Parkinson: NU utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă dacă luaţi sau aţi luat IMAO în

ultimele 14 zile;

- Medicamente antidepresive utilizate în tratarea depresiei, cum ar fi antidepresivele triciclice;

- Medicamente utilizate în tratarea hipertensiunii arteriale, cum ar fi beta-blocantele;

- Medicamente utilizate în tratarea insuficienţei cardiace sau ritmului cardiac anormal (digoxin

sau alte glicozide cardiace);

- Medicamente pentru fluidizarea sângelui (anticoagulante), cum ar fi warfarina sau alte

cumarine;

- Medicamente care conţin paracetamol sau decongestionante pentru răceală şi gripă ;

- Medicamente pentru greaţă şi vărsături, cum ar fi metoclopramid sau domperidon;

- Medicamente pentru tuberculoză (rifampicină sau isoniazidă), pentru infecţii bacteriene

(cloramfenicol);

- Medicamente utilizate în tratamentul convulsiilor, cum ar fi fenitoina, fenobarbital,

carbamazepina şi lamotrigina;

- Colestiramina utilizată pentru scăderea valorii din sânge a colesterolului;

- Zidovudina utilizată în tratamentul infecţiei cu HIV;

- Probenecid utilzat în tratamentul gutei;

- Ergotamina şi metilsergida, utilizate pentru migrene.

Interacţiunea cu testele de laborator

Acest medicament poate interfera cu rezultatele testului realizat pentru determinarea valorii acidului uric din sânge, în special la pacienţii care suferă de gută sau sunt diagnosticaţi cu gută.

Theraflu Sinus răceală şi gripă împreună cu alimente, băuturi

Nu consumaţi alcool în timp ce luaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă.

Sarcina şi alăptarea

Nu utilizaţi acest medicament dacă sunteţi gravidă.

Nu utilizaţi acest medicament dacă alăptaţi.

Adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua orice medicament.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Nu sunt cunoscute efectele Theraflu Sinus răceală şi gripă asupra capacităţii de a conduce vehicule şi de a folosi utilaje.

Informaţii importante privind unele componente ale Theraflu Sinus răceală şi gripă

Theraflu Sinus răceală şi gripă conţine:

- Zahăr (12,6 g/plic): a se lua în considerare la pacienţii care au diabet zaharat. Dacă

medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă la unele categorii de

glucide, vă rugăm să contactaţi medicul dumneavoastră înainte de a utiliza acest

medicament.

- Colorantul Sunset yellow FCF (E 110): Poate cauza reacţii alergice.

- Sodiu: 42,2 mg pe plic. A se lua în considerare de către pacienţii care sunt la diete

sărace în sodiu.

3. Cum să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

Întotdeauna utilizaţi acest medicament conform indicaţiilor din acest prospect sau indicaţiilor medicului dumneavoastră sau farmacistului. Dacă nu sunteţi sigur, consultaţi medicul sau farmacistul.

Adulţi şi copii cu vârsta peste 12 ani

Luaţi un plic la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este nevoie, până la 3-4 plicuri pe zi.

Nu utilizaţi mai mult de 5 zile. Dacă simptomele persistă mai mult de 5 zile sau se agravează sau dacă febra persistă mai mult de 3 zile, adresaţi-vă medicului dumneavoastră.

Nu depăşiţi doza recomandată.

A nu se administra copiilor cu vârstă mai mică de 12 ani.

Cum să luaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

Conţinutul unui plic se dizolvă în aproximativ 250 ml de apă fierbinte, dar nu clocotită. A se bea cald.

Dacă utilizaţi mai mult decât trebuie din Theraflu Sinus răceală şi gripă

În caz de supradozaj sau ingestie accidentală, contactaţi imediat medicul. Trebuie să primiți îngrijiri medicale imediate, chiar dacă vă simțiți bine, din cauza riscului întârziat de apariție a leziunilor la nivelul ficatului.

Dacă uitaţi să utilizaţi Theraflu Sinus răceală şi gripă

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată.

Pentru informaţii suplimentare privind modul de administrare şi pentru stabilirea duratei

tratamentului se recomandă ca pacientul să se adreseze medicului sau farmacistului.

4. REACŢII ADVERSE POSIBILE

Ca toate medicamentele, Theraflu Sinus răceală şi gripă poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la toate persoanele.

OPRIŢI administrarea acestui medicament şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră dacă aveți oricare dintre simptomele de mai jos:

- reacţii alergice, inclusiv respirație șuierătoare,

- dificultăţi în respiraţie,

- umflarea feţei, umflarea buzelor, limbii sau a gâtului

- erupţii pe piele (inclusiv urticarie, prurit),

- înroşirea pielii,

- descuamarea pielii,

- vezicule,

- răni,

- ulcere la nivelul gurii,

- sângerări neaşteptate sau vânătăi (probleme ale sângelui).

Reacţiile adverse menționate mai sus sunt rare sau foarte rare (pot afecta între 1 şi 10 din 10000 persoane) sau frecvența nu poate fi estimată din datele disponibile.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate la paracetamol:

- scăderea numărului de globule albe din sânge (agranulocitoză),

- scăderea numărului de plachete sanguine din sânge, responsabile de coagularea acestuia (trombopenie),

- reacţii alergice cutanate, unele foarte grave (descuamarea pielii, durere, febră, stare

generală alterată, formarea de vezicule),

- îngustarea căilor respiratorii (mai ales la pacienţii cunoscuţi ca având astm bronşic),

- afectarea funcţiei ficatului.

Următoarele reacţii adverse au fost raportate la administrarea de fenilefrină:

- nervozitate,

- durere de cap,

- ameţeli,

- insomnie,

- creşterea tensiunii arteriale,

- greaţă,

- vărsături,

- dilatarea pupilelor,

- atac acut de glaucom,

- palpitaţii,

- creşterea vitezei bătăilor inimii,

- reacţii alergice pe piele.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

5. Cum se păstrează Theraflu Sinus răceală şi gripă

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

Nu utilizaţi acest medicament după data de expirare înscrisă pe ambalaj după EXP. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

A se păstra la temperaturi sub 25ºC, în ambalajul original.

Nu aruncaţi niciun medicament pe calea apei sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să aruncaţi medicamentele pe care nu le mai folosiţi. Aceste măsuri vor ajuta la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine Theraflu Sinus răceală şi gripă

- Substanţele active sunt paracetamol 650 mg şi clorhidrat de fenilefrină 10 mg.

- Celelalte componente sunt: sucroză (zahăr), acesulfam de potasiu, galben de chinolină (E

104), Sunset yellow FCF (E 110), maltodextrină M 100, dioxid de siliciu coloidal

hidratat, aromă de lămâie sortul ,, Natural Lemon WONF Durarome 860098/TD 1091’’,

aromă de lămâie sortul ,,Natural Lemon Durarome 860202/TD 0991’’, acid citric

anhidru, citrat de sodiu, fosfat de calciu.

Cum arată Theraflu Sinus răceală şi gripă şi conţinutul ambalajului

Theraflu Sinus răceală şi gripă se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă, care nu se lipesc şi sunt lipsite de aglomerări.

Cutie cu 6 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 6 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 10 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 14 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 20 plicuri unidoză din hârtie/PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 14 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Cutie cu 20 plicuri unidoză din PET/PEJD/Al/PEJD a câte 14,875 g pulbere pentru soluţie orală

Deţinătorul autorizaţiei de punere pe piaţă

GLAXOSMITHKLINE CONSUMER HEALTHCARE S.R.L.

Str. Costache Negri, Nr. 1-5, Opera Center One,

Etaj 6 (Zona 2), Sector 5, Bucureşti

România

Fabricanții

FAMAR ORLEANS

5, Avenue de Concyr, 45071 Orléans Cedex 02,

Franţa

NOVARTIS CONSUMER HEALTH GmbH

Zielstattstrasse 40, 81379 München,

Germania

GSK CONSUMER HEALTHCARE GMBH & Co. KG

Barthstraße 4, 80339 München

Germania

 

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 150
Код товара: 63909
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 987
Код товара: 63910
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 594
Код товара: 64086
Топ сезона
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 860
Код товара: 60556
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 516
Код товара: 46197
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1226
Код товара: 46407
NEW
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 987
Код товара: 63910
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1004
Код товара: 53573
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 289
Код товара: 61849
Акция
Цена товара в пунктах: 736
Код товара: 55604
Акция
Цена товара в пунктах: 620
Код товара: 61710
Акция
Цена товара в пунктах: 288
Код товара: 61706
Акция
Цена товара в пунктах: 638
Код товара: 61700
Акция
Цена товара в пунктах: 291
Код товара: 61845
Рекомендуем
Цена товара в пунктах: 350
Код товара: 61116
Акция
Цена товара в пунктах: 269
Код товара: 61841
Акция
Цена товара в пунктах: 253
Код товара: 61834
Цена товара в пунктах: 123
Код товара: 60986
Цена товара в пунктах: 2065
Код товара: 61801
Цена товара в пунктах: 543
Код товара: 62328
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 1196
Код товара: 58536
Акция
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 846
Код товара: 61742
Vergeturile - ce sunt si din ce cauza apar?
Vergeturile apar atunci cand pielea este afectata de intinderea prea rapida. Mai exact, cand stratul de mijloc al pielii (dermul) se intinde foarte mult, fibrele de colagen se rup, fapt care duce la aparitia vergeturilor.