TaiCold cu aroma de zmeura pulb./sol. orala 500 mg/2 mg/30 mg N10

Код товара: 55285
Доза: 500
Количество доз: 10
Производитель: GM Pharmaceuticals
Страна: Грузия
Форма: пор. д/п орал. сусп.

TaiCold cu aromă de zmeură 500 mg/2 mg/30 mg pulbere pentru soluţie orală

TaiCold cu aromă de lămâie 500 mg/2 mg/30 mg pulbere pentru soluţie orală

Paracetamol/Maleat de clorfeniramină/Acid ascorbic

1. Ce este TaiCold şi pentru ce se utilizează

TaiCold este un medicament împotriva răcelii şi gripei, care conţine trei substanţe active:

• paracetamol, care ameliorează durerea şi reduce temperatura atunci când aveţi febră;

• maleat de clorfeniramină, cu acţiune antialergică, înlătură lăcrimarea ochilor, mâncărimea ochilor şi nasului;

• vitamina C (acidul ascorbic), care vă ajută să înlocuiţi vitamina C care se pierde în primele stadii de răceală şi gripă, creşte rezistenta organismului la infecţii.

TaiCold este indicat adulților și adolescenților cu vârsta peste 15 ani pentru tratamentul simptomelor răcelii, nasului înfundat, guturaiului şi stărilor gripale, însoțite de:

- eliminări nazale transparente și lăcrimare;

- strănut;

- dureri de cap și/sau febră.

2. Ce trebuie să ştiţi înainte să utilizaţi TaiCold

Nu utilizaţi TaiCold

- dacă sunteţi alergic la paracetamol, maleat de clorfeniramină, acid ascorbic sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la punctul 6);

- dacă aveți probleme serioase cu ficatul;

- dacă sunteți predispus la un anumit tip de glaucom (tensiune intraoculară crescută);

- dacă sunteți predispus la retenție de urină din cauza tulburărilor funcției prostatei;

- dacă aveți fenilcetonurie (boală genetică gravă), datorită conţinutului de aspartam;

- la copii cu vârsta sub 15 ani.

Atenţionări şi precauţii

Înainte să luaţi TaiCold, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

Spuneţi medicului dumneavoastră, dacă:

- aveți probleme cu ficatul;

- consumaţi alcool sau medicamente care conţin alcool;

- folosiţi alte medicamente, care conțin paracetamol;

- folosiţi medicamente pentru a adormi mai uşor (somnifere) sau pentru a calma neliniştea.

Este necesar de a evita consumul lor pe durata tratamentului cu TaiCold.

Este foarte important să respectați cu strictețe doza, durata tratamentului de 5 zile și contraindicațiile.

Dacă aveți predispoziție la constipație, amețeli sau tulburări urinare, acest medicament trebuie utilizat numai conform recomandării medicului dumneavoastră.

În caz de secreție nazală purulentă, persistență a febrei sau dacă nu survine nici o îmbunătățire a stării după 5 zile de tratament, cereți sfatul medicului dumneavoastră.

TaiCold împreună cu alte medicamente

Spuneţi medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă luaţi, aţi luat recent sau s-ar putea să luaţi orice alte medicamente, inclusiv eliberate fără prescripţia medicului.

Spuneţi medicului dumneavoastră dacă utilizaţi în special:

- medicamente care previn formarea cheagurilor de sânge (anticoagulante, de exemplu warfarina);

- orice medicament cu acțiune calmantă, deoarece intensifică inhibiția sistemului nervos central: medicamente pentru înlăturarea durerii puternice (derivații de morfină), medicamentele utilizate în boli psihice, pentru a înlătura neliniștea (de exemplu, meprobamat), somniferele (fenobarbital), antidepresivele sedative (amitriptilină, doxepină, mianserină, mirtazapină, trimipramin), H1-antihistaminicele sedative, utilizate în alergiii (difenhidramina), antihipertensivele cu acțiune centrală, baclofen, talidomid, medicamente utilizate în epilepsie (carbamazepină, fenitoină);

- medicamente cu efect atropinic, deoarece cresc riscul dezvoltării a așa reacții adverse, cum ar fi retenția de urină, constipațiile și uscăciune gurii: antidepresive imipraminice (imipramina, amitriptilină), majoritatea blocantelor receptorilor H1 cu acțiune atropinică (difenhidramină), antiparkinsoniene (trihexifenidil, benzatropină); antispastice atropinice, dizopiramida (utilizată în tulburări de ritm cardiac), neurolepticele fenotiazinice (clorpromazina, periciazina) și closapina (utilizată în boli psihice);

- medicamente, care conţin paracetamol;

- medicamente care conţin alcool etilic.

Efectul paracetamolului asupra testelor de laborator

Pot fi afectate testele pentru determinarea valorilor acidului uric şi ale zahărului din sânge (doar pentru metoda glucozo-oxidazei).

TaiCold împreună cu alimente sau băuturi

Alcoolul intensifică somnolența, provocată de medicament. Nu consumaţi alcool, medicamente sau alimente ce conţin alcool în timpul tratamentului cu TaiCold.

Sarcina şi alăptarea

Dacă sunteţi gravidă sau alăptaţi, credeţi că aţi putea fi gravidă sau intenţionaţi să rămâneţi gravidă, adresaţi-vă medicului sau farmacistului pentru recomandări înainte de a lua acest medicament.

Nu se recomandă utilizarea medicamentului în sarcină şi perioada de alăptare.

Conducerea vehiculelor şi folosirea utilajelor

Este necesară precauție la utilizarea acestui medicament la conducerea vehiculelor şi folosirea utilajului din cauza riscului de apariție a somnolenței, în special la începutul tratamentului.

Acest efect se intensifică la consumul băuturilor alcoolice, medicamentelor cu conținut de alcool sau a remediilor calmante.

Informaţii importante privind unele componente ale TaiCold

TaiCold conţine zaharoză. Dacă medicul dumneavoastră v-a atenţionat că aveţi intoleranţă faţă de unele categorii de zaharuri, vă rugăm să-l întrebaţi înainte de a lua acest medicament.

Acest medicament conţine aspartam (E951). Este sursă de fenilalanină. Poate fi dăunător pentru persoanele cu fenilcetonurie.

3. Cum să utilizaţi TaiCold

Utilizaţi întotdeauna acest medicament exact aşa, cum este descris în acest prospect sau aşa, cum v-a spus medicul dumneavoastră sau farmacistul. Discutaţi cu medicul dumneavoastră sau cu farmacistul dacă nu sunteţi sigur.

Mod de administrare

Administrare orală.

Dizolvați conținutul plicului cu o cantitate suficientă de apă fierbinte sau rece.

Doze

Această formă farmaceutică este destinată pentru adulți și adolescenți cu vârsta peste 15 ani.

1 plic, care poate fi repetat, dacă este necesar, peste minimum 4 ore, dar fără a depăși 3 plicuri pe zi.

În caz de probleme cu ficatul intervalul între două administrări trebuie să constituie cel puțin 8 ore.

Pentru tratamentul stărilor gripale este de preferat să dizolvați pulberea în apă fierbinte și să o administrați seara.

Durata tratamentului

Durata maximă a tratamentului constituie 5 zile.

Dacă utilizaţi mai mult TaiCold decât trebuie

Solicitaţi imediat consult medical şi explicaţi-i exact cat de mult aţi luat. Medicul dumneavoastră vă va sfătui ce trebuie sa faceţi.

Este important să-i spuneţi medicului, chiar dacă vă simţiţi bine. Daca o persoană a luat prea mult paracetamol, există un risc serios de afectare la nivelul ficatului datorită întârzierii instituirii tratamentului.

Dacă uitaţi să utilizaţi TaiCold

Nu luaţi o doză dublă pentru a compensa doza uitată. Nu luaţi mai mult de o doză la fiecare 4 ore.

Luaţi doza următoare când vă amintiţi şi continuaţi tratamentul.

Dacă încetaţi să utilizaţi TaiCold

Dacă aveţi orice întrebări suplimentare cu privire la acest medicament, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului.

4. Reacţii adverse posibile

Ca toate medicamentele, acest medicament poate provoca reacţii adverse, cu toate că nu apar la

toate persoanele.

Dacă apar aceste reacţii adverse grave, opriţi utilizarea medicamentului şi adresaţi-vă imediat medicului dumneavoastră sau mergeţi la cel mai apropiat spital:

- reacţii alergice grave cu umflare dureroasă a buzelor, limbii, feţei sau gatului şi dificultate bruscă în respiraţie, când vorbiţi sau la înghiţire (edem angioneurotic), inclusiv şoc anafilactic (o reacţie alergică bruscă, gravă şi uneori letală caracterizată prin dificultăţi în respiraţie, scăderea bruscă a tensiunii arteriale şi umflare/tumefiere bruscă).

Alte reacţii adverse posibile în timpul tratamentului

Rare (pot afecta până la 1 din 1000 pacienţi):

- reacții de hiperexcitabilitate: agitație, nervozitate, insomnie;

- erupție cutanată, înroșirea pielii, mâncărime, eczemă, purpură, urticarie.

Foarte rare (pot afecta până la 1 din 10000 pacienţi):

- scăderea numărului de plachete sanguine (trombocitopenie);

- scăderea numărului de globule albe din sânge (leucocitopenie, neutropenie).

Cu frecvenţă necunoscută (care nu poate fi estimată din datele disponibile)

- anemie hemolitică (distrugerea sporită a celulelor roşii în sânge);

- confuzie, halucinații (perceperea unui obiect sau a unui fenomen fără ca acesta să existe în realitate);

- sedare sau somnolență, mai pronunțate la începutul tratamentului; tulburări ale echilibrului, amețeli, tulburări de memorie sau concentrație a atenției, mai frecvente la vârstnici; tulburări de coordonare a mișcărilor, tremor;

- tulburări de acomodație (imposibilitatea de a focusa privirea pe obiecte mărunte îndeaproape), dilatarea pupilei;

- bătăi puternice ale inimii;

- scăderea tensiunii arteriale la schimbarea poziției corpului;

- constipație, uscăciunea gurii;

- risc de retenție urinară.

Raportarea reacţiilor adverse

Dacă manifestaţi orice reacţii adverse, adresaţi-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului. Acestea includ orice reacţii adverse nemenţionate în acest prospect.

De asemenea, puteţi raporta reacţiile adverse prin intermediul sistemului naţional de raportare, ale cărui detalii sunt publicate pe web-site-ul Agenţiei Medicamentului şi a Dispozitivelor Medicale http://www.amed.md/ sau e-mail: [email protected].

Raportând reacţiile adverse, puteţi contribui la furnizarea de informaţii suplimentare privind siguranţa acestui medicament.

5. Cum se păstrează TaiCold

A nu se lăsa la vederea şi îndemâna copiilor.

A se păstra la loc uscat, la temperaturi sub 25 °C.

A nu se utiliza după data de expirare înscrisă pe cutie şi plic. Data de expirare se referă la ultima zi a lunii respective.

Medicamentele nu trebuie aruncate pe calea apei menajere sau a reziduurilor menajere. Întrebaţi farmacistul cum să eliminaţi medicamentele care nu vă mai sunt necesare. Aceste măsuri vor ajuta

la protejarea mediului.

6. Conţinutul ambalajului şi alte informaţii

Ce conţine TaiCold

- Substanţele active sunt paracetamolul, maleatul de clorfeniramină şi acidul ascorbic.

1 plic conţine:

Paracetamol 500 mg

Maleat de clorfeniramină 2 mg

Acid ascorbic (vitamina C) 30 mg

- Celelalte componente sunt:

TaiCold cu aromă de lămâie

Acid citric anhidru, zaharoză, citrat de sodiu, aspartam (E951), aromă de lămâie.

TaiCold cu aromă de zmeură

Acid citric anhidru, zaharoză, citrat de sodiu, aspartam (E951), colorant „Food red 7”, aromă de zmeură

Cum arată TaiCold şi conţinutul ambalajului

TaiCold se prezintă sub formă de pulbere de culoare gălbuie cu miros şi gust specific.

Ambalaj

Plicuri laminate din hârtie, aluminiu, polietilenă şi folie Surlyn.

Cutie cu 10 plicuri a câte 5 g pulbere pentru soluţie orală.

Deţinătorul certificatului de înregistrare

GM Pharmaceuticals Ltd., Phonichala 65, Tbilisi, 0165, Georgia.

Fabricantul

GM Pharmaceuticals Ltd., Phonichala 65, Tbilisi, 0165, Georgia.

 

Внимание! Не используйте информацию, представленную на этих страницах в целях диагностирования или устранения любых проблем со здоровьем, лечения болезней, или самостоятельной замены медикаментов назначенных профессиональными медицинскими работниками. Любая информация на этом сайте публикуется в информативных целях и может содержать ошибки. Просим вас руководствоваться только информацией из проспекта! Изредка информация на странице может содержать неточности: фотография несёт информативный характер и может быть изменена производителем без уведомления или содержать ошибки.

Просмотреть полное описание
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 594
Код товара: 64086
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 987
Код товара: 63910
NEW
Цена товара в пунктах: 1636
Код товара: 64233
Топ сезона
Топ сезона
Искать в аптеках
Код товара: 48655
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 495
Код товара: 38805
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 971
Код товара: 62178
Топ сезона
Цена товара в пунктах: 36
Код товара: 61751
Акции
Акция
Цена товара в пунктах: 295
Код товара: 61713
Акция
Цена товара в пунктах: 557
Код товара: 61711
Рекомендуем
Акция
Цена товара в пунктах: 507
Код товара: 61693
Акция
Цена товара в пунктах: 334
Код товара: 61692
Акция
Цена товара в пунктах: 638
Код товара: 61700
Цена товара в пунктах: 826
Код товара: 61631
Цена товара в пунктах: 69
Код товара: 62160
Акция
Цена товара в пунктах: 438
Код товара: 61840
Акция
Цена товара в пунктах: 291
Код товара: 61845
Capsule Anti-Age: Colagen, Acid Hialuronic și Carcinină
În lupta împotriva semnelor îmbătrânirii, inovațiile din domeniul cosmetologiei și nutriției oferă soluții tot mai eficiente și accesibile. Printre aceste soluții, capsulele Anti-Age cu Colagen, Acid Hialuronic și Carcinina se numără printre cele mai populare și apreciate suplimente. Ele promit nu doar o piele mai fermă și mai elastică, dar și o îmbunătățire a sănătății generale a țesuturilor. Haideți să explorăm împreună cum funcționează aceste ingrediente și ce beneficii aduc ele.